Громада проти наркоцентру

У селі Угорники, що поблизу Івано-Франківська, мешканці виступили проти відкриття наркологічного центру. 8 серпня вони провели мирну акцію протесту та збори села біля будинку, де мав би відкритися цей заклад. Зрештою, громада переконала натхненників такої ідеї відступити від задуманого.

Сільський голова Любов Атаманчук розповіла, що керівництво центру уклало договір оренди з місцевим підприємцем наприкінці травня. Однак ані підприємець, ані керівники закладу не повідомили про це сільську раду, щоб врегулювати питання. Зараз ситуацію ускладнює те, що орендодавець виїхав за кордон, тому розірвати договір поки що неможливо.

«Звичайно, коли люди про це дізналися, то були обурені. Громада живе своїми традиціями, звичаями та не має бажання бачити поруч такий заклад. Ми вважаємо, що такий заклад мав би бути за межами населеного пункту, де ці люди могли б лікуватися та відпочивати. Все ж таки наркозалежні люди – це проблема. Як кажуть, поки рушниця висить на стіні, то рано чи пізно вона може вистрілити», – продовжує Любов Атаманчук.

Голова села зазначає, що представники клініки не порадились з селянами перед тим, як вирішили відкрити центр. За її словами, якби з громадою порадились, то люди б інакше сприйняли ситуацію. Також вона зауважила, що хоч на вивісці пише «Наркологічний центр «Ренесанс», звернення про організацію зустрічі з громадою до сільради надіслало ТОВ «Наркологічна клініка «Ресенс».

«Люди налаштовані дуже категорично, тому якщо ситуацію не врегулювати, ми будемо неодноразово проводити страйки. З керівництвом центру громада наразі не спілкувалася. Вони ще не відкрились, а люди вже бояться, бо по селі ходять невідомі чоловіки кремезної структури», – додає пані Атаманчук.

Керівник наркологічної клініки «Ресенс» Сергій Гладкомаз повідомив, що «Ресенс» – це велика мережа центрів і клінік і «Ренесанс» є в її складі. Також він наголосив, що заклад ще не починає функціонувати, та поскаржився, що громада не йде з ними на діалог. У цьому центрі вони планували комплексне лікування різних залежностей, зокреманаркоманії, ігроманії та алкоголізму.

«Тут нарозказували, що буде наркодиспансер. Це не наркодиспансер. Тут буде заклад, який надає психологічну допомогу людям, котрі не можуть справитися з якоюсь залежністю. Це взагалі не медичний заклад. Лікування є анонімним. Його вартість за один місяць – 6 тис. грн.  Охочі лікуватися у нас вже є», – підкреслив він.

Сергій Гладкомаз повідомив, що в центрі можуть працювати люди з села, однак громада сказала, що їм не треба ані такої роботи, ані таких сусідів. На запитання мешканців, чи має заклад ліцензію, Гладкомаз відповів, що оскільки він не надає медичні послуги, то не мусить мати ліцензію. Однак люди вказали йому на те, що на вивісці є слово «лікування».

На думку отця Юрія, цей центр має добрий намір, адже таких людей, які мають якусь залежність, є багато і їх потрібно лікувати. Також він заявив, що може працювати з ними духовно та підтримувати. Але такий заклад не повинен бути розміщений у житловій зоні, тим паче у центрі села. Наприклад, церква також має реабілітаційний центр, але він розташований за 80 км від Львова, у лісі.

Відтак мешканці Угорників прийняли на зборах резолюцію щодо розміщення та функціонування цього закладу. Вони вимагали негайно припинити діяльність центру та покинути територію села. Окрім того, звернулися до міського голови Руслана Марцінківа, голови обласної ради Олександра Сича, голови облдержадміністрації Олега Гончарука, а також народного депутата Михайла Довбенка, щоб вони невідкладно вжили заходів щодо припинення діяльності наркологічної клініки, провели службове розслідування і притягнули до відповідальності винних у появі цього закладу. Якщо ж їхні вимоги не виконають, люди пообіцяли і надалі влаштовувати акції протесту.

Весь цей час біля будинку, в якому планувалося відкриття клініки, стояли вантажівки з шутром. Тож після закінчення зборів люди вирішили підсипати дорогу та висипати шутр перед будинком. Втім з подвір’я одразу ж повибігали чоловіки, а один з них став під вантажівкою.

Зрештою, під тиском громади керівник центру Сергій Гладкомаз повідомив, що заради спокою мешканців тут не буде наркологічного центру. «Хай здихають. Вони не люди з вашої точки зору», – вигукнув він та заскочив на браму і почав здирати вивіску.

Наталя ДЕРКЕВИЧ

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!