Експорт під загрозою: українська електрика коштує дорожче за європейську через дотації

  • Десятки тисяч гірників можуть залишитись без зарплати, бо у владі не можуть домовитись, за якою ціною експортувати електроенергію.

    Ініціатива Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо скасування дотаційних сертифікатів, яка дозволила б формувати конкурентну ціну на українську електроенергію, досі не реалізувалась. Тепер все залежить від рішення Кабінету міністрів України.

    Як пояснив голова підкомітету з питань вугільної промисловості комітету з ПЕК Верховної Ради Михайло Бондар, внутрішні ціни на електроенергію є неконкурентними в країнах Європи, оскільки ціна закупівлі електроенергії на внутрішньому українському ринку містить у собі дотації. Через це за останні три роки обсяг експортних поставок електроенергії впав майже втричі. Тому Україна повинна забезпечити ринкове ціноутворення на свою продукцію, яка призначена на експорт. На сьогодні експорт електроенергії вкрай важливий для країни, оскільки від нього залежить безперебійна робота енергоринку.

    Справа в тому, що через падіння економіки, яке маємо впродовж останніх двох років, попит на електроенергію на внутрішньому ринку суттєво скоротився. Позначилось на споживанні і припинення поставок електрики до Криму. Через незавантаженість чимало електростанцій змушені зупиняти енергоблоки. Щодоби простоюють два-три десятки блоків теплових ТЕС. Відповідно, станції не заробляють достатньо коштів на своє утримання. Через це гарантії, що обладнання, яке тривалий час простоює, зможе безперебійно працювати, коли попит на електрику нарешті зросте, немає. Та справа не лише в обладнанні. Від роботи теплової генерації залежить робота вугільної сфери, а це десятки тисяч робочих місць по всій країні.

    «Реалізація вугілля – це фактично і є реалізація електроенергії, оскільки кінцевою продукцією від спалювання вугілля переважно є електрична енергія. Тому експорт електроенергії на сьогодні якраз забезпечує завантаженість всіх цих ТЕС і ТЕЦ нашим вугіллям, зокрема, Львівсько-Волинського вугільного басейну», – каже Михайло Бондар.

    Уже зараз шахтарі регіону через проблеми зі збутом відчувають проблеми з фінансування. На сьогодні гірникам виплатили лише 40% зарплати за квітень, а шахтам бракує коштів на фінансування поточної діяльності.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!