Ініціативна група готова звернутися напряму до міністерства культури, щоб зберегти франківський пивзавод

  • Пивзавод – це одна із пам’яток старого Івано-Франківська, яка практично вщент зруйнована.

    «Понад 15 років говорилося про те, що на території  солодовго цеху буде щось робитись, але, як ми бачимо, це не так», – розповів Олег Наворенський, центр громадських ініціатив «Конкордія».

    IMG_0078

    Зокрема, архітектор та реставратор Ігор Панчишин зазначив, що сам пивзавод складався з двох окремих корпусів. «Солодовий цех – це частина комплексу івано-франківської броварні, яка складається з двох корпусів: варного та солодового», – наголосив він.

    Архітектор додав, що в законодавстві немає поняття реконструкція, є тільки реставрація. «Десь в  2005-2006 році було оголошено новий етап реставрації пивзаводу», – сказав Ігор Панчиниш.

    Один із корпусів був збудований заново, використано теперішні технології, без збереження автентики споруди. Місто Івано-Франківськ є історичним містом, він є в державному списку: «Будь-що, що робиться в місті, повинно проходити узгодження в Управлінні охорони пам’яток архітектури», – наголосив архітектор-реставратор.

    IMG_0076

    В 2011 році археологи відкрили залишки бастіону під солодовим цехом, але власник його зруйнував. Крім того, відомі випадки саботажу. За словами І. Панчишина, вежу солодовго цеху зруйнували навмисне. «В нас є така традиція, що ремонти та побілки – це добре, а щось зруйноване – погано. На такі випадки відповідаю, що тоді варто було б розібрати Колізей у Римі», – відзначив він.

    Депутат обласної ради Сергій Адамович пояснив, що  пивзавод отримав статус пам’ятки архітектури у 1978 році, але вже 2002 він став приватною власністю. У 2005 році підписав охоронний договір. «В ньому розписано по пунктах, як мали відбуватися роботи зі збереження. Взагалі, ремонтно-реставраційні роботи мали бути закінчені ще в 2009 році», – зазначив він.

    DSC_6466-2-900x596

    В 2011 році пам’ятка змінила власника, який зобов’язався, що ремонтно-реставраційні роботи закінчать в третьому кварталі 2012 році, але нічого не відбувалося.

    “Ми підготували два ідентичні листа, один із них адресований міністерству культури, де просимо припинити всі роботи на пам’ятці, для проведення експертизи та зібрання всієї документної бази. Другий лист адресований міському голові Івано-Франківська, щоб він створив консультативну раду з урятування солодового цеху, де рекомендуємо включити декілька осіб”, – заявив Сергій Адамович.

    Станом на сьогодні, територія пивзаводу належить ТОВ будівельна компанія «Галицька», яка пов’язана з Костянтином Бородайком.

    Нагадаємо, виконком Івано-Франківської міськради дозволив тоді реконструкцію приміщень пивоварного заводу на вул. Новгородській, 28 під міні-розливний цех пива, торгові та офісні приміщення.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!