«Інсомнія»

  • Режисер: Густаво Ернандес

    Молода талановита актриса Б’янка ніяк не дочекається своєї першої великої головної ролі, її постійно обходять конкуренти. Зневірившись, дівчина погоджується на участь в експериментальній постановці, яку планує її кумир, режисер зі світовим іменем Альма Бем. Експеримент полягає в тому, щоб змусити акторів переступити кордон внутрішнього контролю шляхом позбавлення їх сну – зачинившись у старовинному особняку, де колись була психіатрична клініка, театральна група готується дати незабутню виставу. Безсоння в якийсь момент починає здійснювати на Б’янку дивний вплив, у неї з’являються видіння, вона немов провалюється у потойбічний світ, але скоро виявляється, що саме цей контакт із надприродним і є головною метою експерименту.

    Кожен художник, письменник, режисер, та й просто творча людина приблизно уявляє, які умови будуть для нього найбільш продуктивними, в якому стані його швидше наздожене натхнення і які координати облюбував його персональний Пегас – хтось повинен писати вдома в затишному кріслі, комусь для прориву потрібен нерв і стрес, а для когось комфорт криється у межових станах. Фізичне та психічне виснаження – відомий спосіб пробудження таємних сил, саме його використовували з прадавніх часів шамани і ченці, та й у новітній історії експерименти з так званою депривацією сну, або керованими сновидіннями, широко відомі.

    Герої містичного трилера «Інсомнія» – актори, які практикують безсоння як засіб для розкриття внутрішніх резервів і злиття зі своїм персонажем. Після 90 годин неспання нібито межа, яка оберігає розум від контакту з паралельними світами, стоншується, і артист може з’єднатися зі своїм персонажем, особливо якщо той реально існував. Ідея не безперечна, але потенційно дуже захоплива – відсутність сну дійсно робить сприйняття реальності іншим, а галюцинації і неусвідомлені дії мозку, вийшовши з-під контролю тіла, можуть стати цікавим сюжетним супроводом. І спочатку «Інсомнія» витончено вирішує, як мінімум, дві найважливіші проблеми сучасних фільмів жахів – вона знаходить оригінальний і цілком переконливий привід зібрати кількох людей у зловісному загадковому місці і попутно обґрунтовує логіку поведінки героїв, прив’язуючи їх дії і реакцію до дефіциту сну . В результаті виходить зібрана логічна конструкція – ось герої, які не сплять і від цього бачать то тіні, то силуети, а ось будинок, що має погане минуле і тому обґрунтовано «населений» примарами. Авторам і акторам залишається тільки зберегти створену атмосферу і довести історію до нетривіального фіналу.

    На жаль, але з останнім нічого не виходить – у третьому акті «Інсомнія» перекреслює напрацьовані раніше плюси. Режисер Густаво Ернандес раптом вирішує, що він знімає детектив, у центрі якого опиняється розслідування вбивства, якого насправді не було, навколо головної героїні несподівано вибудовується вселенська змова, а на фініші творці стрічки і зовсім не знайшлися з тонким рішенням створеної плутанини і акуратно прикинулися, що глядач їх просто неправильно зрозумів. І це серйозно засмучує, адже в якийсь момент «Інсомнія» знаходить метафоричний сенс порога готовності актора чи режисера зробити крок за межі розумного, позбавлення сну стає символом жертви, на яку художник готовий піти у прагненні довести свій твір до досконалості. Шкода, але Ернандес, здається, сам злякався того, що може бути там, за межею.

  • Прикро розтрачені до фінішу перспективи, втім, не псують враження від гри двох провідних актрис – Еви Кватроккі, яка зіграла Бьянку, і особливо Белен Руеда, яка неперевершено втілила в кадрі образ вимогливої театральної постановниці. В обох є щось демонічне, але при цьому вони фантастично красиві і безмежно щирі у своїх почуттях, переданих персонажам. На жаль, вже традиційно для латиноамериканського кіно, другий план фільму змазаний і перетворений на однорідну пляму, але протистояння провідних героїнь вийшло чудовим. Як і належить мейнстрімному хорору, «Інсомнія» справно використовує класичні прийоми, які бездоганно змушують глядачів здригатися і підстрибувати у своїх кріслах, але психологічно фільм виявився недотягнутим. Начебто інгредієнти ті ж, а ефекту немає. Одне позіхання.

    ФЕЛІНСЬКИЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!