Дорога привела до бунту

  • Цікавим способом вирішили звернути увагу чиновників на погану дорогу кілька десятків мешканців Надвірнянщини і Косівщини – вони приїхали до головної адмінбудівлі Івано-Франківська, окупували ОДА і стали погрожувати новим Майданом, якщо обласна влада не знайде додаткових 20 мільйонів на ремонт ділянки дороги Яблунів-Делятин. Звідки взялися такі гроші та чому протестувальники владі не вірять, цікавився «Галицький кореспондент».

     

    Ніч в ОДА

    У ніч з понеділка на вівторок, 10 та 11 вересня, приміщення облдержадміністрації перетворили на готель. Тут десятки протестувальників з Делятина Надвірнянського району і Вижнього Березова, Середнього Березова, Баня-Березова, Чорних Ослав та Білих Ослав Косівського району провели ніч: грали у карти, вечеряли, курили та розмовляли. Розташувалися на ковдрах, килимах чи просто на землі в актовій залі, ще частина – на третьому поверсі. Такий нічліг люди обрали невипадково – проводжали голову ОДА Олега Гончарука до Києва, бо владі більше не довіряють.

    Неспокійну ніч головної адмінбудівлі варто було очікувати ще зранку, коли там почали збиратися протестувальники. Спершу невеликий натовп страйкарів галасував на вулиці, а потім завітав просто у кабінет до Марії Савки, першої заступниці голови ОДА. Очільник протесту, фронтовий капелан Микола Мединський пояснив, що людям увірвався терпець, і пообіцяв новий Майдан.

    Нагадаємо, що ще 1 червня була розпочата безстрокова акція з блокування ділянки дороги Яблунів-Делятин з вимогою її ремонту, оскільки ремонт тут не проводили зо 30 років. Через 11 днів Олег Гончарук видав розпорядження про виділення коштів, а дорога і досі не відремонтована.

    «Виділено було 40 мільйонів, потім ще 20 мільйонів, але додаткових коштів, як зараз почали казати, немає. Гончарук знову не виконує свої зобов’язання перед людьми. Люди прийшли вимагати від нього звітності щодо вишукування цих коштів, тому що на носі зима і дорога повинна бути зроблена», – наголосив Мединський.

    За собою на зустріч з чиновниками він повів десятки розлючених водіїв з Косівщини та Надвірнянщини. Весь ранок вони провели у кабінеті Марії Савки, вимагаючи зустрічі з головою ОДА, який, як виявилося, був на робочій зустрічі у Львові.

    «Ця адміністрація – збіговисько бандитів і брехунів. А Гончарук вкотре кидає свою заступницю до людей і сам при цьому кудись тікає. Ми нікуди не підемо. Ви мені кажете, що я поганий священик, що не маю толерантності? Так, я дійсно не маю толерантності до бандитів. Отакий я поганий священик!» – заявив капелан.

    До слова, на ночівлю в ОДА капелан не залишився, а його колеги повідомили, що він поїхав оперувати зламану руку.

     

    Недовіра до влади

    Щоб заспокоїти розлючених людей, в ОДА пообіцяли, що зустріч з Гончаруком відбудеться о 14-й годині. Більше сотні протестувальників чекали ще з десять хвилин від зазначеного часу, а коли керівник області не прийшов – знову вирушили до Савки. Через 12 хвилин Олег Гончарук таки з’явився під гучні крики «Ганьба!» та «Брехун!», а переговори у тісному приміщенні супроводжувалися криками і лайкою.

    Чиновника буквально притиснули, вимагаючи будь-де розшукати кошти на ремонт ділянки дороги Делятин-Яблунів. Люди обіцяли не йти, допоки питання не вирішиться, а в іншому випадку – погрожували розпочати третій Майдан. Фронтовий капелан зробив офіційну заяву і закликав під стіни «білого дому» геть усіх: прикарпатців, які не задоволені дорогами, ветеранів АТО, представників «Національного корпусу» та «Правого сектора».

