Борг, що «накапав» з даху

  • Мешканка Івано-Франківська, пенсіонерка Наталія Маковей справно сплачує квартплату, однак нещодавно у неї несподівано з’явився борг, який щомісяця зростає. Жінка каже, що «дуже молитовно» ставиться до комунальних рахунків, а проблеми у неї почалися після ремонту даху. 

    На підтвердження пані Наталія демонструє гору платіжок і квитанцій, які посортовані за роками та місяцями. «Вони мені присилають, щоб я заплатила, а я оплачую і потім підшиваю як доказ, що я заплатила», – пояснює пенсіонерка.

    «Дошка ганьби»

    У липні 2014 року їй повідомили, що вона має сплатити 339 грн. як аванс за ремонт даху. Жінка чемно сплатила. «У мене декілька місяців була переплата, а в один прекрасний день замість переплати пишуть борг. Це було у 2015 році. І цей борг з кожним місяцем наростає приблизно на 100 грн., і пише, що це за квартиру. Але за квартиру я плачу те, що мені пишуть, і самодіяльності не допускаю», – продовжує жінка.

    Оскільки пенсіонерці важко рухатись, то з комунальним підприємством «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» (МІУК) вона спілкується через свою соціальну працівницю. Останню там запевняли, що незабаром все вирішиться і щоб пані Наталія не платила борг та не хвилювалася. «Проходить місяць, нічого не змінюється, вона знову йде в МІУК. Там знову кажуть, щоб я не хвилювалася. І недохвилювалась я до того, що борг зріс майже до 600 грн.», – з сумом зітхає жінка.

    DSC_5416

    Відтак Наталія Маковей написала листа директору МІУК Мирону Джусу, щоб він пояснив їй ситуацію з боргом. У відповіді директор повідомив, що всі поточні та капітальні ремонти багатоквартирних житлових будинків здійснюються коштом власників (наймачів) житла та нежитлових приміщень, та прислав довідку про розрахунки за надані послуги спершу за період від грудня 2014 р. до березня 2016 р., а потім за період від січня 2014 р. до квітня 2016 р., чим остаточно її заплутав.

    З болем пенсіонерка згадує і про так звану «дошку ганьби», де були списки боржників, в яких було і її прізвище. «Це було вперше в житті. Тому що я не любила гратися з державою. Просто здогадувалася, що навряд чи виграю», –  зітхає пані Наталія.

    Жінка пояснює, що не платила борг, бо якщо додати всю переплату, то виходить, що в неї знову буде переплата. Та й її соцпрацівницю запевняли в МІУК, щоб вона не платила борг, бо в квітні-травні за все заплатять. А хто заплатить – залишається лише здогадуватися.

    У відчаї Наталія Маковей навіть цілу ніч писала листа міському голові Руслану Марцінківу. Однак тепер вагається, чи відправляти. Мовляв, він і так багато роботи має. Пробувала достукатися і до «свого» депутата міськради Миколи Ковальчука, але не вдалося. Каже, що в його офісі телефони «мертві». На запитання, чи вона голосувала за цього забудовника, відповідає: «Боже борони!»

    Жінка розповідає, що перед Великоднем їй приносили кошик з паскою від Ковальчука, але вона відмовилася його брати. «Я сказала: «Дякую, але мені не треба». Від Ковальчука меніне хотілося брати паску», – підкреслила пенсіонерка, додавши, що вона категоричного проти того, що він забудовує міське озеро.

    Пані Наталія також пригадує, як депутат обіцяв навести у їхньому дворілад, поставити ліхтарі, і як сусіди підтримували його. Та все закінчилося на встановленні домофонів. «Але мені знову не пощастило. Бо одного разу вийшла викинути сміття, двері захлопнула, а виявилося, що мій ключ розмагнічений, і я не могла відчинити двері. От і нагулялась я півтори години у дворі», – сміється жінка.

  • Повільна субсидія

    Заступник директора МІУК Олександр Качанко пояснює, що в будинку, де мешкає пані Маковей, виконувалися ремонтні роботи даху на суму 499 тис. гривень. У 2014 році жінка заплатила аванс за ремонт, а в 2015 році у неї почалися нарахування. Відтак протягом дев’яти місяців їй нараховують 78 грн. 30 коп. за ремонт даху, і вже у травні мало б відбутися останнє нарахування. Оскільки вона ці суми не сплачує, а субсидія їх ще не відшкодувала, то так і виник борг.

    «Платити за ремонт люди почали, коли роботи були вже виконані в повному обсязі і здані. Людям ми зробили пільгову умову, оскільки нарахування почалися через рік, коли інфляція вже в певному розмірі цю вартість з’їла. Якщо дивитись на інфляцію, то вони виграли від того», – наголошує Качанко.

    Відтак у пенсіонерки є два виходи з ситуації, що склалася. Або чекати поки в МІУК надійдуть гроші з субсидії, або погасити борг самотужки. Але коли надійде субсидія, то в жінки буде переплата.

    Олександр Качанко запевняє, що МІУК не збирається подавати на Наталію Маковей в суд через борг: «Видно, що людина кожного місяця платить і має субсидію. Просто субсидія ще не перерахувала нам гроші».

    Начальник відділу субсидій Оксана Жишото розповідає, що субсидії призначають на розрахунковий тариф. Потім час від часу відділ робить звірку з МІУК, і якщо тариф склався фактично більший, ніж розрахунковий, то кошти дораховують.

    «От у вересні 2015 року в неї було нарахування, мабуть, за дах. І ми їй за це у квітні 2016 року заплатили. Тому нехай вона не переживає, ми ці кошти їй дорахуємо», – наголошує Жишото.

    За її словами, пенсіонерка може не платити борг та почекати, коли буде здійснюватись автоматичний перерахунок коштів. Або ж вона може звернутися в МІУК за роздруківкою про те, який у неї склався тариф на кожен місяць протягом періоду нарахувань за ремонт даху. У цьому випадку кошти перерахують швидше.

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!