Боротьба за Миколая

  • На Косівщині, у селі Пістинь сільська рада та Національний природний парк (НПП) «Гуцульщина» не можуть поділити між собою «Маєток Святого Миколая». У кожної сторони свої аргументи щодо цієї ситуації, які, по суті, зводяться до взаємних звинувачень мати з цього зиск. «Галицький кореспондент» спробував розібратися у сумнім хитросплетінні недитячого конфлікту навколо структури, задуманої на радість дітям.

     

    Начальник рекреаційно-виховного відділу, еколого-просвітницького центру «Маєток Святого Миколая» Василь Павлюк, який і грає роль «святого», розповідає, що цей проект реалізовується парком ще з 2002 року. Каже, що приміщення, де розташований офіс Миколая, зареєстроване на нього, і є вся документація: технічний паспорт, свідоцтво на право власності і витяг з державного реєстру.

    А проблема, за його словами, виникла з малими архітектурними формами, що розташовані на території маєтку. Павлюк згадує, що у квітні 2014 року розпорядженням Косівської райдержадміністрації створили комісію, яка розглядала введення цих будиночків в експлуатацію, а в травні було ще одне розпорядження РДА – про затвердження акту введення їх в експлуатацію.

    Правда, він запевняє, що самого акта не бачив, але бачив копію витягу з держреєстру на земельну ділянку, на яку сільрада у 2017 році зробила документи. «Тобто територія, на якій вже знаходилися наші малі архітектурні форми, стала комунальною власністю», – пояснює Павлюк.

    Він додає, що представники сільради недавно захопили ці приміщення і проводили там інвентаризацію. А пояснювали це тим, що приміщення безгосподарні і розміщені на їхній території.

     

    Господарі своєї землі

    У Пістинській сільраді ж переконані, що це прекрасне місце має бути у спільній власності територіальних громад району, області та держави. Сільський голова Тарас Бейсюк каже, що історія з «Гуцульщиною» почалася ще в 2011 році. «Тоді громада пішла до маєтку, щоб їм показали документи, на підставі яких парк господарює, бо сільська рада ніяких документів не давала», – згадує він.

    Війт каже, що НПП, відповідно до указу президента, мав погодити земельні межі, чого не було зроблено. За його словами, межі сільради становлять близько 3050 гектарів, а межі населеного пункту – 1040 гектарів. «Мій попередник взяв і підписав «Гуцульщині» проект землеустрою без рішення сесії сільської ради. Але його не затвердила районна рада, тому юридичної сили він не має», – каже Бейсюк.

    Щоб вийти з цієї ситуації, сільрада затвердила генеральний план Пістиня, аби встановити чіткі межі села та затвердити проект землеустрою. «Ми маємо витяг з державного земельного реєстру, де в межі населеного пункту ввійшло більше 2500 гектарів. Це вперше в історії України, коли в межі села включені землі, покриті лісом», – наголошує війт.

    У цю територію ввійшла й земля, на якій розташований «Маєток Святого Миколая». Після цього, за словами Бейсюка, сільрада вже почала господарювати на своїй території. Сесія сільради затвердила керівником підрозділу рекреації Пістинського комунального лісового господарства Івана Гродюка, а спеціалістом призначили Віталія Ходана, який раніше працював у НПП та виконував роль Миколая. Згідно з рішенням сесії, цей підрозділ мав займатися розбудовою «Садиби Святого Миколая» та провести фестиваль 19 грудня. Саме на «садибу» вирішили перейменувати «маєток», обґрунтовуючи це тим, що Миколай Чудотворець маєтків не мав.

    Іван Гродюк запевняє, що на «Маєтку Святого Миколая» у минулому році НПП «Гуцульщина» заробила понад 200 тис. гривень і нічого не інвестувала в територію. «Де таке буває, що на нашій землі вони мають гроші збирати?!» – обурюється керівник підрозділу рекреації. Він додає, що сільрада хотіла встановити чіткий контроль за використанням коштів і укласти договір про співпрацю з НПП.

    «Ми просили «Гуцульщину» поставити туалет дітям, облаштувати місце для сміття. Також ми хотіли, щоб з дітей гроші не брали, – каже Тарас Бейсюк. – Сьогодні дитина з міста йде у той віходок і обвівається вітрами. Не може бути таке ставлення». Також, за його словами, сільрада хоче облаштувати стоянку для автобусів, бо діти на дорогу вибігають.

     

    Символічна сума

    В. о. директора НПП «Гуцульщина» Юрій Стефурак переконує, що сільрада має основну умову – поставити свій касовий апарат та збирати кошти. Але вони на це не підуть.

