Австралійське пекло: горять навіть болота

  • Третина континенту випалена, у вогні загинуло майже мільярд тварин: що це – кліматична змова чи проста недбалість?

    Про пожежі, які вирують в Австралії, говорять світові ЗМІ, а в соцмережах диванні експерти активно розмірковують над тим, чи пожежі в Австралії викликані зміною клімату, чи кліматичною змовою.

    Фото: пожежі в Австралії (Martin Von Stoll)

    Є й такі, хто вважає, що в австралійських пожежах немає нічого надзвичайного – мовляв, це природний процес, який трапляється в Австралії споконвіку і навіть потрібен для росту евкаліптових лісів.

    Дійсно, лісові пожежі в Австралії – явище звичне. Проте лише невелика частина флори Австралії пристосувалась до розмноження в умовах лісових пожеж. Це деякі трав’яні дерева, які після пожежі утворюють великі квіткові колоски, що здатні до відтворення виду, проте материнські рослини відмирають у наступному сезоні. Для більшості унікальної флори і фауни Австралії вогонь є згубним.

    Природні ці пожежі чи ні, нині у вогні гинуть люди і тварини, знищуються будинки і реліктові ліси. З вересня 2019 року в Австралії вигоріло майже 10 мільйонів гектарів території, тисячі будинків було знищено, повідомляється про майже мільярд загиблих тварин. І хоча багатьом з них, особливо птахам та великим ссавцям, вдалося втекти від пожежі, але вони приречені на смерть від нестачі їжі та через знищення ареалу проживання.

    Днями пожежі в Австралії забрали життя ще одного вогнеборця. Пожежник із 40-річним досвідом роботи загинув 11 січня в штаті Вікторія під час виконання службових обов’язків. Таким чином, кількість загиблих внаслідок пожеж в Австралії сягнула щонайменше 27 осіб.

    Трохи політики

    Днями десятки тисяч демонстрантів вийшли на вулиці Сіднея, Мельбурна та інших великих австралійських міст, щоб висловити своє обурення бездіяльністю прем’єр-міністра країни Скотта Моррісона, за урядування якого було допущено масштабні лісові пожежі. Активісти попередили про майбутні акції протесту протягом місяця у найбільших містах Австралії.

    Австралійський прем’єр зазнав жорсткої критики, зокрема через те, що полетів у відпустку на Гаваї в розпал лісових пожеж, а пізніше використав інформацію про боротьбу зі стихією для реклами Ліберальної партії, яку він очолює.

    У відповідь Моррісон зняв із себе вину, заявивши, що кліматичні зміни призвели до довшого, спекотнішого та сухішого літа в країні. Прем’єр також наголосив на потребі повного розслідування того, як державні служби боролися з лісовими пожежами. І заявив, що причини катастрофічних пожеж в Австралії буде розслідувати королівська комісія.

    Дим від пожеж відчули аж у Новій Зеландії

    Тим часом у соцмережах продовжують поширюватися світлини, на яких видно весь жах австралійського пекла. Наприклад, NASA оприлюднило фото, на якому австралійський штат Вікторія буквально потопає в диму.

    На інших фото видно, що континент майже на третину випалений вщент. Той самий континент, який був домівкою для коал, кенгуру, качкодзьобів, морських левів, рідкісних птахів. Під ризиком знищення опинилися рідкісні ендемічні види тварин і рослин – наприклад, реліктові сосни з роду Воллемія, які до середини 1990-х вважали вимерлими.

    Масштаби пожеж були такими значними, що дим від них вперше за всю історію спостережень досяг узбережжя Нової Зеландії. А це, на хвилиночку, дві тисячі кілометрів. А в австралійських містах (наприклад, у Сіднеї) рівень шкідливих речовин у повітрі в 11 разів перевищував допустимий.

    На масштаб лиха вказує також те, що міністерство оборони Австралії вперше в історії країни оголосило мобілізацію резервістів, яких спрямували на допомогу армії і рятувальникам.

    Прогнози не обнадіюють. Вже до лютого ситуація може ще більше загостритися – саме на цей місяць припадає пік австралійського літа, це час найпотужніших пожеж у Австралії. І хоча на початку січня над потерпілими регіонами пройшли дощі, рівень опадів недостатній, щоб погасити полум’я.

    Цього разу сезон пожеж почався раніше, ніж зазвичай – перші спалахи вогню фіксували вже у вересні (зазвичай їх фіксують у листопаді). Це не дивно, адже 2019 рік був визнаний найпосушливішим в Австралії за останніх 139 років.

    Кліматична змова? Не смішіть…

    Поширенню лісових пожеж в Австралії посприяли не лише засуха, але й сильний вітер і рекордна спека (4 січня в районі Сіднея температура піднімалася до позначки +48,9 ºС).

    Окрім того, причиною деяких загорянь стали іскри від високовольтних ліній електромереж та необережне поводження з вогнем, у тому числі недопалки і багаття.

    Загалом, найбільш поширеними причинами виникнення пожеж в Австралії вважаються блискавки (26% випадків), зумисні підпали (25%), сільськогосподарські роботи (16%), залишені вогнища (10%), кинуті сигарети чи недопалки (7%).

