Децентралізація по-карпатськи: як живе Космацька ОТГ (фоторепортаж)

  • У грудні 2016 року три карпатських села – Космач, Брустурів та Прокурава – вирішили об’єднатися, створивши таким чином Космацьку об’єднану територіальну громаду.

    За півтора роки вдалось зробити вже чимало, розповідає Іван Лесюк – заступник голови Космацької ОТГ. Втім, на досягнутому зупинятись не збираються.

    “Завдяки процесу децентралізації та розробленню стратегії розвитку нашої громади ми вже зробили 12 об’єктів. У Брустурах це дорога та дах амбулаторії, у Космачі – капітальний ремонт фасадів будинку культури та школи, дитячого садка. В Прокуравській школі подвір’я вистелили бруківкою – тепер діти не заносять болото до класів. На узбіччі центральної вулиці облаштували тротуар”, – каже Іван Лесюк.

    У цьому році в громаді планують залучити значні кошти інфраструктурної субвенції та спрямувати їх на капремонт і облаштування будівлі Центру надання адміністративних послуг.

    “Втім, основне, чого ми потребуємо – це хороша якісна дорога в нашій громаді, яка би з’єднала нас із районним та обласним центрами. За весь період незалежності не будувалось жодного кілометра дороги, не проводився навіть капітальний ремонт шляху Пістинь-Космач. Це найбільша робота, яку треба зробити, щоб отримати змогу залучити туристів та інвесторів. Мова йде про приблизно 70 мільйонів гривень, можливо, й більше – адже це понад 30 кілометрів гірських доріг. Тож намагатимемось залучити кошти обласного та державного бюджету – але й своє плече теж підставимо”, – пояснює потреби громади Іван Лесюк.

    Мешканець села Космач та голова ГО “Туристичне товариство “Територія Карпат” Василь Книшук, втім, не надто покладається на місцеву владу – зокрема, в питаннях підтримки туризму. Чоловік сам малював туристичні мапи околиць, адже, за його словами, більше цим ніхто не хоче займатись, як і виділяти фінансування на розвиток туристичної сфери.

  • “Наша організація була створена для того, щоб доносити до чиновників та керівників цінність краю і природи, яка нас оточує. Основним для того, щоб турист зміг приїхати і поглянути на все це, є інфраструктура. Наразі з цим дуже важко – а голова громади мені говорить, що не хоче давати гроші на туризм, бо вони не повернуться в бюджет. В першу чергу повинно бути проведено маркування трас, бо туристи, які йдуть в гори з наплічниками, мають отримувати задоволення, а не блукати без жодних орієнтирів. Минулого року ми почали діяльність у цьому напрямку, промаркувавши маршрути на Лисину Космацьку, на гору Сиглін, випустили карту “Покутські гори”. Планів ще дуже багато, і я сподіваюсь, що влада нас таки почує”, – каже Василь Книшук.

    Читайте також: Нова освіта у нових громадах

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!