Історія занедбаного будинку

  • В Івано-Франківську, на Незалежності, 5, пам’ятку архітектури культурного значення довели до жахливого стану: обідрані стіни, аварійні балкони, заґратоване горище, закритий вихід на балкон, відсутність тепла, сморід та холод. Здавалося б, проблем тут бути не повинно, адже будівля вигідно розміщена у самому центрі міста, на «стометрівці» навпроти фонтану. Тут завжди людно, відтак оренда мала б покривати витрати на утримання приміщення. Наразі знос будівлі складає майже 50%, а деякі його частини визнано аварійними. Ремонт обійдеться приблизно у 1,5 млн. гривень. Відповідальні органи показують пальцем один на одного, крайнього не знайти.

     

    Орендарі та орендодавці

    Будівля на вул. Незалежності, 5 має чотири поверхи. Перший поверх перебуває у приватній власності. На другому та третьому – функціонують громадські організації. Хоча більшість дверей зачинені чи то через холод, адже опалення у будинку немає, чи через потріскані стіни, які можуть впасти на голову, чи через інші обставини – визначити важко.

    Перелік організацій, які орендують приміщення, можна побачити при вході. Вивіски, на відміну від самого будинку, нові. Тут здебільшого зібралися патріоти: «Українська народна партія», «Конгрес українських націоналістів», «Українська національна асамблея», «Івано-Франківська міська організація націоналістичного руху України», а також «Українська спілка ветеранів Афганістану», «Всеукраїнський комітет оборони прав людини», Івано-Франківський обласний благодійний фонд ім. Пилипа Орлика. І це далеко не весь перелік. Тут, як у теремку – вміщаються всі. Головне, щоб, як і у казці, він не розвалився…

    IMG_0223

    Пам’ятка архітектури культурної спадщини (охоронний номер 260-М) перебуває на балансі Івано-Франківської обласної ради. Балансоутримувачем було «Державне науково-реставраційне управління», а з 25 серпня 2015 р. ним є «Комунальне підприємство обласної ради з експлуатації майна».

     

    Життя на пороховій бочці

    Одним з орендарів приміщення на другому поверсі є «Українська народна партія». Голова управи обласної організації УНП Дмитро Чуйко розповідає, що в цій будівлі працює шість років. Будинок старий, з високими стелями та товстими стінами, багато років не обігрівається – тепло відключили через заборгованість. Та найбільша проблема у тому, що стіни скоро можуть впасти на голову працівникам організацій, які тут розміщені.

    «Я не знаю, яким чином, коли і хто дозволив передати у приватну власність перший поверх будівлі. У 2014 році в ювелірному магазині на першому поверсі розпочали ремонт. На стінах утворилися тріщини, осипалася штукатурка. Як виявилося, власники магазину почали розбирати несучу стіну, на якій тримаються інші перекриття. Залишили лише невелику арку. Будівля почала просідати. Відтоді на роботу йду з острахом, що будівля посиплеться мені на голову. Ми звернулися до балансоутримувача, через місяць отримали відповідь. Була створена комісія. Під час обстеження приміщень другого поверху виявлено косі тріщини на внутрішніх несучих стінах шириною до 1 см, низку тріщин на стінах з внутрішнього боку, відшарування тиньку від несучих конструкцій перекриття. Висновок комісії такий, що тріщина, яка розкривається від несучої монолітної балки, при подальшому розкритті загрожує обвалом», – розповідає Чуйко.

    А ще комісією встановлено, що тріщини виникли внаслідок проведення будівельних робіт у приватизованих приміщеннях на першому поверсі будівлі. Орендарі приміщень на другому та третьому поверхах до руйнування споруди не причетні. Відтак було б доцільним через суд зобов’язати осіб, які спричинили таку ситуацію, відшкодувати завдані збитки, зауважує партієць.