    Наприклад, наймасштабніша пожежа цього сезону, яка почалася 26 жовтня на горі Госперс у національному парку Вуллемі (Новий Південний Уельс), була спричинена саме блискавою. Окремі осередки загорянь у цьому районі з’єдналися в одну “мегапожежу”, яка, за даними видання, стала найбільшою в історії Австралії.

    Зміни клімату найчастіше називають причиною теперішнього стихійного лиха. Більш гаряче і сухе повітря справді робить сезон пожеж тривалішим і небезпечнішим. Швидкому поширенню пожеж також сприяє сильний вітер – він може переносити палаючі головешки на відстань до 40 кілометрів, де, падаючи, вони спричиняють нову пожежу.

    Відомо, що клімат Австралії потеплішав більш ніж на один градус Цельсія за минуле століття, що збільшило частоту й інтенсивність теплових хвиль і посух, які, у свою чергу, висушують підлісок і створюють умови, що збільшують ризик виникнення пожеж.

    «Минулого року на планеті були, здавалось би, безпрецедентні пожежі в Сибіру та Бразилії. Насправді ж такі площі не вперше страждають від вогню. Інша річ, що в Сибіру нормою можна вважати пожежі на певній площі з інтервалом раз на 10-15 років, а останнім часом цей інтервал скоротився до 5 років, – коментує директор Українського центру екологічних розслідувань Олексій Дубовик. – Щодо Австралії, цьогорічні пожежі не є безпрецедентними для цього континенту: у 2002 році вони охопили 15 млн гектарів. Звісно, цьогорічні наслідки катастрофічні: кажуть про пів мільярда чи цілий мільярд загиблих тварин, та це лише розрахунки професора Кріса Дікмана з Сіднейського університету, які ґрунтуються на площі територій, якими пройшлися пожежі, і враховують ссавців, птахів та рептилій. Мова не йде про загиблих тварин, а про кількість тварин, яка населяла постраждалі території».

    За словами науковця, цьогорічні пожежі в Австралії стали приводом для сенсаційних заголовків і хайпу, а також породили чимало фейків.

    «Не можна однозначно стверджувати, що причиною пожеж стали виключно зміни клімату. Та як би там не було, зусилля держав із стримування кліматичних змін не будуть зайвими», – вважає Олексій Дубовик.

    Життя на згарищі

    Та факт залишається фактом: цей пожежний сезон став безпрецедентним навіть для Австралії. Полум’я охопило величезні території одночасно в кількох штатах країни. Повністю вигоріли навіть ті регіони, у яких у попередні роки не було пожеж через відносну вологість, наприклад, евкаліптові ліси, болотисті місцевості та бананові плантації.

    Загалом, австралійська природа зазнала катастрофічних руйнувань. Під загрозою вимирання опинилися місцеві популяції коали, підвид чорного (траурного) какаду, а також один із найрідкісніших видів тварин континенту – сумчаста миша Айткена.

    Окрім того, унаслідок пожеж могли серйозно постраждати тропічні ліси Гондвани, стародавнього суперконтиненту, із якого 180 мільйонів років тому почали формуватися сучасні материки. Ці дощові ліси існували ще з часів динозаврів… Вогонь пошкодив природні заповідники у зоні всесвітньої спадщини Великих Блакитних гір.

    На думку фахівців, на відновлення флори й фауни Австралії можуть піти десятиліття. Але деякі види можуть зникнути безслідно. Вогонь вбив щонайменше третину популяції коал, які проживали на північ від Сіднея. Нині у країні для цих постраждалих тварин розгорнуті спеціальні лікарні.

    За словами Марка Грема, еколога з природоохоронної ради, коали не мають можливості рухатися досить швидко, щоб утекти від пожеж, що поширюються від верхівки до верхівки. «Ми втратили таку масивну територію відомого місця проживання коал, що, думаю, можемо без сумнівів сказати, що з цього моменту їх популяція буде постійно зменшуватися», – зазначив він.

    Не тільки молитися…

    Якими б не були причини пожеж, важливо їх зупинити та мінімізувати наслідки. Якщо вам не байдужа доля коал чи кенгуру і ви дійсно хочете чимось допомогти, а не просто молитися чи критикувати, як заведено в соцмережах, можна долучитися до збору коштів на боротьбу з пожежами та допомогу потерпілим тваринам.

    Наприклад, на сайті організації Wildlife Victoria (неурядова організація порятунку дикої природи) подано рекомендації, як діяти під час пожеж або як допомогти диким тваринам, що постраждали від вогню, а також оголошено збір коштів, які будуть розподілені між притулками чи госпіталями для тварин або людей.

    Австралійцям рекомендують перетворити свою власність на притулок для біженців з дикої природи на декілька тижнів – це може мати життєво важливе значення.

    «Якщо ви перебуваєте на краю пожежної зони, ви можете допомогти, надавши воду і безпечні місця для укриття для тварин, що проходять через вашу власність. Якщо ви живете далеко від зони лісової пожежі, ви можете допомогти, розносячи їжу для птахів», – закликають на сайті.

    Стати волонтером для гасіння лісових пожеж в Австралії радять тільки тим, хто вже має відповідний досвід – в нинішніх критичних умовах бракує часу для навчання непідготовлених людей. Найкращий спосіб зробити свій вклад у порятунок тварин – допомогти товарами або коштами. Уже існує кілька десятків сайтів, які організували збір коштів для подолання наслідків пожеж в Австралії.

    Марина ФРОСТ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!