Карпатські рятувальники розповіли, що робити в разі сходження лавини

  • У зв’язку з попередженнями Гідрометцентру про загрозу сходження лавин у високогір’ї Карпат, управління ДСНС в Івано-Франківській області нагадує жителям та гостям Прикарпаття дії у разі виникнення подібної небезпеки.

    У четвер, 20 грудня, у зв’язку зі снігопадом у високогір’ї Івано-Франківської та східній частині Закарпатської областей збережеться значна небезпека сходження лавин (3-го рівня), повідомляє Державна служба з надзвичайних ситуацій із посиланням на дані Укргідрометцентру.

    “За даними Укргідрометцентру, 19-20 грудня у високогір’ї Івано-Франківської та східній частині Закарпатської областей зберігається сніголавинна небезпека (3-й рівень)”, – ідеться в повідомленні.

    Лавина характеризується швидким, раптовим рухом снігу та (або) льоду вниз стрімкими схилами гір. Снігових лавин проявляється у вигляді безпосередньої ударної дії на людей та на перешкоди (споруди, будівлі, системи життєзабезпечення).

    Дії при загрозі лавини:

    – не виходьте у гори в снігопад та у негоду;

    – вивчайте перед мандрівкою у гори маршрут свого руху;

    – стежте у горах за зміною погоди;

    – уникайте місць можливого сходження лавин (найчастіше воно трапляється при крутизні схилів понад 300, якщо схил без чагарнику і дерев – при крутизні 200; а при крутизні 450 лавини сходять практично після кожного снігопаду);

    Дії у разі сходження снігової лавини:

    – зберігайте спокій, уникайте паніки, при необхідності надайте допомогу інвалідам, дітям, людям похилого віку та сусідам;

    – почувши шум снігової лавини, що наближається, негайно заховайтеся за скелю, дерево, ляжте на землю, захистіть руками голову, притисніть коліна до живота, орієнтуючи своє тіло за рухом лавини і дихайте через одяг.

    Вас захопила та зносить лавина:

    – виконуйте плавальні рухи і тримайтесь, по можливості, з краю лавини, де швидкість руху менша;

    спробуйте створити простір навколо лиця і грудної клітини у разі зупинки лавини – це допоможе вашому диханню;

  • – не кричіть, якщо ви виявились всередині лавини, сніг повністю поглинає звуки, а крик та безглузді рухи лише позбавлять вас сил, кисню та тепла;

    – не панікуйте та не дозволяйте собі заснути;

    – пам’ятайте, що вас шукають і можуть врятувати протягом деякого часу.

    Дії після сходження снігової лавини:

    – повідомте, можливості, про лихо органи місцевої влади найближчого населеного пункту, якщо ви опинилися поза зоною сходу лавини;

    – зберігайте спокій, заспокойте дітей та тих, хто отримав психічну травму в результаті лавини, оцініть ситуацію;

    – вибравшись з-під лавинного снігу самостійно чи за допомогою рятувальників, обстежте своє тіло, зверніться до лікаря, навіть якщо ви вважаєте себе здоровим.

    – допоможіть, по можливості, постраждалим, викличте медичну допомогу тим, хто її потребує.

    – допоможіть, при потребі, рятувальникам у пошуку і рятуванні потерпілих.

    – повідомте своїх родичів про свій стан та місцеперебування. Не користуйтеся довго телефоном, окрім як для повідомлення про серйозну небезпеку.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!