Бунт медиків

  • У Долині лікарі-педіатри виступили проти створення центру первинної медико-санітарної допомоги, який заплановано відкрити на базі дитячої поліклініки і де після реформи працюватимуть тільки сімейні лікарі.

     

    Наперекір лікарям

    У липні 2011 р. Верховна Рада ухвалила два закони, які дали старт медичній реформі в Україні: “Про внесення змін до основ законодавства України про охорону здоров’я щодо удосконалення надання медичної допомоги” та “Про порядок проведення реформування системи охорони здоров’я у Вінницькій, Дніпропетровській, Донецькій областях та м. Києві”. Практична реалізація пілотних проектів починається із реорганізації первинної та екстреної медичної допомоги.

    Долинська районна рада ще у 2013 році прийняла рішення про створення районного центру первинної медико-санітарної допомоги (ПМСД) як окремої юридичної особи. Проте серйозно всі захвилювалися, лише коли у березні ц.р. депутати  проголосували за призначення головного лікаря цього центру. Бо це означає, що вже з 1 липня 2016 р. дитячої медицини у Долині фактично не буде – її замінять сімейною, а педіатри і терапевти стануть сімейними лікарями.

    IMG_0649

    Таке рішення депутатів було для медиків, як грім з ясного неба. По-перше, Долина не належала до тих міст, де мали випробовувати проект реформування медицини, а по-друге, ця реформа провалилася в пілотних регіонах, про що навіть заявляв прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Дільничний лікар-педіатр Леся Делінкевич, яка виконує обов’язки завідувача дитячої поліклініки, розповідає, що в пілотних регіонах зросла дитяча смертність. А у Вінниці 20 тис. мешканців підписалися під листом-проханням про припинення медичної реформи.

    Відтак педіатри Долини звернулися до депутатів райради з проханням скликати позачергову сесію й скасувати своє рішення та відтермінувати введення ПМСД. Медики вважають, що під час економічної кризи в країні, коли немає ще єдиного проекту реформування медицини, обслуговування дитячого населення аж ніяк не покращиться із введенням сімейної медицини. “Ми маємо адаптувати цю систему під сучасний розвиток охорони здоров’я, а не під уявлення чиновника, який, не читаючи іншими мовами, вирішив, що так буде правильно. Ми боїмося повернення в 60-ті роки, коли дитяча смертність становила 18-20 проміле, при теперішній 6 проміле”, – йдеться у зверненні.

    Медики зазначають, що на них чинять тиск і змушують писати заяви про перехід на посади сімейних лікарів. Вузькі спеціалісти підуть працювати у Долинську ЦРЛ, але там і своїх спеціалістів вистачає. Вони кажуть, що без роботи не бояться залишитись, але реорганізація створить чималі незручності для людей. Так, в одній черзі до сімейного лікаря стоятимуть і дорослі, і малі. Щоб зробити рентген-знімок, доведеться їхати у ЦРЛ, а потім повертатися з ним у центр ПМСД. Та ж сама ситуація з аналізами.

    IMG_0650

    Крім того, за словами медиків, головним лікарем райлікарні має стати головний позаштатний спеціаліст департаменту охорони здоров’я ОДА з фтизіатрії Леся Манів. Вони ж хочуть, щоб ним став голова профспілки медичних працівників  району Віталій Монташевич. На його підтримку лікарі зібрали 500 підписів, але чиновники ігнорують цю кандидатуру.

    Галаслива сесія

    Противники медичної реформи та її прихильники прийшли на сесію Долинської райради 30 червня. На сесії медики вимагали, щоб депутати зняли з голосування питання про обрання головлікаря райлікарні та передачу майна центру ПМСД. При формуванні порядку денного депутат Іван Дирів запропонував не розглядати ці питання, а також вніс проект рішення, яке б призупинило дію рішення сесії про створення центру ПМСД. “Не можна втілювати цю реформу, враховуючи негативний досвід пілотних проектів в Україні та численні звернення медичних працівників. Але чомусь керівництво району ці звернення проігнорувало”, – зазначив він.

    Свого колегу підтримав депутат Василь Ільницький, наголосивши: “Пропонується передати майно вже зараз і негайно, до призначення головного лікаря провести так званий дерибан тих всіх приміщень, в кабінетах яких люди за свої кошти зробили ремонти. Це викличе великий суспільний резонанс… Тому я пропоную сьогодні це питання зняти з розгляду, а після призначення головного лікаря, коли він розбереться в ситуації, коли він побачить, які приміщення потрібні, а які ні, то аж тоді приступити до розгляду цього питання”.

    На такі пропозиції медики відреагували оплесками. Однак вже перше голосування за зняття питання про призначення головлікаря показало, що депутати не мають наміру враховувати думку медиків. Не проголосували вони і за зняття питання про передачу майна. Обурена громадськість на такі дії депутатів реагувала гучним “Ганьба!”, у залі зчинився галас. Перед тим як голосувати за припинення дії рішення про створення центру ПМСД, люди закликали їх добре подумати, але депутати не проголосували й за це.

