Експерти прогнозують здешевлення ковбаси на 50 %

Салат олів’є хоч і подорожчав за рік, але його вартість виросла менше, ніж інфляція, а підвищення середньої зарплати по країні перекрило зростання цін на інгредієнти. Про це свідчить так званий «індекс олів’є», вирахуваний за аналогією до «індексу борщу».

За даними Держстатистики, ціни за рік (листопад до листопада) зросли на 12,1%, а середня зарплата (дані за жовтень) ― на 18,1%, або на 818 грн. Тобто реальна (без урахування інфляції) середня зарплата за рік збільшилася на 6%, або на 270 грн. При цьому салат олів’є в класичному для українців виконанні подорожчав всього на 3,8%. Якщо приготувати його на шість персон, або по 300 г на кожного, страва обійдеться трохи дорожче, ніж в 71 грн. Рік тому такий же обсяг обійшовся б на 2 грн дешевше. Приріст вартості в розрахунку на людину виходить символічний ― 35 копійок на порції, інформує Сегодня.

jpg_014445114452

Як видно з рецепту, майже 40% салату складають овочі, а вони помітно подешевшали.

«Середня вартість картоплі поступається минулорічній більш ніж на 15%, складаючи близько 5 грн/кг. Вартість моркви ― 3,9 грн/кг, цибулі ― 4,2 грн/кг, що також нижче, ніж рік тому на 63% і 61% відповідно. Пояснюється це спекулятивними діями учасників ринку, які призвели до різкого подорожчання плодоовочевої продукції в другій половині осені 2015, що не принесло тоді їм бажаного надприбутку. Тому в цьому році дії не повторилися», ― сказав аналітик Української аграрної конфедерації Дмитро Дейна.

Але в грошовому еквіваленті на овочі припадає трохи більше 3% вартості салату, тому більш істотний внесок у зниження ціни внесли яйця (-9,5% від торішньої вартості) і солоні огірки (-20%). У сумі перераховані компоненти здешевили страву приблизно на 5 грн.

Зазначається, що подорожчання в 7 грн дали варена ковбаса, горошок і майонез. За підрахунками Дейни, горошок в середньому подорожчав за рік на 15-18%, ковбаса, на яку припадає третина вартості страви, ― на 10%, а ось майонез ― майже в 1,5 разу.

«Виробництво майонезу в країні падає третій рік поспіль, досягнувши в останньому сезоні мінімального за 12 років значення», ― зауважив Дейна.

Щоб укластися в торішній кошторис вартості олів’є, фахівці радять робити основні закупівлі в другій половині грудня, коли в супермаркетах почнуться масові знижки.

Так, за прогнозами директора Української асоціації постачальників торговельних мереж Олексія Дорошенка, повинні подешевшати яйця (на 4-5 грн за десяток), а також консервовані овочі та соуси (приблизно на 30-50%).

Керівник PR-служби однієї з відомих торгових мереж Аліна Чиж підтвердила, що ближче до 30-31 грудня очікуються знижки на ковбаси до 50%.

Нагадаємо, Майбутнє непевне, як ніколи. Прогнозувати економічну ситуацію в Україні, яка безпосередньо залежить від ситуації політичної, в принципі неможливо. Однак факти свідчать – ми стрімко і невідворотно наближаємося до економічної кризи. Як вижити в затяжному економічному піке, що в нього зайшла Україна?

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!