Комфорт та економія: в Долині утеплили 30 багатоквартирних будинків

  • Вчора, 16 листопада, в Долині підбили підсумки трирічного проекту по утепленню багатоквартирних будинків міста.

    Проект зі зменшення енергоспоживання та викидів CO2 втілили в життя за підтримки і співфінансування Європейського союзу. Загальний кошторис склав близько 35 мільйонів гривень, з яких ЄС надав майже 75%.

    За три роки в місті утеплили 30 будинків – а це майже третина від всього багатоквартирного житлового фонду Долини. Міський голова Володимир Гаразд розповідає – проект став безпрецедентним успіхом для Долини, адже такого в Україні досі ніхто не робив.

    “За грантові кошти часто роблять енергоефективними школи, садочки чи інші бюджетні установи. А ми вперше пішли з такою ініціативою до наших мешканців. Це набагато складніше, адже у всіх людей – свої погляди та побажання. Спершу було досить важко, жителі ставились до наших ідей підозріло. Але потім, коли побачили реальні результати, люди швидко почали організовувати ініціативні групи та подаватися на конкурс. І зараз, через три роки, ми маємо не лише утеплені будинки – а й зовсім іншу громаду. Адже людям, які заплатили по кілька тисяч за цей фасад, вже не буде на нього байдуже. Вони почали розуміти, що несуть відповідальність за будинок та двір. І це лише початок”, – каже Володимир Гаразд.

    Читайте також: Гуртом оселю легше утеплити

    До прикладу, утеплення одного дев’ятиповерхового будинку на три під’їзди обійшлось в 1.7 мільйона гривень. Фасад утеплювали 10-сантиметровим шаром мінеральної вати. При цьому мешканці платили лише 20% від суми, решту покривали ЄС та міська рада. Лілія Галюк, керівниця ініціативної групи будинку по проспекту Незалежності, 17 пояснює – власники трикімнатних квартир платили за утеплення близько 6000 гривень, при цьому лише за один опалювальний сезон заощаджували до 2700 гривень.

    “Ми розуміли – утеплення цілого фасаду буде дуже ефективним. Втім, думки людей були різними – хтось хотів брати участь, хтось був проти, комусь було все одно. Але після кількох зборів всіх вдалось переконати – і в 2017 році наш будинок вже став енергоефективним. Зараз при тих самих витратах газу в моїй квартирі стало на кілька градусів тепліше. А ще раніше у нас в кутах квартири була пліснява, якої тепер немає”, – зазначає Лілія Галюк.

    Андрій Деркач, регіональний консультант з юридичних питань проекту “ПУЛЬС” Асоціації міст України, наголошує – зараз на перше місце в містах і громадах поставлено сталий розвиток.

    “Це – дотримання балансу між задоволенням актуальних потреб громади та захист інтересів майбутніх поколінь. І енергоефективність якраз чудово “вписується” в цей баланс. За статистикою, зараз в Україні для опалення одного квадратного метра квартири використовується 220 кіловат-годи електроенергії на рік. При цьому в Польщі ця цифра складає 80 кВт\год, у Німеччині – взагалі 50. Тож в наш час питання енергоефективності є, по суті, стратегічним. Долина є показовим містом – тут не чекають на порятунок, а шукають шляхи вирішення проблем в цій сфері”, – пояснює Андрій Деркач.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!