    Він повідомив, що 3 грудня відбулася нарада з представниками Мінекології, Івано-Франківської ОДА, екоінспекції, прокуратури та поліції, на якій обговорили ситуацію, що  склалася між Пістинською сільрадою та НПП «Гуцульщина». Спільно думали, як поводитися далі, бо все має бути цивілізовано.

    Звинувачення з боку сільради у тому, що вони з дітей лише збирають гроші і нічого в маєтку не роблять, Стефурак відкидає. Каже: все можна перевірити.

    За його словами, у 2017 році НПП заробив на маєтку 242 тис. 497 грн., а цьогоріч станом на 26 листопада – 61 тисячу. «Приїжджі діти платять тільки символічну суму – 12 гривень. Дехто хоче відвідати майстер-клас із виготовлення новорічної іграшки, тоді він платить ще 12 гривень… З місцевих відвідувачів ми грошей не беремо», – пояснює Стефурак, додаючи, що зароблені кошти витрачаються на зарплати працівникам та ремонти.

     

    Два «святих»

    У соцмережі на сторінці НПП «Гуцульщина» часто публікують описи ситуацій, до яких призводить конфлікт. Там йдеться про захоплення приміщень, про вирубку дерев у розсаднику і навіть про двох Святих Миколаїв у маєтку.

    Одного дня колишній виконавець ролі Миколая Віталій Ходан прийшов до маєтку переодягнений на Миколая та із журналістами. Виник словесний конфлікт. «Мені сказали, що хочуть зробити матеріал про історію, проте ані до мене, ані до працівників маєтку і парку не підходили», – нарікає Василь Павлюк, теперішній Миколай. Ходан каже, що сюжет був про підзаробіток на свята, а не про маєток. «Вони нас неправильно зрозуміли. Думали, що на них наговорюють чи що», – каже він, запевняючи, що нічого серйозного не трапилось і конфліктом це назвати не можна.

    Але, на жаль, через цю ситуацію діти, які в той день відвідували «Маєток Святого Миколая», бачили не одного, а двох «святих». «Група була на екскурсії. Потім ми зустрілися з дітьми у світлиці, а вже на вулиці всі побачили Віталія Ходана. Вийшла трошки нісенітниця – два Святих Миколаї», – пояснює Павлюк.

    Втім, за його спостереженням, діти не були збентежені чи незадоволені. Вони сприйняли це по-дитячому: нічого страшного.

     

    Закрите приміщення

    Зараз приміщення, в якому Святий Миколай приймав дітей, закрите та опечатане. Як розповідає Павлюк, 29 листопада після розмови з дітьми представники сільради не дали йому зачинити двері приміщення. «Вони туди увірвалися. Я їх просив, щоб вони вийшли, але вони відмовились», – згадує він. А коли до маєтку приїхали ще люди, то працівники викликали поліцію. Поліцейські взяли свідчення у всіх і поїхали.

    За словами Павлюка, коли вони вранці прийшли на роботу, то їхнього замка на дверях не було, а був новий. «Ми поставили ще одну, свою колодку і за вказівкою керівництва опечатали приміщення», – додає він.

    Натомість Іван Гродюк каже, що представники сільради прийшли до маєтку, бо хотіли порадитися щодо його розвитку. Вони зайшли у приміщення, а Павлюк вийшов і потім заходити вже не хотів. «Нам сказали, що йти треба, бо приміщення закривати будуть, – розповідає своє версію подій Гродюк. – Але, чекайте, ми поговорити хотіли і нараду провести, подивитися, що у маєтку робити ще треба…»

     

    Свято буде!

    Незважаючи на ситуацію, що склалася у «Маєтку Святого Миколая», і у Пістинській сільраді, і в НПП «Гуцульщина» кажуть, що 19 грудня свято для дітей влаштують.

    «У святкуванні буде брати участь Кутське лісове господарство та Косівська адміністрація, – розповідає Тарас Бейсюк. – Також ми звертаємося до Яблунівської, Космацької та Рожнівської ОТГ, щоб вони також долучилися». Він обіцяє, що до 19 грудня планують зробити стоянку, освітлити територію ілюмінаціями…

    А Юрій Стефурак підсумовує: якщо сільська рада хоче ставити у маєтку туалети, купляти гірлянди, то нехай. «Але якщо будуть незаконні дії, то доведеться долучити до дійства охорону», – рішуче попереджає він.

    Людмила ОЛЕНЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!