Хімія й життя

  • У Галицькому районі жінка, яка пасла худобу, потрапила в реанімацію, а корови захворіли. Люди в усьому звинувачують місцеву підприємицю, яка без попередження покропила хімікатами пшеничне поле, що межує з пасовищем. Раніше в районі нібито через обприскування полів загинуло понад 200 бджолосімей.

     

    Корови надувалися, як кульки

    Іванна Бойчук з села Медині того злощасного дня пасла корів – якраз випала її черга. Жінка ще зранку відчула неприємний запах, у роті був присмак гіркоти, а в горлі пекло. Вона одразу здогадалася, що пшеничне поле поруч з пасовищем фермер вночі покропив хімікатами. Каже, що так відбувається вже не вперше. Коли ж сонце піднялося вище, то перебувати на пасовищі ставало все важче і важче.

    «Я пригнала корів на обід і була дуже червона, але потім знову погнала. Як тільки корови вийшли з Лімниці, куди ходили пити воду, то почали труситись, падати і надулись, як кульки. Дуже страшно стало. Коли лила холодну воду, то корова відходила трохи, а потім знову опускала вуха», – розповідає Іванна.

    Та й самій жінці ставало чимраз гірше. Болів живіт, в голові паморочилося, дихати було важко. Вона зателефонувала до голови сільради і розповіла все. Однак він пригрозив, що розбереться з нею потім. Тоді вона викликала ветеринара, поліцію та швидку.

    Коли ж на пасовище вийшли сусіди, то корови ледве плелися. Думали, що ні одна не дійде додому. Приїхав також ветеринар, який взявся рятувати корову, що була в найгіршому стані, – її довелося проколоти.

    Михайло Пасєка з сумом відзначає, що ця корова – годувальниця для сім’ї. Вони живуть з того, що продають молоко, а тепер його доводиться просто виливати. Однак дякує Богу, що вона потроху оклигує.

    «У швидкій мені стало ще гірше. Здавалося, що зі мною буде те саме, що з коровами, – зі сльозами на очах згадує Іванна. – Не вистачало кисню і здуло живіт. Нас ніколи не попереджують про те, що будуть кропити поля, і мають нас за ніщо. Живемо, як у первіснообщинному ладі».

     

    Отруєння хімічною речовиною

    Прямо з пасовища Іванну Бойчук госпіталізували в реанімацію. Заступник головного лікаря Галицької ЦРЛ Галина Борецька розповідає, що пацієнтка поступила зі скаргами на запаморочення, головний біль, почервоніння обличчя, сухість у роті, загальну слабкість, а також мала підвищену температуру. Згодом у неї з’явилася висипка на тілі.

    «Такі ознаки можуть підтверджувати отруєння через дихальну систему. Попередній діагноз: отруєння невідомою речовиною хімічного походження», – повідомила вона.

    Медик додала, що з подібними симптомами в лікарню звертаються й діти. Батьки пов’язують це з кропленням полів.

    У лікарняних коридорах зустрічаємо жінку з дитиною. Маленький Олежик ледь стоїть на ногах. Олександра Бобрис з сусіднього села Залуква розповідає, що у них вночі також кропили поля. Коли син вийшов зранку косити, то йому одразу ж стало погано. А трирічний онук вже два дні майже нічого не їсть і скаржиться на біль у животі.

    «Дитина постійно вертає. Вони якоюсь такою хімією кроплять, що страшне. Думаю, що ніде в світі так не роблять, як у нас. Поля за 50 метрів від хати. Має ж бути якась доза, а то на вулиці дихати неможливо. Як тільки покроплять поле – зразу діти починають хворіти», – нарікає жінка.

     

    Не вперше

    Мешканці Медині кажуть, що така ситуація повторюється вже два-три роки. Щоразу після кроплення полів хворіють люди та худоба. Минулого року корову також здувало. Одну лікували тиждень, але нічого не допомогло.

    Дуже часто при цьому хворіють діти. «У мене вдома постійно мають бути ліки. Приймаємо їх ледь не кожен день, майже як вітаміни. Дочка часто скаржиться на болі в животі. В селі в дітей діареї не проходять. Нас просто труять», – скаржиться Оксана Пікуляк. Вона також додає, що в селі є центр соціально-психологічної реабілітації дітей, а за декілька кілометрів розташований дитячий табір «Сокіл».

    Весь цей час люди мовчки терпіли, але нещодавній випадок змусив їх нарешті заговорити. До того ж, вони нарікають, що навіть не знають, хто користується їхньою землею. Твердять, що договори оренди ні з ким не підписували.