    «Машинами, автобусами – хто чим може – приїжджаємо сюди. Спитаємо за правду. Збираємося під обласною адміністрацією. Беріть колеса, бочки, намети, і починаємо новий Майдан!» – проголошував Мединський.

    З’ясувалося, що активісти написали також відкритого листа до президента. Будь-які спроби чиновників прояснити ситуацію завершувалися безуспішно, а коли врешті юристів попросили підготувати розпорядження про виділення заповітних 20 мільйонів на дорогу, страйкарі залишилися у кабінеті. Поки юристи принесли розпорядження, люди ділилися історіями життя, жартували про владу, принесли навіть бутерброди, та з кабінету ніхто не вийшов. Частина людей чекали в коридорі та на вулиці, за ситуацією спостерігала поліція.

    Вже коли розпорядження було підписане, з’ясувалося, що і це довіру людям не вселяє. По телефону на гучномовці капелан спілкувався з колишнім директором фірми «ПБС» Романом Родзоняком, який представляє у будівельних проектах фірму «Скорзонера» з групи «Приват» Ігоря Коломойського. Потім на зв’язок вийшов і народний депутат Олександр Шевченко.

    «При всій повазі до Олега Романовича, він представляє владу і довіряти їй на всі сто відсотків не можна», – такі були слова капелана після розмови з Шевченком. Відтак протестувальники оголосили недовіру до влади і заявили, що ночуватимуть просто в адмінбудівлі, щоб особисто пересвідчитися, що це питання таки дійде до Києва.

    Влада не розуміє

    Олег Гончарук разом із заступниками також провели частину дня у задушливому кабінеті. Спершу намагаючись пояснити людям, звідки беруться кошти та як цей процес виглядає з юридичної точки зору, потім просто чекаючи юристів. Готове розпорядження очільник ОДА підписав, а коли почав пояснювати, що тепер воно має пройти підтвердження в Укравтодорі у Києві, його відправили до столиці разом із документами.

    Чиновники наразі намагаються владнати це питання і впевнені, що з поїздкою Олега Гончарука цей процес справді пришвидшиться, втім логіки протестувальників зрозуміти не можуть. Як роз’яснює Володимир Рачкевич, очільник управління капітального будівництва ОДА, свого часу Служба автомобільних доріг провела тендери і підписала договір з фірмою «ПБС». Серед доріг, які вони будують, і Яблунів-Делятин. Ще раніше на її ремонт було виділено 40 мільйонів. За ці кошти мали почати будівництво і закрити третину дороги асфальтобетонним покриттям.

    «Громада порахувала, що цих коштів буде замало, і почала вимагати від нас другий транш – 20 мільйонів. Це гроші дорожнього фонду, які виділені строго на дороги місцевого значення. Оскільки 60 мільйонів у загальному ми ще винайшли, акція, яку зараз проводять мітингувальники, є незрозуміла», – зазначає директор УКБ. Справа в тому, що ще 20 мільйонів, на яких так наполягають страйкарі, підуть на ремонт із дорожнього фонду. Ці кошти мали б бути використані на забезпечення безпеки руху на дорогах місцевого значення.

    Поїздка Олега Гончарука до Києва може і пришвидшити процес затвердження коштів, але очікувати, що це вирішиться за лічені дні, також не можна. На основі розпорядження формується перелік, і він, згідно з порядком розподілу дорожнього фонду, затверджується в Укравтодорі. А вже після того кошти можна буде виділити і продовжити будівництво дороги.

    «Громада думає, що це, як натиснути на кнопку. Насправді ж такі речі вимагають певних юридичних кроків і термінів. Отримати погодження так швидко, як того хоче громада – нереально. Але я думаю, що поїздка голови до Києва може пришвидшити процес», – сподівається чиновник.

    Наразі всі працюють над тим, щоб пришвидшити погодження, хоча востаннє такий процес зайняв близько місяця. Поки чиновники намагаються швидше владнати ситуацію, протестувальники в юридичні питання не вникають і їхати додому не збираються. Прогулюючись будівлею ОДА, вони згадують часи Майдану і попереджають, що готові розпочати новий масовий протест.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!