    Медики продовжили скандувати “Ганьба!” і попередили, що не дадуть депутатам продовжити роботу, бо вони знищують медицину в районі. Та голова районної ради Іван Данилів не зважав на них. Під скандування лікарів він вирішив нагородити засновника благодійного фонду “Фарм-Варта” Дениса Шевченка, який вже втретє привіз у Долину дорогі ліки. Медики ж пояснили, що скандували “Ганьба!” не йому, а депутатам.

    Відтак депутати спробували обговорити виконання бюджету, але люди продовжували скандувати. Депутат Дирів звернувся до керівництва району і заявив: “Оцей цирк відбувається завдяки вам і за вашої організації. Я в цьому участі брати не хочу”. Після цих слів він, декілька депутатів та учасники АТО покинули сесійну залу. Медики схвалили їхні дії вигуками: “Молодці!”

    IMG_0663

    Голова райради запропонував зробити перерву, депутати проголосували за це, але лікарі вимагали закрити засідання. “Або ви повертаєтесь до питання медицини, або сесія буде закрита і ви не вийдете звідси”, – заявила голова Вільної профспілки медичних працівників Долинського району Ніна Яцків.

    Деякі депутати та присутні на сесії чиновники все-таки спробували вийти із зали, однак вихід був заблокований. Біля дверей утворилася добряча штовханина, яка ледь не переросла у бійку. Зрештою, дехто прорвався. Тоді  люди підперли двері кріслом та продовжили вимагали, щоб сесію закрили.

    Мабуть, у безвиході Данилів ще раз поставив на голосування пропозицію зняти з розгляду питання про призначення головного лікаря і передачу майна. Цього разу депутати проголосували позитивно.

    Відтак вони спробували продовжити роботу. Ще раз затвердили порядок денний зі змінами, а в залу повернулися атовці та частина депутатів. Однак у галасі, що не стихав, вони змогли розглянути тільки два питання. Врешті-решт голова райради оголосив сесію закритою. Однак медики пообіцяли прийти і на наступну.

    “Вони виконали всі наші вимоги, але ми хотіли відтермінування рішення про створення ПМСД. Ми хочемо, щоб дитяча поліклініка залишилася в єдиному складі, щоб не знищували педіатрію в районі”, – зазначила Ніна Яцків.

    IMG_0656

    Незрозумілий спротив

    За словами Івана Даниліва, такий спротив громадськості і медиків проти призначення головного лікаря є незрозумілим. Це питання буде знову винесене на сесію райради, бо іншого способу призначати чи звільняти головлікаря немає.

    “Я сьогодні був змушений порахуватися з думкою громади, і в зв’язку з тим, що неможливо було проводити сесію, вона була закрита. Держава прийняла закон, яким внесла зміни до законодавства про медицину в Україні, яким передбачено реформування до 2020 року закладів охорони здоров’я. Ми не перші, ми одні з останніх це робимо. Тим більше, що ми не створювали центр, він був створений ще попередньою каденцією. Ми тільки призначили головного лікаря”, – зазначив голова райради.

    Данилів зауважив, що медики його не переконали і не переконають, бо є бажання влади і депутатів покращити медицину в районі. На його думку, спротив медиків пов’язаний з тим, що вони не звикли до реформ і не хочуть ходити по хатах, а хочуть, щоб люди самі йшли до них. “У нас в районі є тисяча  медичних працівників повністю з обслуговуючим персоналом, а населення – 74 тисячі. Я вважаю, що не може тисяча людей тримати в заручниках 74 тисячі осіб”, – резюмував він.

    У Долині вистачає і прихильників, і противників реформування медицини. Так, Ірина, мама 8-річного хлопчика, виступає проти змін, каже, що її влаштовує те, що є зараз. А от пенсіонерка Анна Яворська стверджує, що тутешні лікарі поставили їй неправильний діагноз. Вона переконана, що з обранням нового головного лікаря і реформуванням медицини щось таки зміниться у цій системі. “В лікарні бардак, кожен робить, що хоче. Коли прийдеш на прийом, то нема навіть кому провести його. Треба, щоб всі лікарі пройшли переатестацію”, – вважає вона.

    Таку ж позицію займає і депутат районної ради Ольга Балацька, чоловік якої вже 15 років є інвалідом, і тому вона, як ніхто, знає долинську медицину. “Така медицина, яка є сьогодні, мене взагалі не влаштовує. Вона не може далі існувати. Я за реформування. Я за те, щоб змінити таку медицину, яка є сьогодні. Мене бентежить, що вже двічі на сесію приходять працівники лікарні. Мені цікаво, чи їм за цей час виплачена заробітна плата. Хто надав їм право перешкоджати роботі сесії?” – каже вона.

    Депутатка пропонує, щоб хоча півроку замість педіатрів були сімейні лікарі. А тоді вже можна буде запитати думку про такі зміни простих людей, а не медиків.

    “Мене сьогоднішня поведінка лікарів ще більше вбила і підірвала до них довіру. Я знаю порядних лікарів, і вони на боці реформування. Не знаю, як правоохоронні органи будуть кваліфікувати ці дії медиків”, – додала Ольга Балацька.

    Втім, начальник Долинського відділення поліції ГУ НП в Івано-Франківській області Василь Хомин повідомив, що складу злочину в діях медиків не було. Мовляв, у Верховній Раді ще не таке твориться…

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!