Чому ми будемо платити за газ більше?

  • До редакції «Галицького кореспондента» звернувся франківець Василь Івасишин. Чоловіка цікавить, чому після чергового підвищення ціни на газ жителям Івано-Франківська доведеться платити більше, ніж жителям сусідньої Львівської області?

    Чоловік зазвичай взимку витрачає 300 кубів газу, минулого місяця витрати становили 60 кубів. «Навесні та влітку ціна на газ не сильно б’є по кишені, а от що буде взимку?» – стурбований він.

    Як відомо, після запровадження НКРЕКП (Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) нових тарифів для АТ “Укртрансгаз”, із 1 травня у кожному регіоні країни діятиме своя ціна на газ для побутових споживачів.

    Найбільше платитимуть споживачі ПАТ «Миколаївгаз» – 8432,93 грн. за тис. куб. м; ТОВ «Газовик» (Вінницька обл.) – 8428,61 грн. за тис. куб. м; ПАТ «Рівнегаз» – 8426,93 грн. за тис. куб. м. Найнижчі тарифи у ПАТ «Київгаз» – 7810,61 грн. за тис. куб. м; ПАТ «Кременчукгаз» – 7820,53 грн. за тис. куб. м; ПАТ «Харківміськгаз» – 7879,25 грн. за тис. куб. м.

    Раніше вартість газу була однаковою для споживачів у всіх регіонах.

    Як пояснив директор ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» Юрій Пилипів, ціна на газ для Івано-Франківської області (за винятком Тисмениці) в травні складає 8412,05 за тис. куб. м, а в червні буде 8792,12 за тис. куб. м. Мешканці Тисмениці в травні платитимуть 8408,93 грн. за тис. куб. м, а в червні – 8789,00 грн. за тис. куб. м. Зростання ціни у червні пов’язане з підвищенням оптової ціни від «Нафтогазу».

    «Івано-Франківськгаз» за вартістю газу для населення посідає 11-ту сходинку, а «Тисменицягаз» – 13-ту. Тож мешканцям Прикарпаття доведеться платити за газ більше, ніж споживачам, наприклад, у Львівській, Київській, Одеській та Тернопільській областях, проте менше, ніж у Харківській чи сусідній Чернівецькій.

    Різниця у ціні для різних областей, за словами директора, зумовлена рішенням НКРЕКП щодо запровадження для дочірньої компанії НАК «Нафтогаз України» – АТ «Укртрансгаз» – єдиного тарифу на транспортування газу. Саме через зміну цього тарифу з 1 травня кожен регіон отримує свою ціну газу для населення.

    Зокрема, НКРЕКП скасувала постанову про встановлення загального тарифу на доставку природного газу. Загальний тариф на доставку складався з тарифу на транспортування для «Укртрансгазу» і тарифу на розподіл для операторів ГРМ (облгазів). До 1 травня тарифи на транспортування та розподіл в усіх областях були різні, але в сукупності вартість доставки була однакова.

  • Наприклад, на території ліцензійної діяльності «Тисменицягаз» тариф на розподіл розподільними мережами складав 710,50 (без ПДВ) грн. за тис. куб. м,  магістральними (тариф «Укртрансгаз») – 22,20 (без ПДВ) грн. за тис. куб. м. Водночас на території ліцензійної діяльності «Івано-Франківськгазу» – 713,10 грн. за тис. куб. м та 19,60 грн. за тис. куб. м відповідно. Отже, тарифи на розподіл і транспортування різні, але сукупно тариф на доставку газу був однаковий – 732,70 грн. за тис. куб. м.

    З 1 травня НКРЕКП встановила для «Укртрансгазу» єдиний тариф на транспортування по Україні у розмірі 157,19 грн. за тис. куб. м. (без ПДВ). Разом з тим тарифи на розподіл природного газу Національна комісія залишила незмінними, тобто різними залежно від території діяльності газорозподільних підприємств.

    Таким чином, через зміну тарифів «Укртрансгазу» кінцева ціна газу для побутових споживачів буде різною на всій території України.

    Як стверджує Юрій Пилипів, тариф на розподіл природного газу також встановлює НКРЕКП. Як складова кінцевої вартості газу, він протягом трьох останніх років залишається незмінним та хронічно збитковим, попри те, що ціна на газ зростала неодноразово. Коли тариф на розподіл зросте – наразі невідомо.

    Поки що немає інформації про те, якою буде ціна на газ у липні. Щомісячно НАК «Нафтогаз України» повинен надсилати  на адресу ТОВ «Івано-Франківськгаз Збут» додаткові угоди з оптовою ціною на газ, які й визначатимуть кінцеву вартість газу для населення.

    Марія Грицків

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!