Два роки облради

  • 7 грудня 2015 року відбулася перша установча сесія Івано-Франківської обласної ради сьомого демократичного скликання. Минуло два роки, тож пригадаймо, які найгучніші рішення приймали обласні обранці, хто з депутатів відзначився особливо, що доброго або й не дуже зроблено за цей час.

    Неперспективне об’єднання

    У вересні цього року на Прикарпатті розгорівся скандал навколо об’єднання територіальних громад. Згідно з перспективним планом, у Надвірнянському районі добровільно мали об’єднатися п’ять громад, серед яких і Тисменичанська ОТГ. Проте деякі села, що мали увійти до її складу, перенесли центр та утворили Переріслянську ОТГ. Проти цього виступили депутати районної та обласної рад, а також жителі решти населених пунктів, що наполягали на призупиненні виборчого процесу, адже вже за місяць були заплановані вибори.

    15 вересня питання обговорювали на сесії обласної ради, створення Переріслянської громади депутати не підтримали, і центр ОТГ залишився у Тисменичанах. Але наперекір депутатам Переріслянська ОТГ таки була створена, до неї увійшли Перерісль, Фитьків, Гаврилівка та Волосів. 29 жовтня тут відбулися перші вибори, де обрали голову та місцевих депутатів.

    Відбудова Галича

    Цього року прикарпатські посадовці поставили перед собою амбітну мету: відновити колишню славу міста князів Галича. Мовляв, небагато земель можуть похвалитися такими містами, що колись дали назву цілій державі – Галицько-Волинському князівству. Крім того, Українська Греко-Католицька Церква говорить про можливість повернення до Галича останків Ярослава Осмомисла, але повертати їх хоче лише у відновлений Успенський собор.

    Реставрація та відбудова древнього храму може стати першим кроком у возвеличенні Галича. 2018 рік оголошено роком збереження культурної спадщини в Україні, тому заповідник зможе отримати кошти з держбюджету для відновлення древніх пам’яток. В області також планують затвердити регіональну цільову програму «Відродження Галича як давньої столиці України». А от щодо відбудови Успенського собору думки дуже різняться. Історики не розуміють, як можна відбудовувати храм, зображення якого взагалі немає, і не впевнені, чи є в цьому необхідність.

    Спортивні цілі

    Цього року в Івано-Франківську нарешті завершили будівництво стадіону за програмою «Хет-трик», яке тривало кілька років. Коли поставили «квітку», постало питання, кому буде належати стадіон. На нього претендували Івано-Франківська міськрада, облдержадміністрація, облрада та обласна федерація футболу, адже земля належить міській раді, кошти на покриття і деякі інші елементи виділялися з ІФФФ, а кошти на основу – з бюджету області. Врешті-решт споруду передали на баланс федерації.

    Наразі обласна рада веде мову про зведення ще однієї спортивної споруди –  легкоатлетичного багатофункціонального манежу, аналогів якому в Україні немає.

    Подачка від Нацбанку

    Минулого року Національний банк України звернувся до депутатського корпусу Івано-Франківської області з пропозицією передати недобудований відпочинковий комплекс «Прикарпаття» в Яремче у спільну територіальну власність області. У його будівництво вкладено майже 100 млн. грн. з держбюджету, рівень готовності до експлуатації становить 96%. Станом на 2013 рік було потрібно ще 7,5 млн. грн., щоб довести об’єкт до ладу. За кілька років ця цифра виросла, але місцеві прикарпатські чиновники не змогли підрахувати, скільки коштів треба на ремонтні роботи та утримання такого об’єкта. Наприкінці квітня цього року НБУ оголосив про намір позбутися непрофільних активів, відтак величезний сучасний комплекс перейде у приватну власність.

    Парк проти ГЕС

    У грудні 2015 року стало відомо, що державне підприємство «Укргідроенерго» запланувало побудувати на Дністрі шість ГЕС – п’ять руслових, для роботи яких потрібні великі водосховища, і одну дериваційну, для роботи якої ріку слід «загнати» в трубу. Вартість проекту – понад 40 млрд. грн., з яких більшу частину треба було позичити в Європи. Проте для такого будівництва потрібно затопити значні території – 2 тис. га землі, внаслідок чого буде завдано значних збитків довкіллю. Місцеві жителі виступили проти будівництва цих гідроелектростанцій. Івано-Франківська облрада проголосувала за повну заборону будівництва ГЕС на Дністрі, а також створила комунальне підприємство «Дністровський ландшафтний парк», через яке можна буде чинити спротив.

