Голинська ОТГ: період напіврозпаду?

  • Село Сівка-Калуська, яке ще кілька тижнів тому думало над тим, до якої об’єднаної територіальної громади (ОТГ) йому приєднатися, нарешті визначилося. За результатами повторного опитування, 70% селян висловилися за те, щоб долучитися до Калуської ОТГ всупереч попередньому рішенню сільради про вступ до Голинської громади. Така ж зміна настроїв спостерігається і в сусідньому Пійлі, де значна частина мешканців також підтримують перегляд рішення сільради і хочуть об’єднання не з Голинню, а з Калушем.

    Однак скликана минулої неділі з цього питання позачергова сесія Пійлівської сільради перетворилася на кількагодинний галас. Через це не було прийнято жодного рішення, а сільський голова Микола Семанів втік від людей під прикриттям вельми активного священика отця Романа.

    Цікаво, що попри таку громадську нестабільність у цих двох селах, Івано-Франківська облрада 12 серпня все-таки включила Голинську ОТГ до списку на затвердження. У Пійлі вважають це рішення облради додатковим доказом того, що саме в ній сидять люди, які лобіюють свого часу спонтанно народжену ідею Голинської об’єднаної громади. До речі, не підтриманої Міністерством регіонального розвитку як фінансово малоспроможної. Та задум і далі проштовхується шляхом тиску депутатів Калуської райради на сільського голову Пійла, який не може цьому протидіяти.

    Несподівана ідея

    Але думки думками, а краще перейти до фактів. Відповідно до проектних розробок Калуської РДА та з погодження облради і Мінрегіону у Калуському районі планувалося створити три ОТГ: Калуську, Войнилівську та Верхнянську.

    Тривалий час видимої роботи в цьому напрямку в селі не відчувалося. І раптом 31 січня ц.р. у церквах Пійла та Довгого-Калуського (ці населені пункти входять до однієї сільради) оголосили про схід селян з питання об’єднання громад. Людей тоді зібралося відверто мало, можливо, тому й не було прийнято остаточного рішення і цей схід у подальшому назвали просто зустріччю з депутатом облради від “Свободи” Оксаною Тебешевською за участю депутатів райради від УНП Любомира Білоуса та Василя Турчина. Саме в їхній присутності деякі мешканці Пійла раптом заговорили про необхідність створення Голинської ОТГ, яка, як ми вже знаємо, не планувалася. Кажуть, що ініціатором такого розвитку децентралізації на Калущині є пан Турчин – колишній в.о. заступника попереднього очільника Калуша з питань охорони здоров’я.

    Чесно кажучи, у затишному, красивому та охайному Пійлі, якщо постаратися, можна проштовхнути і добру, і сумнівну ідею. Бо що не хата, то її свідомі господарі чи їхні дорослі діти перебувають на закордонних заробітках у Польщі, Італії, Португалії, Росії… А пенсіонери та працездатні, що залишилися на господарці, зазвичай (як і повсюди) у справи державних перетворень не особливо вникають, законів не читають, владі та партіям не довіряють, а тому й свідомо на великі зміни впливати не можуть. Тим не менше, коли прозвучала перша агітація за створення Голинської ОТГ, мовляв, “так буде найкраще”, дехто все-таки задумався.

    За кілька хвилин до початку сесії сільради важко було передбачити "бурю" (люди біля школи).
    За кілька хвилин до початку сесії сільради важко було передбачити “бурю” (люди біля школи).

    Наприклад, небайдужий мешканець Мирослав Парцей попросив ініціаторів: “Назвіть мені і людям переваги такого об’єднання. Переконайте мене, що я маю хотіти саме до Голині, тим паче, що там дохід бюджету вдвічі менший, ніж у Пійлі, нема належної інфраструктури. А те, що село Голинь було колись центральною садибою колгоспу “Росія”, ще не дає йому права бути столицею об’єднаної громади. Та й, врешті-решт, давайте прочитаємо закон. Що він нам каже?”

    На це сільський голова Микола Семанів відповів, що закон “Про добровільне об’єднання територіальних громад” забув у сільраді. А потім відверто зізнався, що й сам хотів би до грошовитої Калуської ОТГ, та на нього тисне депутат Білоус, мешканець Тужилова. Саме у нього, члена робочої групи зі створення Голинської ОТГ, ми й поцікавилися перипетіями об’єднавчого процесу.

