Чому треба їсти топінамбур?

  • Івано-Франківський дієтолог Тетяна Чевалюк наголошує на винятковій користі від споживання топінамбура: «Довгий час топінамбур для мене був чимось дивовижним і абстрактним. Як їжа космонавтів у тюбиках: всі чули, але ніхто не їв. Та одного разу я його таки спробувала і розсмакувала! Топінмабур виявився дуже приємним на смак. Чимось нагадував яблуко, соняшник і щось крохмалисте одночасно. Першою стравою із топінамбура був топінамбур почищений – гризла його, як яблуко. Далі приготувала смачнющий хрумкий салат із морковкою, яблуком, ізюмом, корицею і лимонним соком. А далі підкоряла простори всесвітньої павутини… І список рецептів все довшав. Топінамбур можна їсти сирим: він соковитий і солодкавий. Його відварюють, смажать, запікають, готують супи і пюре. Є рецепти ароматних запіканок із топінамбуром».

    А найприємніше – те, що він не тільки смачний, а й дуже корисний.

    Топінамбур – просто скарбниця речовин, потрібних людині для довгого здорового життя. Це харчові волокна, наприклад, пектини та інулін; вітаміни групи В і С; мінерали – калій, кремній, цинк, залізо, кальцій. Топінамбур – багате джерело клітковини, незамінних амінокислот та органічних кислот. Склад вуглеводів у цьому корені дуже особливий.
    Так, інулін, якого в топінамбурі до 60% в перерахунку на суху речовину, вважають природним аналогом інсуліну. Інулін розщеплюється мікрофлорою кишечника до фруктози і слугує для неї чудовим живильним середовищем. Крім того, він має здатність зменшувати рівень цукру в крові і при тривалому вживанні мінімізує кількість ускладнень.

    Клітковина топінамбура є чудовим «віником» для кишечника. Вона стимулює роботу жовчного міхура, покращує перистальтику кишечника, виводить з організму важкі метали і надлишок холестерину. Для травної системи цілющий вплив на цьому не закінчується: топінамбур нормалізує кислотність шлунка, знімає спазми і запалення, усуває закрепи. Крім того, завдяки своєму складу він відчутно укріплює імунітет.
    За кількістю рослинного білка топінамбур прирівнюється до бобових, містить деякі незамінні амінокислоти. Завдяки вмісту заліза може бути використаний при лікуванні анемії.

    Як зазначає Тетяна Чевалюк, топінамбур має тільки один недолік – у сирому вигляді може викликати метеоризм. Тому для початку не беріть його багато, спершу перевірте, як ваш організм реагує. Для того, щоб топінамбур «працював» в організмі, достатньо небагато – всього 100 грамів на день у будь-якому вигляді.

    «Топінамбур – іноземець, – продовжує дієтолог. – Він завезений до нас із Північної Америки. Але в наших краях прижився і, кажуть, досить невибагливий при вирощуванні. Тому раджу щасливим власникам дачі задуматись, чи не відвести частину ділянки під цю чудову рослину. До речі, квіти у нього теж красиві».

    Фото – Добрий лікар

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!