Галич – чудо України

  • Прикарпатське містечко Галич увійшло до списку семи чудес України. Організатори акції очікують збільшення потоку туристів у містах-переможцях. Однак чи готовий Галич до навали туристів?

    Критерії відбору

    Ще у березні в Україні старував V етап акції «7 чудес України: історичні міста та містечка», ініціатором і організатором якої є фонд Миколи Томенка «Рідна країна». Під час попередніх етапів вже визначали «7 історико-архітектурних чудес України» (2007 р.), «7 природних чудес України» (2008 р.), «7 чудес України: замки, фортеці, палаци» (2010 р.) та «7 чудес Києва» (2013 р.).

    Цьогоріч організатори зробили акцент саме на невеликих містах, які мають історичну та культурну цінність. Конкурсантів перевіряли за трьома критеріями: історичність міста чи містечка, тобто його причетність до буремних історичних або трагічних подій, які були в історії України; архітектурна збереженість та певні туристичні можливості. Зокрема, за словами Миколи Томенка, це стосується також містечок, що були своєрідними столицями України і які на сьогодні зацікавлені у розвитку туризму та максимальній популяризації.

    1 червня серед усіх заявок на участь від представників місцевих громад, громадських організацій, туристичних компаній, вищих навчальних закладів оргкомітет відібрав 21 фіналіста, які протягом літа-осені мали можливість презентувати свої міста, щоб позмагатися за звання переможця.

    Переможці визначалися за сумою результатів Інтернет-голосування та опитування експертів (50/50). До складу 100 експертів увійшли керівники національних заповідників, музеїв, кафедр туризму вищих навчальних закладів, науковці та експерти у галузі туризму, представники туристичних компаній, що займаються внутрішнім туризмом.

    7 жовтня до Галича завітав організатор акції Микола Томенко. У рамках презентації давньогалицької столиці він відвідав Галичину могилу, фундамент Успенського собору, храм Пантелеймона, Галицький замок, церкву Різдва Христового, музей караїмської історії та культури.

    Ознайомившись з об’єктами історико-культурної спадщини Давнього Галича, Томенко високо оцінив шанси міста стати одним із семи чудес України. «Для розвитку туризму в Галичі є всі можливості. Туристичної привабливості місту над Дністром надає побудована нова дорога Львів-Івано-Франківськ. Тепер справа – за спорудженням відповідної інфраструктури. І в цьому питанні, я знаю, є розуміння і підтримка з боку районної та місцевої влади», – заявив він тоді.

    Міста-переможці

    Церемонія нагородження переможців акції «7 чудес України: історичні міста та містечка» відбулася 9 листопада у Великій лаврській дзвіниці Києво-Печерської лаври. За сумою результатів інтернет-голосування, яке проводилось на сайті проекту, та анкетування експертів оргкомітет визначив такі міста-переможці: Бердянськ (Запорізька обл.), Біла Церква (Київська обл.), Галич (Івано-Франківська обл.) Диканька (Полтавська обл.), Канів (Черкаська обл.), Ніжин (Чернігівська обл.) та Хуст (Закарпатська обл.). Список склали в алфавітному порядку. Окрім того, визначили три спецномінації для міст, що мають значний туристичний потенціал і зацікавленість місцевої громади у розвитку своїх населених пунктів: Бердичів (Житомирська обл.), Жовква (Львівська обл.), Теребовля (Тернопільська обл.).

    Місто Галич нагородила заслужена артистка України Жанна Боднарук. Вона передала нагороду міському голові Оресту Трачику та директору заповідника «Давній Галич» Володимиру Костишину.

    Про всі ці міста у 2017 р. знімуть фільми та виготовлять різноманітну промоційну поліграфічну продукцію. Крім того, організатори вестимуть активну інформаційну та просвітницьку кампанію туристичної привабливості цих міст. За попередніми етапами акції «7 чудес України» вже відзняті 40 фільмів, які транслюються на телеканалах та які можна переглянути онлайн і скачати на офіційному сайті акції. Також побачили світ путівники «Україна, якою ми мандруємо» та «7 природних чудес України» українською, російською та англійською мовами. Микола Томенко прогнозує, що за результатами цієї акції потік туристів до її фіналістів та переможців збільшиться на 30-50%.

    Фото з сайту Галич давній сучасний
    Фото з сайту Галич давній сучасний

    Древня столиця

    Галич не випадково став переможцем акції, адже він багатий і своєю історією, і архітектурними пам’ятками. Історичний Галич сягає далеко за адміністративні межі теперішнього райцентру Івано-Франківщини, охоплюючи кілька населених пунктів. Тому, говорячи про давній Галич, треба мати на увазі передусім княжий град поблизу села Крилос. На місці ж сучасного Галича розташовувалась пристань та невелике торгово-ремісниче поселення.