    «Ми не знаємо, хто користується зараз нашими паями. Нам за них дають карточку на 100-150 грн. на рік, щоб ми брали товари в магазині. Раніше землею користувався наш місцевий підприємець, а хто тепер – не знаємо», – стверджує Мирослава Мисів.

     

    Комісія з’ясує

    Обурені люди звернулися до голови Галицької райради Павла Андрусяка. Він створив комісію, яка має все вивчити. Також постраждалій Іванні Бойчук пообіцяли виділити кошти на лікування.

    Заступниця голови райради Любов Гордійчук зазначила, що нещодавно з аграріями домовилися, що вони мають повідомляти місцеві ради за три-чотири дні до кроплення полів. А за два дні в кожному селі мають бути розвішені оголошення. Якщо їх нема, то сільський голова зобов’язаний повідомити депутатів, а вони вже виборців на своїх округах.

    «Я теж живу в сільській місцевості, і мене це питання дуже болить. У час, коли поля обробляють, дуже багато дітей хворіє. Але ми самі винні в тому, що в нас немає порядку з обробітком полів», – підкреслила Гордійчук.

    Сільський голова Медині Іван Стус стверджує, що його ніхто не попереджав про те, що будуть кропити поля. А якби людей попередили хоча б за два-три дні, то вони не виганяли б худобу на пасовище і все було би добре.

    Війт повідомив, що 126 гектарів орендує місцева підприємиця Ольга Клим, і наголосив, що люди самі здали свої поля їй в оренду. «Паї належать людям, вони мають державні акти на право власності на них. Тому самі вирішують, кому їх дати в оренду. За них вона сплачує земельний податок і засіяла там зернові», – сказав Стус.

    Однак вийти до людей, які зібралися біля сільради, голова не захотів. Мовляв, нехай не вказують йому, що він має робити.

     

    Хто винний?

    Ветлікар Любомир Грабович розповів, що коли він приїхав на пасовище, то побачив, що корова лежить в судорогах і здута. Тож їй зробили прокол та вливали ліки. «Може й отруєння давати такі симптоми», – зауважив він.

    Ветлікар каже, що одна корова була у дуже тяжкому стані, а власникам ще дев’ятьох він надав консультації для лікування. Тепер використовувати молоко від таких корів не можна протягом 14-ти днів. Крім того, ветеринар радить змінити пасовище. Місцеві жителі кажуть, що така можливість є, але йти туди разом з худобою треба понад півгодини.

    Як повідомив начальник Галицького райуправління ГУ Держпродспоживслужби в області Михайло Гриник, комісія встановила, що поля в Медині справді кропили. Згідно з вимогами, такий обробіток має здійснюватися у вечірній і ранковий час, але про нього слід попереджати місцеву владу і людей. Попередньо встановлено, що порушення з боку підприємиці таки були.

    Зв’язатися з Ольгою Клим нам не вдалося. Вдома її не було, а телефон був вимкнений. Згодом галицькі чиновники повідомили, що змогли поспілкуватися з орендаторкою. Вона пояснила, що підживлювала посіви полікарбамідом – міндобривом, про обробку яким заздалегідь попереджувати нікого не треба.

    Чим насправді отруїлася худоба та жінка-пастух, має з’ясувати спеціальна комісія та поліція, що відкрила кримінальне провадження за статтею «Забруднення земель». Однак чи справді винні понесуть покарання?.. Через декілька днів начальник ГУ Держпродспоживслужби в області Роман Гурський зробив заяву, яка дає все менші надії на це. Чиновник переклав вину за те, що сталося, на пастуха.

    «Жінка, можливо, заснула на полі чи що, а тварини пішли в ту кроплену пшеницю і пасли її. На місці події працювала поліція. Повідомлена також ветеринарна служба. Тваринам надали допомогу. Ні одна корова не загинула, а жінка потрапила у лікарню не через отруєння, бо у лабораторних показниках змін немає. Я думаю, вона усвідомила, що громада довірила їй худобу, а тварини почали падати, і вирішила так уникнути відповідальності», – пояснив Гурський.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

     

    ДО ТЕМИ:

    11-12 травня у селі Лани Галицького району загинули 235 бджолосімей. Пасічники вважають, що це сталося через отруєння хімікатами, якими покропило поля підприємство «Гудвелі Україна» (раніше – «Даноша»), і вимагають компенсації – 300 тис. гривень. У компанії ж звинувачення відкидають та стверджують, що на території цієї сільради немає медоносних рослин. Пояснюють, що вносився ґрунтовий гербіцид при посіві кукурудзи. Наразі тут також створена комісія, яка має вивчити ситуацію.

    Наталя Деркевич

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!