Будні богів війни: у Франківську історик Назар Розлуцький розповів, як став артилеристом

Сьогодні, 26 червня, в Івано-Франківську, у книгарні “Є” Назар Розлуцький презентував свою книгу “Нотатник мобілізованого”.

Назар родом із Франківська, прожив тут 27 років. Вчився він на історичному факультеті ПНУ, потім – працював у музеї визвольної боротьби імені Степана Бандери, досліджував визвольний рух ОУН і УПА.

Згодом почалася війна, і його мобілізували на фронт – після базової підготовки на полігоні Назар потрапив у 55-ту артилерійську бригаду. На фронті історик перебував з липня 2015-го по червень 2016 року – в секторі Б, це третя лінія оборони навколо дуги Донецьк-Горлівка.

“У книжці я писав не якусь аналітику про війну, а більше про котів-собак, описував побут, наші будні та різні історії. Наша артилерійська батарея називалась “Білка” – це довга історія. І одного разу волонтери вручили нам шеврони із білкою з мультфільму “Льодовиковий період” – але замість жолудя вона тримала в руках снаряд. Потім тих шевронів на всіх навіть не вистачило”, – розповів Назар Розлуцький.

Над книгою історик-атовець працював кілька місяців. Основою для неї став щоденник, який він дійсно вів, перебуваючи на війні.

“Були бойові завдання – їздили полями, “працювали” по ворогу і їхали в іншу точку. На щастя, нас у відповідь не накрили жодного разу, хоча іноді “Гради” падали близько. А були й будні. Мали ми в батареї абсолютно легендарного персонажа – діда Петра. Він мав псевдонім “Чак Норіс”, одного разу перед ОБСЄ вдавав з себе нашого комбата, а також знаходив “сєпарів” у селі. Були й хвостаті персонажі – собаки Затвор, Комдів і Дунай, кіт Мурзік Васильович”, – поділився спогадами Назар.

Епіграфами до кожного розділу стали віршовані рядки Сергія Жадана, одного з улюблених поетів Назара – який, до речі, також пише вірші.

“Наш Петро на псевдо “Чак Норіс” досить часто йшов в загул. І одного разу він виявив і розгромив “підпільний пункт ДНР” у селі, біля якого ми стояли. Якось листопадового вечора він напідпитку розповів нам про сепаратистів, які хочуть розгромити склад. Його ледве вклали спати – але Петро прикинувся сплячим, а сам пішов до комбата і таки переконав його. Той подзвонив у СБУ чи ще кудись, ті провели спецоперацію. Знайшли півтора кілограми тротилу і ще щось вилучили, двох чоловік затримали. Отакі от нетверезі походеньки”, – розповів одну з історій Назар Розлуцький.

До теми: Війна очима атовця: у Франківську бійці АТО презентували свої книги

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!