Дерева на мільйон: помста чи закон?

  • На Прикарпатті Держекоінспекція в області зафіксувала незаконну вирубку лісу на суму близько мільйона гривень. У лісгоспі цей випадок називають помстою новому керівникові з боку звільнених лісників.

    Масштабну вирубку було виявлено в Кутському лісовому господарстві, що на Косівщині, під час планового рейду, який тривав десять днів. Як повідомив перший заступник начальника обласної інспекції Ігор Яківчук, цей рейд погодила Державна екологічна служба України і проводили його у відповідні терміни.

    Екологічні інспектори перевіряли стан ведення лісового господарства, а також дотримання чинного законодавства в частині охорони природного середовища. Остання екологічна перевірка в Кутському лісництві проводилася ще у 2017 році.

    «Збитки від незаконної вирубки становлять близько мільйона гривень. І це не були самовільні рубки місцевих мешканців. На лісосіках, де була очевидною  санітарно-вибіркова рубка, не були промарковані пні, як того вимагає законодавство», – зауважив Ігор Яківчук.

    Загалом екоінспекція зафіксувала вирубку 300 кубів деревини породи бука, явора та дуба. Дерева були як сироростучі, так і сухостійні та буреломні.

    Під час рейду також було виявлено порушення у сфері лісокористування. На Косівщині є три користувачі лісу: ДП «Кутське лісництво», РП «Райагроліс» та Національний природний парк «Гуцульщина». Частина території Кутського лісництва входить до НПП «Гуцульщина» без вилучення. Тому на цю територію поширюється статус природозаповідної зони. Це означає, що рубки, які пов’язані з веденням лісового господарства, повинні мати погодження від управління екології та проводитися відповідно до встановлених лімітів.

    «Таких документів у Кутському лісгоспі немає», – наголошує Ігор Яківчук.

    Господарству був виданий припис: провести чистку території та анулювати незаконно виписані квитки на рубку дерев. Виправити ситуацію Кутський лісгосп повинен до 19 червня. А наразі матеріали цієї справи передано правоохоронним органам.

    У лісгоспі причиною таких наслідків рейду називають помсту. 30 січня 2018 року в Кутському лісовому господарстві змінився керівник – ним став Андрій Ониськів. Відтоді у Кутському лісгоспі звільнили двох лісничих та десяток майстрів лісу.

    «Ми позбулися тих людей, котрі бачили у цих лісах замість ялиць грошові знаки. Ми цілий рік боролися з незаконними рубками», – стверджує головний лісничий Петро Іванишин.

    За його словами, ображені лісничі під час планової перевірки водили інспекторів у місця, де вони самі ж раніше працювали, і показували пні від зрубаних ними ж дерев. «Вони показували місця, де була змінена межа лісосік, а якщо ця межа змінена навіть на два-три метри, а в довжину ця смуга має сто метрів, то уявіть, скільки там дерев – більше сотні», – зазначає головний лісничий.

    Петро Іванишин каже, що за будь-яке порушення відповідальність несе підприємство, а не окремі лісники. Саме тому тепер за старі рубки відповідає нове керівництво. За його словами, навіть якщо керівники лісгоспу помітять неправомірне використання деревини своїми підлеглими, то повинні звернутися до правоохоронних органів, але припис буде складено не на ім’я конкретного лісничого, а на підприємство, на якому той працює. Відповідно, підприємство й заплатить штраф. Саме тому справи з такою незаконною вирубкою лісів часто навіть не потрапляють до правоохоронних органів.

    …Колишній учасник бойових дій, депутат Косівської районної ради Володимир Зузяк уже років п’ять вивчає проблему незаконної вирубки лісу. Він розповідає, що до нього неодноразово зверталися мешканці прилеглих сіл, а також громадські активісти з цього приводу.

    «Років 5-7 тому незаконно спиляної деревини могли виявити 10-15 кубів, а протягом 2016-2018 років такі рубки стали масовими», – зауважив депутат.

    Володимир Зузяк розповів, до яких хитрощів часом вдаються правопорушники. Скажімо, лісничі збільшують параметри виділу, де має здійснюватися законна рубка, на 10-15 метрів, а це – ще декілька дерев, котрі будуть не обліковані. Бували випадки, коли пень від спиляного дерева лісоруби-браконьєри перевертали іншим боком та прикопували, щоб його не могли знайти. Є ще й інші способи замітати сліди.

    «На пні, що залишився від дерева, відгинають кору і засипають туди, наприклад, тирсу. Або ж пень засипають цукром. Там плодяться мурашки, і виглядає так, начебто дерево було спиляне уже давно», – зазначив Володимир Зузяк.

    Христина ДИЧАКОВСЬКА

    До речі

    Проблема незаконних рубок характерна не тільки для Косівщини. Минулого тижня в селі Тисменичани Надвірнянського району громада не дозволила вивезти 118 дубів. Браконьєри могли заробити чималу суму, адже середня вартість одного куба дубової деревини – 10 000 грн.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!