    Дорогі авто

    На початку цього року для керівництва Івано-Франківської обласної ради придбано автомобіль преміум-класу «Тойота Хайлендер» вартістю 1 млн. 52 тис. гривень. Це викликало доволі жваву дискусію серед жителів міста – люди не розуміли, для чого обласним обранцям такі дорогі «колеса». Тим паче, що за головою облради Олександром Сичем закріплені два авто: «Фольксваген Мультивен» та «Мерседес Е-280» 2007 року випуску. Перший заступник голови Василь Гладій користується «Тойотою Кемрі», а заступник Сергій Басараб – «Шевроле Круз». За керуючим справами закріплений «Мерседес Е-320», а за апаратом облради і керівництвом її автопідприємства – «Деу Ланос». Також в їхньому автопарку є ще пасажирський «Мерседес Спринтер». За кожним автомобілем закріплений водій, який за нього відповідає.

    Скандальне рішення

    Наприкінці березня під час сесії обласної ради несподівано внесли питання про звільнення з посади заступника голови облради Ольги Галабали. Коли 52 депутати проголосували «за», фракція партії «Воля», депутатом від якої є Галабала, оголосила про перехід в опозицію. Коментуючи своє звільнення, депутат наголосила, що все відбулося за мовчазної згоди всіх фракцій, проте відповідальність поклала на провладну партію «БПП «Солідарність». А основною причиною свого звільнення вона назвала небажання влади змінювати правила гри та корупційні принципи роботи в раді.

    Принципова позиція

    Наразі в Івано-Франківському окружному адміністративному суді триває розгляд позову Марії Ткачук проти голови облради Олександра Сича. Півтора року кандидатка у депутати від «Самопомочі» намагається відібрати депутатський мандат у свого однопартійця Сергія Коцюра, якого було призначено першим заступником Коломийського міського голови. Закон забороняє таке сумісництво, і Ткачук пішла до суду, аби зобов’язати обласну виборчу комісію (ОВК) визнати депутатом її як наступну за списком. Суд задовольнив її клопотання частково та зобов’язав ОВК визнати Ткачук депутатом замість однопартійця. Але Коцюра мандата не позбавили, а сам він відповідної заяви так і не написав, тож продовжує виконувати обов’язки депутата.

    Марія Ткачук вбачає у цьому конфлікті вину голови облради Олександра Сича, який, на її переконання, перешкоджає їй здійснювати депутатські повноваження та відмовляється забезпечити можливість брати участь у пленарних засіданнях. Сич же пояснює, що оскільки Коцюра мандата не позбавили, то участь Ткачук у голосуваннях зробить рішення облради нелегітимними.

    Ткачук обіцяла у разі перемоги скласти мандат, адже не хоче працювати з такими депутатами.

    Без мандата

    У червні цього року екс-голова облради, депутат від «Свободи» Василь Скрипничук вирішив скласти мандат і попросив депутатів про дострокове припинення повноважень. Написав відповідну заяву на ім’я голови облради. Причиною такого рішення стало його перебування на стаціонарному лікуванні.

    За рік до того пан Скрипничук обіймав посаду керуючого справами облради. Під час фестивалю «Porto Franko Gogol Fest» він накинувся на художника Юрія Бакая з вимогою забрати інсталяцію «Вапно» з холу «білого дому». Тоді ж обіцяв звільнитися із займаної посади. Враховуючи цей скандал, а також поганий стан здоров’я свого колеги, депутати підтримали пропозицію про складання ним мандата. Місце Скрипничука у раді зайняла дружина голови фракції «Свободи» Михайла Королика Наталія Щербій.

    Пісок з Рогатина

    Незмінним питанням, яке розглядають депутати нинішнього скликання, є надання чи ненадання гірничого відводу ТзОВ «Рогатинпісок», яке черпає ресурси у Стратинському та Москалівському родовищах на Рогатинщині. Підприємство вже тривалий час працює без належних документів, з грубим порушенням законодавства, щодо нього ведеться слідство. Питання про узаконення їхньої діяльності систематично порушується і знову знімається з розгляду сесії, за два роки депутати вирішити його так і не спромоглися.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!