    “Нікого не слухайте, у нас все рухається у плановому порядку, – сказав Любомир Білоус. – Спочатку відбувся схід села, а всього було кілька сходів, все людям розтлумачено. Проведено опитування по всіх місцевих виборчих округах, підбито підсумки, які засвідчили, що за приєднання до Голині – 375 чоловік (71%), за приєднання до Калуша – 140 чоловік (29%) і 29 мешканців утримались від відповіді. Відбулася спільна сесія за участю депутатів тих сіл, які погодилися увійти до потужної Голинської ОТГ у складі – Голинь, Тужилів, Пійло та Сівка-Калуська. Створено на громадських засадах робочу групу з напрацювання відповідної документації, яка пройшла перевірку на рівні області. Я навіть зустрічався у рамках цієї тематики з представниками ОБСЄ і не чув якихось заперечень. Але раптом виникла у селі ініціативна група, яка методом тиску на сільську раду хоче все це перекреслити”.

    Сумнівна легітимність

    На перший погляд, депутату важко в чомусь заперечити, але відомо, що зазвичай сатана ховається в деталях. Не обійшлось без них і цього разу. Про це на сесії в неділю розповіла селянам голова ініціативної групи щодо перегляду попередніх рішень Наталія Парцей, учителька української мови та літератури місцевої школи. Наталія Степанівна насамперед звернула увагу на те, що дійсно підготовлених, належно проведених сходів громади у Пійлі насправді не було. А щодо опитувань зазначила, що й вони не можуть слугувати істиною в останній інстанції, бо проводилися депутатами упереджено: за яке об’єднання був обранець, за те і його виборці.

  • І ще один штрих. За інформацією, яку надав нам сільський голова, у Пійлі – 1600 мешканців, які підлягали опитуванню, але брали в ньому участь тільки 514 осіб.

    Більше того, щоб вчасно спрямувати необхідні матеріали на розгляд сесії облради, яка відбулася 12 серпня, відсутній в цей час у селі Микола Семанів доручив секретареві сільради обов’язково провести ще один схід та сесію і затвердити все відповідним чином. Оскільки і про цей схід не було поінформовано людей у визначені законом терміни, а тільки за день до нього, то з невеличкою кількістю учасників він вийшов таким, яким, мабуть, був для когось вигідний. Про легітимність ніхто особливо не турбувався. Головна мета була досягнута: вкотре сільська влада запевнила обласну, що село на умовах добровільності хоче увійти в Голинську ОТГ.

    Донести свою позицію до громади намагається Наталія Парцей (серед людей).
    Донести свою позицію до громади намагається Наталія Парцей (серед людей).

    Збудники неспокою

    Позачергова сесія Пійлівської сільради винесла на розгляд два питання: про скасування свого рішення від 3 серпня “Про добровільне об’єднання сіл Пійло та Довге-Калуське в Голинську ОТГ” та про створення ініціативної групи з вирішення питання добровільного об’єднання сіл Пійло та Довге-Калуське.

    Сесія була відкритою і зібрала під дахом Голинської школи велику кількість пійлян, небайдужих до майбутнього свого села. Всі хотіли нарешті почути думку сільського голови Миколи Семаніва – куди краще йти, на що розраховувати? Та війт і цього разу здивував громаду: слово для виступу надав отцеві Роману. Але люди священика у рясі заулюлюкали, бо більшість вважає, що його місія нести слово Боже, а не пропаганду та агітацію, до чого він часто вдається.

    Чим далі, тим більше сесія нагадувала некерований мітинг: говорили дуже багато, надто голосно і одночасно. Тому ніхто нікого не чув. Депутати то покидали залу, то поверталися, голова то щось вигукував, то безсило опускав руки. Нарешті оголосив сесію закритою і пішов до кабінету директора школи.

    Ініціативна група вмовляла голову все-таки підготувати якийсь проект рішення сесії, щоб люди знали, як діяти далі. І він ніби погодився. Та час минав, а війт не виходив з кабінету. Коли ж туди увійшли активісти, виявилося, що він наче випарувався. Якимось потайним ходом голова покинув приміщення школи і з отцем Романом рвонув машиною у невідомому напрямку. Все це виглядало непристойно і сумно…

    Ініціативна група, яку її опоненти вважають збудником неспокою і навіть “недобитками регіоналів”, хоча ніхто з них в тій партії не був, готова підтримати будь-яке рішення сільради, якщо воно буде прийняте у результаті належної роз’яснювальної роботи, громадського обговорення, дійсно демократичних сходів громади та об’єктивного опитування мешканців. По суті, це ті критерії, які передбачені законом. І якщо хтось свідомо чи несвідомо їх не виконував і, таким чином, вже пересварив людей, то, мабуть, настав час дати таким діям жорстку правову оцінку. Тим паче, що різноманітні маніпуляції зі створенням ОТГ, дивні партійні лобіювання та якісь кланові тиски стали на Калущині ганебним явищем, що тільки підсилює недовіру до влади, за потурання якої плюндруються навіть найкращі ідеї розвитку держави.

    Марія ПАЛЮГА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!