Будинки замість скверу

  • В Івано-Франківську на місці зеленої зони, дороги та частини дитячого майданчика хочуть звести багатоповерхівки. Земельна ділянка належить СБУ. Мешканці навколишніх будинків виступають проти та просять облаштувати тут сквер.

    Для СБУ

    Мова йде про земельну ділянку в районі вулиць Хіміків-Тролейбусна, поруч із ЗШ №24. Вона з 2012 року належить на праві постійного користування управлінню Служби безпеки України в області. Її цільове призначення – для будівництва та обслуговування багатоповерхових житлових будинків.

    9 січня ц.р. СБУ уклала договір з БК «Вертикаль» на будівництво будинків на ділянці площею 0,48 га. Відтак уже в лютому виконавчий комітет міської ради затвердив містобудівні умови та обмеження для будівництва поки що одного багатоквартирного будинку з приміщеннями громадського призначення. Після цього компанія отримала дозвіл на проведення підготовчих робіт. Втім детальний план території ще не затверджений.

    Прес-секретар обласного управління СБУ Марія Римар повідомила, що з 7 вересня по 10 жовтня 2017 року проводився конкурс на право забудови ділянки. Однак його скасували через те, що не було учасників. З 16 листопада по 29 грудня 2017 року провели повторний конкурс. Його виграла будівельна компанія «Вертикаль», яка надала найкращі пропозиції.

    Згідно з договором, 13% квартир компанія має надати працівникам СБУ. «Впродовж останніх щонайменше десяти років управління не отримало жодної квартири з житлового фонду міської ради. Спільна забудова є єдиною можливістю забезпечити житлом учасників АТО та інших співробітників управління, які мають на це право за законом», – зазначила вона.

    Остання зелена територія

    Мешканці навколишніх будинків категорично проти цього будівництва. Юрій Прусак пояснює, що це забудова останньої зеленої зони у мікрорайоні. Всі до останнього надіялися, що тут таки буде сквер, як їм колись обіцяли інші забудовники. До того ж, минулого року поруч відкрили садочок «Вишиванка» та зробили до нього асфальтовану дорогу, яка якраз проходить між цими будинками і якою користуються мешканці. Спершу вони побоювалися, що важка техніка її розіб’є, а потім дізналися, що її взагалі перенесуть.

    «Ми спілкувалися в Інтернеті з директором будівельної компанії «Вертикаль» Олегом Лєпєніном. Він говорив, що в подальшому дорога до наших будинків буде перекрита, бо вони будують житлові комплекси закритого типу. Тому заїжджати він нам пропонує з вул. Тролейбусної, але там ще йде будівництво і дороги як такої немає», – розповідає він.

    До того ж, пан Прусак каже, що, згідно з документами, які оприлюднив забудовник, асфальтована дорога та частина прибудинкової території і дитячий майданчик відносяться до його землі. Та й будівництво буде вестися впритул до школи.

    «Будинок поруч з цією зеленою зоною не має ні лавочки, ні майданчика. Діти граються на бетоні. Це сумно. Навіть для тих людей, які куплять квартири у будинках, які хочуть збудувати, не буде ні нормального заїзду, ні відпочинкової зони. Тому ми хочемо зберегти цей шматок зеленого оазису», – додає Леся Прусак.

    Активістка Тетяна Башурина розповідає, що багато квартир у будинку на вул. Хіміків, 21, який розміщений найближче до цієї ділянки, люди отримали як соціальні. Коли ж поселялися, то неодноразово чули, що поруч буде сквер. Мешканці демонструють проект району з 2010 року, який їм давав забудовник. Згідно з ним, на цій ділянці мав бути сквер та кільцева розв’язка. Кажуть, тому й купували квартири тут, щоб бути впевненими, що жодного будівництва під вікнами не буде.

    «Можливо, це питання не стояло б так ребром, якби поруч була ще вільна зелена територія. Тут дуже щільно все забудовано. Виходить, будівництво проходитиме в епіцентрі житлової забудови. Попри будівельний паркан будуть ходити з візочками і бігати діти. А якщо, не дай Бог, кран впаде? Навіть страшно думати про таке. А шум який жахливий буде! Як дітей вкладати спати? Це ж каторга буде», – зітхає пані Тетяна.

    Вона пригадує, що ще восени приїжджали робітники і щось вимірювали на цій земельній ділянці. На питання, що вони роблять, чіткої відповіді не давали. Але минулого тижня сюди почала заїжджати техніка. Також поставили технічні об’єкти, завезли дошки для паркана, пісок і почали копати ями.

    «Я одразу в мережі написала лист до міського голови. Відповідь отримала через декілька днів, що він вияснить. Нам дуже потрібна ця зелена зона. Тут таке палке сонце, що трава жовта влітку. Я з вікон бачу, що роблять сусіди в іншому будинку. А ці будуть ще ближче», – додає пані Башурина.

    Тож мешканці добиваються, щоб зелену зону зберегли для скверу. За словами Тетяни Башуриної, можливо, їхні прохання утопічні, адже в забудовника є документи. Однак вони таки сподіваються, що до такої великої кількості людей дослухаються.

    «Ми би пропонували, щоб міська рада видала якусь іншу територію,  аналогічну за площею. Можливо, СБУ продасть місту цю ділянку, а за отримані кошти купить квартири, які їм мають видати. Ми хочемо спокійно вирішити цю проблему і щоб нас почули. Тому не будемо опускати руки», – продовжує жінка.

    Якщо ж до людей не прислухаються, то у відчаї вони готові перекрити дорогу для будівельної техніки.