    Галич – колишня столиця Галицько-Волинського князівства, наймогутнішої держави на південно-західних давньоруських землях. Перша згадка про нього, згідно з угорською хронікою XIII ст., датована 898 роком. Назва цього міста дала назву регіону – Галичина.

    4 листопада 1994 р. у межах історичного ареалу давнього міста створено Національний заповідник «Давній Галич». Тут майже на 80 кв. км розміщені пам’ятки загальнодержавного та світового значення. Окрім збережених чи відновлених пам’яток (храм святого Пантелеймона XII ст., церква Різдва Христового XIII-XVIII ст., Успенська церква XVI ст., літописні Галичина могила та Княжа криниця), є ще фундаменти 14-ти церков XII-XIII ст., залишки печерних монастирів, фортифікаційних споруд тощо. Також туристи мають змогу ознайомитися з долітописним та княжим періодами міста в музеї історії Галича.

  • Ще одна особливість міста – єдиний в Україні музей караїмської історії та культури, який розташований у помешканні галицьких караїмів. Завдяки експозиції збережених фото, документальних матеріалів та особистих речей відвідувачі мають змогу ознайомитися з релігійними та культурними традиціями караїмів.

     foto-z-sajtu-galych-davnij-suchasnyj-2

    Проблеми є

    Міський голова Галича Орест Трачик вважає, що саме своєю історичністю місто й підкорило журі акції. Ідея взяти участь у цій акції зародилася, коли побачили по телевізору фільм про Кам’янець-Подільський. Місто подало заявку на участь, а на обласному рівні створили робочу групу, яка працювала над тим, щоб якнайкраще заявити про Галич та показати його багату історію.

    Коли ж дізнались про перемогу, то неабияк зраділи, каже мер. І тут же спростовує чутки про те, що місто отримає за перемогу якісь кошти. Каже, що це просто реклама місту на всеукраїнському рівні задля розвитку туризму. Місяць диплом переможця пробуде на збереженні у заповіднику «Давній Галич», а потім його передадуть міській раді.

    «Нам є що показати. У нас є історія, є природа. Ми хочемо розвиватися в туристичному напрямку. Коли нам вручали диплом, то повідомили, що влітку будуть знімати фільм на 15-20 хвилин про Галич. Це великий плюс, бо ми йдемо до Європи. Та й диплом, можливо, дисциплінує людей, вони будуть знати, що про нас відомо, нас бачать, тому треба робити щось добре, щоб розвивати місто», – відзначає Трачик.

    Разом з тим міський голова констатує, що порівняно з попередніми роками, в місті і так значно збільшилася кількість туристів. Приїжджають не тільки зі всієї України, а й з-за кордону. Втім, туристи у Галичі надовго не затримуються – приїжджають автобусами на екскурсії та їдуть геть. А все тому, що в місті є проблеми з туристичною інфраструктурою. У Галичі є тільки три мотелі по вісім номерів. Цього, звісно, замало, а «зелений туризм» тут не практикують. Втім, мер запевняє, що до навали туристів місто готове.

    Минулого року місто виграло грант від Європейського Союзу на будівництво туристичного візит-центру. Саме з нього мала б розпочинатися подорож давнім Галичем будь-якого туриста. Передбачена там і стоянка для автомобілів та автобусів, і кімнати відпочинку для водіїв. На будівництво візит-центру ЄС виділив майже 250 тис. євро. Однак, незважаючи на те, що цього року комплекс уже мав бути зданий в експлуатацію, далі проекту та технічної документації справа не пішла. Про причини затримки з будівництвом туристичного центру мер говорити не хоче, лише додає: «Можливо, на наступний рік вже буде. Біля газової заправки для нього виділили гектар землі».

    Крім того, за його словами, біля майбутнього візит-центру є ще приблизно три гектари вільної землі для розвитку туристичної інфраструктури. Наприклад, для будівництва готелів. Тому очільник Галича запрошує до співпраці інвесторів.

    Він також має надію, що у зв’язку із входженням міста до семи чудес України святкування з нагоди 650-річчя отримання Галичем магдебурзького права наступного року проходитиме на загальнодержавному рівні.

    За попередньою інформацією, урочистості заплановані на 24 серпня. Відтак місто вже готується. «Можливо, побудуємо новий музей, бо є тисячі екземплярів, які зберігаються у фондах заповідника. Крім того, оскільки початок історії Галич бере від правління Ярослава Осьмомисла, плануємо звести йому пам’ятник. Також є задум з нагоди 650-річчя магдебурзького права встановити пам’ятний знак», – ділиться планами Орест Трачик.

     

    Наталія КОЗАК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!