Калуська міська ОТГ: до міста хочуть приєднатися два села, ще два – думають

  • Цього тижня Калуська міська рада має намір розглянути надання згоди на приєднання до територіальної громади міста двох сільських громад — Кропивницької та Мостищенської. У разі позитивного рішення, фактично буде розпочато процес створення Калуської міської об’єднаної територіальної громади.

    Як повідомила на засіданні депутатської комісії з питань будівництва і землеустрою заступник міського голови Наталія Табачук, торік міська рада двічі зверталася до сіл, які межують з Калушем, і запрошувала їх приєднатися до міста, — в квітні і грудні, пишуть “Вікна”.

    До травня минулого року формування Калуської ОТГ не просувалося. Інтересу до цього не проявляла в тому числі і міська рада, оскільки об’єднання було пов’язане з необхідністю проводити  позачергові вибори ради і голови міської об’єднаної громади. Такий порядок загалом гальмував створення громад з центрами в містах.

    Однак, у травні Верховна Рада України дозволила містам обласного значення приєднувати сільські громади та утворювати ОТГ. У такому разі вибори не проводяться, а юрисдикція міської ради поширюється на село, яке приєднується до міста. При цьому сільська рада розформовується, а сільський голова включається до складу виконавчого комітету міської ради. Наступні чергові місцеві вибори вже проводяться на новій територіальній основі.

    Як наголосила Наталія Табачук, у рамках об’єднання села і міста сільські мешканці зберігають свій статус та переваги, як він надає: пільги, можливість приватизувати більше землі під індивідуальним будинком тощо.

    Як ішлося на засіданні комісії, цього року — останній шанс для добровільного об’єднання територіальних громад. У такому разі новостворена Калуська ОТГ ще зможе скористатися інфраструктурною субвенцією наступного року.

    І хоча коштів буде не так багато, адже субвенцію розраховують, виходячи з чисельності сільського населення громади та площі її території, проте їх можна використати на реалізацію важливих проектів. Наприклад, на ремонт доріг. Ще одна перевага — землі, які зараз знаходяться за межами сіл, будуть належати новоствореній громаді, а, відповідно, ними вже буде розпоряджатися не обласна, а місцева влада.

  • Якщо цього року не об’єднуватися, то наступного року етап добровільності завершиться, відтак, села, які згідно з перспективним планом формування територіальних громад області віднесені до Калуша, таки увійдуть до складу міської ОТГ, але інфраструктурної субвенції з 2021 року вже не буде.

    Надання згоди на приєднання до міста двох сіл, за словами Наталії Табачук, — лише перший етап. Далі буде створено робочу групу з представників усіх громад, яка напрацює рішення про об’єднання та проект статуту новоствореної громади. Після того, як ці документи затвердять міська і сільські ради, рішення про створення Калуської міської ОТГ подадуть до Івано-Франківської обласної ради. Процес планують завершити до вересня-жовтня. Тоді можна буде разом працювати над бюджетом громади — спільним для міста і сіл — на наступний рік.

    Читайте також: Депутатів Івано-Франківської обласної ради обурило створення ОТГ із трьох сіл

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!