    IMG_0216

    «Кожних три роки ми переукладаємо договори оренди. Приходить комісія від обласної ради, роблять експертну оцінку, дають висновок, встановлюють орендну плату. За два приміщення приблизною площею 45 кв. м платимо тисячу гривень за місяць. Ще є додаткова оплата відповідно до індексу інфляції, тож зараз платимо за оренду майже вдвічі більше, ніж встановлено у договорі – 1600 гривень. Приміщення використовуємо за призначенням, вчасно сплачуємо орендну плату. Кошти за оренду мали б іти в бюджет. Цікаво, чому за всі ці роки жодних ремонтних робіт у приміщенні не проводилося, лише цього року зробили побілку на сходовій клітці? В орендованих приміщеннях ніхто ремонт не робить. Санвузол один на цілий будинок, опалення немає, поганий запах, тут часто ночують різні особи. Працюємо у «спартанських» умовах, платимо вчасно, не скаржимося, але коли вже стіни починають падати на голову… Питання в тому, куди йдуть сплачені нами гроші? Чому компетентні органи нічого не робили до цього часу? Ми неодноразово писали листи, у яких просили, щоб нам дозволили провести ремонт. Отримували відмову. Якщо ми зробимо ремонт самовільно, нам переоцінять вартість оренди і піднімуть плату», – продовжує Дмитро Чуйко.

    У квітні цього року в УНП закінчується договір оренди. Члени партії непокояться, що договір переукласти не вдасться, а їм скажуть, що приміщення аварійне. Аналогічного комунального приміщення в місті немає. А комерційні дорогі, членських внесків партійців не вистачить на оренду. Крім того, осередок тут розміщений уже багато років, тож змінювати адресу не дуже зручно. Орендарі сподіваються, що новий балансоутримувач зможе навести лад.

     

    Півтора мільйона – на ремонт

    «Ми не займаємося питаннями передачі у власність чи оренду, а лише обслуговування і збереження будівлі. Не маємо права укладати чи розривати договори, цим займається Фонд управління майна обласної ради. Після укладання договору оренди ми лише укладаємо договір на відшкодування комунальних послуг. Перший поверх викуплений, там є ювелірний магазин, продають шаурму та надають інформаційні послуги. Другий та третій – в оренді. Як мені відомо, орендарі платять низьку орендну плату, але розмір її і кількість орендарів назвати не можу», – розповідає перший заступник директора комунального підприємства обласної ради з експлуатації майна Сергій Бабельський.

    IMG_0213

    Будинок на баланс підприємства передали рішенням сесії від 25 серпня минулого року задля забезпечення належного утримання й експлуатації нерухомого майна територіальних громад області. Воно було розкидане по різних балансоутримувачах, і облрада прийняла рішення, щоб майно громади зібрати в одному підприємстві.

    «До цього будівля на Незалежності, 5 перебувала на балансі «Державного науково-реставраційного управління в Івано-Франківській області». Ми провели технічне обстеження будівлі, її загальний фізичний знос склав 47%. Вікна, двері, балкони зношені на 80%. У приміщенні працюють багато громадських організацій і політичних партій. Споруда занедбана, силами наших працівників ми провели прибирання, а весною почнемо займатися ремонтними роботами», – повідомив директор комунального підприємства обласної ради з експлуатації майна Віталій Костишин.

    За його словами, для відновлення ліпнини необхідно залучити спеціалізовану компанію, адже це пам’ятка архітектури місцевого значення. Уже розроблені кошториси на ремонт балконів, які наразі в аварійному стані. Щоб привести будинок до ладу, необхідно приблизно 1,5 млн. гривень, наголосив чиновник.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    КОМЕНТАР:

    Остап ДЗЕСА,  голова постійної комісії облради з питань соціально-економічного розвитку, управління комунальною власністю, розвитку малого та середнього бізнесу:

    «Сталося так, що будівля в центрі міста, пам’ятка архітектури місцевого значення, зайнята орендарями. На комісії ми розглянемо, хто займає ці приміщення. Кабінети у нормальному стані, а приміщення загального користування, сходова клітка, фасад будинку руйнуються. Треба терміново приймати якісь рішення, в т.ч. і фінансового профілю, щоб привести цю будівлю у належний стан. Необхідні значні кошти, але це не означає, що їх ми будемо вишукувати через орендарів. Наразі необхідно проводити експертизу, зокрема оціночну, щоб з’ясувати, яку суму слід виділити на ремонт».

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!