     

    Мав бути сквер

    На бік мешканців стала і фірма «Івано-Франківськбуд», яка будує неподалік, а раніше зводила будинки поруч з цією зеленою зоною. Головний інженер Ігор Насадик розповів, що колись мікрорайон був поділений, його проект розробляв науково-дослідний інститут «ДІПРОМІСТО». Згідно з ним, цю проблемну ділянку відвели для того, щоб забудовники облаштували там сквер та благоустрій. Однак ніхто цього так і не зробив.

    «Якимось чином ця земля опинилася у власності СБУ. Тобто у 2004 році її виділили під сквер, а зараз – під будівництво. Десь і в нас були амбіції будувати тут будинок на шість поверхів і два під’їзди. Але СБУ дуже багато хотіла, і ми не змогли з нею зійтися», – зазначає Насадик.

    Він визнає, що цієї ситуації, яка зараз склалася, не було б, якби тоді тут таки зробили сквер. Тож зараз фірма готова вкласти гроші і облаштувати його.

  •  

    Квартири вже продають

    На офіційному сайті БК «Вертикаль» вказано, що тут буде житловий комплекс «Намистинка» – житло комфорт-класу. На сайті «Побудовано» опублікований план будинків та детальна інформація про житловий комплекс. Він складатиметься з двох 10-поверхових будинків. Загальна кількість квартир – 140. Початок будівництва – ІІІ квартал 2018 року. Здача – ІІ квартал 2020 року. Квартири у будинках уже продають та пропонують знижки.

    Директор компанії «Вертикаль» Олег Лєпєнін у мережі під час спілкування з мешканцями повідомив, що «по злій іронії долі» і дорога, і дитячий майданчик знаходяться саме на території СБУ, яка підлягає забудові, а не навпаки.

    «Я не володію інформацією, хто та яким чином збудував їх на чужій землі. Та й нема сенсу длубатись в минулому. Ми розмістили нові будинки таким чином, щоб наявний дитячий майданчик в жодному разі не потрапив в зону будівництва, і додатково збудуємо новий. Дорогу спершу частково прокладемо нову, виконаємо її з бруківки, а не з асфальту, який смердить влітку. Ніяких труднощів з проїздом не буде. Також ведемо перемовини з сусіднім забудовником Броніцьким В.М., який повинен відкрити проїзд по міській землі з боку тролейбусного депо», – написав він.

    Також Лєпєнін зазначив, що позиція компанії доволі однозначна: з документами все в порядку, тому там має бути багатоповерхове будівництво.

    Сергій Насадик підтвердив, що такі перемовини справді велися, але вони відмовили Лєпєніну. Мовляв, ще відбувається будівництво і ця дорога ґрунтова, тому ходити по ній чи їздити людям буде складно.

     

    Будівництво призупинили

    18 червня мешканці ініціювали зустріч з міським головою Русланом Марцінківим, забудовником та депутатом від округу Андрієм Строїчем, який став на їхній бік. Втім мер на зустріч так і не прийшов. Людей же прийшло стільки, що актова зала ЗШ №24 була переповнена і багатьом довелося стояти.

    Юрист БК «Вертикаль» Андрій Сендецький запевнив, що з документами у них все гаразд. Втім мешканці зауважили, що будівництво розпочинається без громадських обговорень, які є обов’язковими. На це Сендецький відповів, що зараз ведуться не будівельні, а підготовчі роботи, які також передбачають встановлення огорожі. Керівник відділу продажів БК «Вертикаль» Олена Медічак відмовилася відповідати на запитання, чи є продані квартири у цих будинках. Мовляв, це комерційна таємниця.

    У мешканців виникло дуже багато запитань до представників будівельної компанії. Наприклад, чому СБУ нічого не мала проти, коли минулого року місто асфальтувало дорогу до дитячого садка, яка, як стверджує забудовник, розташована на її ділянці. Активісти зауважують, що, згідно з державними будівельними нормами, недотримані відстані до будинків і на такій малій території немає достатньої кількості паркомісць.

    Зрештою, мешканці ще раз рішуче заявили, що не дадуть забудувати цю зелену зону. Також вони вимагали призупинити будівництво до з’ясування всіх обставин. Наступного дня компанія «Вертикаль» відповіла, що готова призупинити підготовчі роботи на місяць, але буде проводити там інші роботи.

    Юрист, екс-депутат та екс-голова обласної ради Василь Скрипничук, який проживає в цьому мікрорайоні, підготував відповідні звернення до міської та обласної рад з вимогою заборонити будівництво. Він підкреслив, що забудовник допустив багато помилок. Наприклад, згідно зі схемою будівництва, частина ділянки розташована на території міста, а частина – на землі села Угринів. Однак у сільради дозволу ніхто не питав.

    «Мені не подобається підхід цих людей. Якщо ви заберете в нас дорогу, то 400 сімей не будуть мати доступу до своїх будинків», – зазначив Скрипничук.

    Крім того, петиція до міської ради з проханням облаштувати сквер та відмінити дозволи на будівництво уже набрала майже 300 голосів. Хоча для її розгляду потрібно навіть менше – 250.

    Тим часом у департаменті містобудування, архітектури та охорони культурної спадщини ніяких порушень з боку забудовника не бачать. Директор департаменту Орест Кошик демонструє проект ДПТ на будівництво. Там вказано, що «Вертикаль» планує збудувати два не десяти-, а одинадцятиповерхові будинки. І квартир передбачено не 140, а 126.

    «Здійснюється будівництво на відведеній ділянці. Норми і відстані до інших будинків дотримані. Те, що вони зміщують дорогу, – це не проблема. Так можна робити», – додав пан Кошик.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!