Чому варто боятися п’ятниці, 13-го

  • П’ятниця, 13-го. Існує дуже багато забобонів, пов’язаних з цією датою. Багато людей вірить у містику та надприродні явища цього дня, інші сьогодні виконують свої звичні справи.

    Що так лякає, не дає жити, спати та навіть дихати? У медицині, до речі, такий страх називається тріскадекафобією.

    Є декілька версій щодо походження забобону шодо п’ятниці, 13-го. Одним із найпоширеніших вважається п’ятниця 13 жовтня 1307 року, коли було заарештовано та піддано тортурам тисячі лицарів-тамплієрів. Ця легенда стала популярною завдяки літературі та фільмах, як-от «Код да Вінчі» Дена Брауна. Однак історичного підтвердження цієї легенди немає.

    Наступна легенда пов’язана з популярним скандинавським міфом, коли 12 богів зібралися на святкову вечерю у раю, а тоді з’явився не запрошений 13 бог-бешкетун Локі. Локі намовив Гальдра, сліпого бога темряви, вбити стрілою з омели бога щастя та радості Бальдра. Коли бог щастя та радості помер – це стало днем суму для усієї землі.

    Відповідно до місячного календаря, у тринадцятий день місяця починається повна фаза місяця, під час якої не рекомендують починати важливі справи, робити хірургічні операції, стрижки тощо.

    Також тоді збільшується кількість злочинності, самогубств, хвороб, нещасних випадків та аварій.

    Напередодні “чорної” п’ятниці – а саме так ще називають п’ятницю, 13-е, люди, які страждають на цю фобію, налаштовують себе на невдачі. Згідно із дослідженнями, кожен четвертий європеєць відчуває певний страх перед цим днем.

    Ще одна історія розповідає, що цього дня був розп’ятий Ісус Христос. До того ж, за свідченням деяких дослідників, розп’яття відбулося 13-го числа. За цією версією п’ятниця 13-го стала знаменною датою, коли зі смертю Сина Божого у світі запанувало зло. Окрім того, саме у п’ятницю вночі за релігійними віруваннями активізувалися темні сили і починався сатанинський шабаш.

    Цікаво, що у США близько 21 мільйон людей потерпає від цієї фобії. У цей день люди відмовляються виходити на роботу, подорожувати літаками і навіть виходити на вулицю. Втрати від нездійсненних продажів товарів та послуг у цей день тільки у США сягають 800—900 мільйонів доларів.

    Найстрашнішим є саме поєднання п’ятниці і тринадцятки. У язичництві п’ятниця присвячена Фреї, “колезі” римської Венери і грецької Афродіти, зі скандинавської міфології. Як і Венера з Афродитою, Фрейя для давніх скандинавів була богинею кохання, сексу та родючості. Її день – саме п’ятниця, 13-е.

    Згідно з міфом, у битві вона керує колісницею, запряженою парою кішок розміром з левів. Фрейя вважалась покровителькою кішок. Тут нав’язується ще один забобон про чорних котів.

    Фелінологи (науковці, що досліджують кішок) вважають, що чорні кішки і справді сильніше пов’язані із потойбіччям і чутливіші до погоди, ніж інші пухнастики.

    Цікаво, що чорна кішка, яка перейшла дорогу, на материковій Європі вважається поганим знаком. А ось у Англії та Японії така зустріч навпаки – віщує радість.

    Читайте також: Довбуш буде мстити: франківцям розповіли про фільм “Легенда Карпат”

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!