Хто може вступати у виші за квотами в 2016 році?

  • Усі учасники вступної кампанії 2016 року проходитимуть конкурсний відбір, адже норми про позаконкурсний вступ та цільовий прийом відмінені. Разом з тим, є категорії громадян, котрі з об’єктивних причин потребують підтримки держави. Для них є свій конкурс на вступ – за квотами, які спеціально ввели для того, щоб підтримати незахищені категорії населення.

    Сьогодні реальний обсяг квот на вступ на місця держзамовлення кожний вищий навчальний заклад вирішує самостійно,  МОН визначив лиш загальні “правила гри”. Так, усі вищі навчальні заклади, окрім  вишів, що знаходяться на підконтрольній території Донецької та Луганської областей, або були евакуйовані з території проведення АТО, можуть встановлювати квоти на вступ не більше 10% від обсягу бюджетних місць в рамках однієї спеціальності, проте не менше одного місця, інформує Івано-Франківська ОДА.

    Для ВНЗ, що находяться на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей, або були евакуйовані з території проведення АТО, обсяг квоти може бути більший – до 30% в рамках однієї спеціальності, але не менше одного місця.

    Окрім того, МОН обмежив перелік вступних випробувань для абітурієнтів, які  вступатимуть за квотами, а також виділив конкретні пільгові категорії.

    Розраховувати на вступ за квотами на основі вcтупних іспитів,  базової загальної середньої освіти (БЗСО) та повної загальної середньої освіти (ПЗСО) можуть такі вступники:

    ·         особи, які мають захворювання, що можуть бути перешкодою для проходження зовнішнього незалежного оцінювання;

    ·         діти-сироти, діти, позбавлені батьківського піклування, особи з їх числа;

    ·         особи, звільнені з військової служби (у тому числі демобілізовані) після 30 листопада 2015 року;

    ·         особи, яких законом визнано учасниками бойових дій та які захищали незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України, брали участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, у тому числі ті, які проходять військову службу (крім військовослужбовців строкової служби) в порядку, визначеному положеннями про проходження військової служби громадянами України.

    В свою чергу  на вступ за співбесідою мають право:

    ·         учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілі від Чорнобильської катастрофи, які в наслідок катастрофи стали інвалідами,  хворі внаслідок неї на променеву хворобу та закінчили середні й професійно-технічно навчальні заклади  з відзнакою або тільки з відмінними оцінками;

  • ·         особи, які стали інвалідами внаслідок поранень, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров’я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21.11. 2013 року по 21.02. 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революція Гідності), за умови їх звернення за медичною допомогою у період з 21.11.2013 року по 30.04.2014 року;

    ·         громадяни, визнані інвалідами війни відповідно до пунктів 11-14 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (військовослужбовці, резервісти, військовозобов’язані, працівники силових структур, учасники добровольчих формувань та волонтери).

    Особливі умови вступу також передбачені для абітурієнтів з Криму та Донбасу.

    Абітурієнти, що вступають до українських ВНЗ з окупованого Криму можуть не здавати ЗНО. Замість цього вони мають можливість здавати вступні іспити до 12 уповноважених вищих навчальних закладів та претендують на місця за квотами.  Ці визначені ВНЗ також мають встановлений поріг квот 10%, таким чином діти з Криму, що здаватимуть  вступні іспити,  претендуватимуть на місця за квотами разом з іншими пільговиками.

    Для абітурієнтів з Донбасу порядок дещо інший. Вони також мають право вступати за вступними випробуваннями, однак тільки до вишів, що знаходяться на підконтрольній Україні території Донецької та Луганської областей, або були евакуйовані з території проведення АТО. Крім того, абітурієнти з Донбасу не претендують на місця за квотами, вони беруть участь в загальному конкурсі до цих вищих навчальних закладів.

    При цьому на 30% бюджетних місць за квотами, якщо ці вищі навчальні заклади вирішать встановити максимально дозволений державою рівень квот, можуть претендувати інші зазначені вище пільгові категорії громадян.

    Довідково: на сайті МОН уже розміщено матеріал “Вступ 2016 року: вісім основних змін”. Також на сайті розміщено “покрокову інструкцію по роботі з системою електронної подачі заяв у ВНЗ в 2016 році”“дорожню карту як здобути українську освіту школярам з Донбасу”“дорожню карту як здобути українську освіту школярам зКриму”, перелік уповноважених навчальних закладів, на базі яких створено освітні центри “Донбас-Україна” та освітні центри “Крим-України”.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!