Карієс: єдиний вихід – профілактика

Американська посмішка вважається зразковою. Однак здорові та білосніжні зуби жителів США – результат зовсім не передових технологій у медицині, а звичайного дбайливого щоденного догляду, який доступний і кожному українцю. Що робити, аби уникнути карієсу, і яким чином ця недуга може призвести навіть до хвороб серця, нирок та інших органів, розповідає стоматолог Андрій Сапелюк.

Карієс починається з того, що в певному місці накопичується критична маса мікроорганізмів, які збираються в так звані біоплівки. Вони фіксуються на зубах і продукують кислоту, яка розчиняє емаль. Аби утворилася плівка, потрібен певний час. Якщо ж мікробам не дати цього часу, то, відповідно, й критична маса не зможе сформуватися. Отже, в основі профілактики карієсу є звичайний щоденний догляд за порожниною рота. Активність і шкідливість бактерій багато в чому залежать від опірності організму і наявності певних чинників. Найшвидше розмноження бактерій відбувається у сприятливому для них середовищі, яке формується за різних умов. До них належать:

– неправильна гігієна порожнини рота, а саме – нерегулярна або недостатньо ефективна чистка зубів;

– нераціональне харчування з надлишком м’якої вуглеводної їжі і браком сирих овочів;

– гіповітаміноз;

– низький вміст у питній воді деяких мінералів (фтору, фосфору і кальцію);

– зниження імунітету;

– наявність захворювань шлунково-кишкового тракту.

Такі фактори сприяють утворенню карієсу. Тому гігієна порожнини рота є основою профілактики цього захворювання. Необхідно зранку та ввечері чистити зуби протягом 3-4 хвилин. Після кожного прийому їжі варто полоскати рот водою. Незначною мірою після їжі очистити зуби також допомагають жуйки. І, звісно ж, обов’язково приходити на огляд до стоматолога раз на півроку.

Багато хто не знає, що прогресування карієсу може призвести до складних недуг, пов’язаних не лише з ротовою порожниною, але і з різними системами організму. Адже інфекція може проникнути до будь-якого органа: серця, печінки, нирок і т.д. При цьому в більшості випадків надзвичайно важко довести, що причиною хвороби стала занедбана форма карієсу.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!