Дієта у дитсадку

  • Батьки дошкільнят з особливими потребами у харчуванні пропонують владі Івано-Франківська цікаву новацію. Експериментальна група з дієтичним меню у дитсадку поки що є лише у Львові, таку ж ініціативу просять втілити і в обласному центрі Прикарпаття. З цим проханням франківські батьки днями звернулися до міського голови Руслана Марцінківа. Про нюанси дитячого харчування та ймовірність запровадження дієтичного меню для дошкільнят у Франківську дізнавався «Галицький кореспондент».

     

    Особливе меню

    Свого сина франківчанка Юлія Бринецька до садочка приводить лише на кілька годин – між сніданком та обідом. Більше часу з однолітками дитина у групі не проводить, а відтак мама не може зайнятися роботою. Річ у тому, що харчуватися з іншими дошкільнятами він не може, бо вимоги до їжі має виняткові: безглютенова дієта.

    Вона полягає у тому, що дитині необхідно виключити з харчування глютен – особливий білок, який міститься у злакових культурах. Це означає, що малюк має відмовитися від каш, супів, котлет, печива та великої кількості інших страв. Часто разом з цим лікарі радять дотримуватися і безлактозної дієти, яка забороняє також вживання молочних продуктів.

    Дітей з діагнозом «целіакія», або несприйняття глютену, в Івано-Франківську є всього десять, і дотримуватися дієти вони мають протягом усього життя. А ось дошкільнят із синдромом целіакії – значно більше. З віком про цю дієту вони можуть забути, та поки що стежити за їхнім харчуванням та приготуванням страв необхідно дуже відповідально.

    «Складнощі у тому, що глютеном дуже насичене дитяче меню: борошно може бути у м’ясних виробах, засмажках, супах, соусах. Фактично дуже мало що ми можемо їсти. А діткам з целіакією заборонені навіть сліди глютену. Тобто якщо у каструлі варити макарони, а після того картоплю, то цей посуд вважається забрудненим і дитина вже цю страву їсти не зможе», – розповідає Юлія Бринецька.

    Франківці знайшли спосіб подбати про власних дітей і пішли з цією ідеєю просто на прийом до мера. Юлія каже, що вони надихнулися досвідом ініціативних батьків зі Львова. Там експеримент мав шалений успіх, і цього року у Львові відкривають вже другу групу з дієтичним харчуванням. До слова, в Івано-Франківську з пропозицією виступили не члени громадських організацій, а просто однодумці, які зібралися в соціальній мережі.

    Батьки пояснюють, що харчуватися разом з усіма їхні діти не можуть і хоча б одна експериментальна група на місто мала би багато переваг. Перш за все, місця малюків, яких переведуть у групу з дієтичним харчуванням, зможуть зайняти інші діти. Тим паче, Івано-Франківськ зможе стати одним із перших міст, що впроваджують таке нововведення у дошкільних навчальних закладах, і гарним прикладом для інших.

    Новація в садочку

    Ідея створити експериментальну групу здалася цікавою і чиновникам. Міський голова Руслан Марцінків сказав, що схожу групу можна відкрити, до прикладу, у садочку на Хоткевича – саме в цьому районі є немало дошкільнят, які потребують особливого меню.

    Наразі ідею опрацьовують чиновники, але відкрити окрему групу з окремими вимогами на ділі не так вже і просто. Ольга Балкова, головний спеціаліст з питань дошкільної освіти департаменту освіти і науки міськради, пояснює, що цей процес доволі тривалий. Створити групу, за її словами, у вже наявному садку може бути складно через велику наповненість садків. Але в місті відкриваються все нові дошкільні заклади, тому один із них зможе прийняти експериментальну групу. Також варто зауважити, що діти з винятковими вимогами до меню є у різних вікових групах.

    «Ми отримували заяву від мами дитини з такими вимогами у харчуванні ще у травні, і вже є певні напрацювання. У поліклініці нам повідомили, що таких дітей у місті на обліку є всього сім, а для того, щоб відкрити групу, потрібно щонайменше 20 з підтвердженими діагнозами. Робота об’ємна, бо діткам потрібне окреме меню та посуд. Ще потрібно знайти приміщення. Можливо, таку групу вдасться відкрити у новому дошкільному закладі», – зазначає освітянка.

  • Дієтичне харчування у дитсадках є, але поки що це лише зміна способу приготування страв. А ось повна заміна продуктів та посуду для приготування у загальній групі – складний і затратний процес, який потребує підтвердження Міністерства охорони здоров’я. Після всіх необхідних напрацювань освітяни зможуть ініціювати це питання перед депутатським корпусом, а наразі радять батькам, як можна вийти з ситуації, що склалася.

    «Поки що можна відвідувати садочок без харчування, з дев’ятої до одинадцятої, адже дошкільнятам потрібне спілкування з іншими дітьми. За окремих обставин батькам можуть зменшити оплату харчування чи й просто звільнити від неї, однак це пов’язано з матеріальною неспроможністю осіб», – каже чиновниця.

    Без права на помилку

    Необхідність такої новації підтверджують і лікарі, бо недотримання дієти може сильно нашкодити дитині, і навіть після тривалого дотримання всіх правил доза глютену може спровокувати зворотний процес.

    «Харчування надзвичайно важливе. Якщо це целіакія – дієти потрібно дотримуватися все життя. Є простіші випадки, але невідомо, коли дитинка переросте, і дієта має бути дуже строга. Готувати все потрібно в окремому посуді, навіть якщо у малюка повна ремісія», – розповідає дитячий лікар-гастроентеролог Юліана Туркіна.

    Багато молочних продуктів, сосиски, ковбаски та інші продукти, де є прихований глютен, їсти також не можна, бо загострення часом може спровокувати навіть мінімальна доза. Недотримання дієти може спровокувати в малюка затримку росту, нестачу ваги, анемію, а у старшому віці спричинити болі в суглобах, реакцію щитовидної залози, гастрити.

    «Алергія може спровокувати порушення травної системи, функції нирок, серця, судин, головного мозку чи органів ендокринної системи. Б’є по всіх органах і мішенях, бо це автоімунний процес. Тому не дотримуватися дієти категорично заборонено, за цим необхідно слідкувати», – наголошує лікар.

    З власної практики дитячий гастроентеролог пригадує випадки, коли зверталися з дітками, які, власне, з’їли щось заборонене в садочку. Проявляється алергія висипкою, дерматитами, збільшуються і болять животики, падає гемоглобін.

    Поки влада шукає шляхи до створення нової групи, в Івано-Франківську знаходяться все нові охочі до неї потрапити. У світі про безглютенове та безлактозне харчування пам’ятають і в навчальних закладах, і в ресторанах, а для українських любителів хліба та молока це поки що новинка. Можливо, вже скоро і в нашому дитсадку буде смачно і комфортно геть усім діткам, а місто покаже сусідам гарний приклад.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!