«Кондор» (пілот серіалу)

Режисери: Лоуренс Тріллінг, Ендрю МакКарті

У ролях: Макс Айронс, Вільям Херт

Аналітик спеціального технічного підрозділу ЦРУ Джо Тернер розчарований в тому, як його розробки та алгоритми використовують контррозвідка і військові, – він вважав, що його напрацювання допоможуть «розколоти» арештованих терористів, але замість цього урядові структури просто моніторять всіх, хто потрапляє в поле їх зору. Відчувши, що така робота йде врозріз з його переконаннями, Тернер має намір піти з ЦРУ, але саме в останній вечір відбувається тривожна подія – програма Джо знаходить потенційного злочинця, який ледь не підірвав в місті «брудну бомбу». Ось тільки продовжувати розробку розкритого терористичного осередку неможливо – хтось увірвався в підрозділ аналізу та перебив весь персонал, живим залишився тільки Тернер, який тепер не може довіряти нікому з колег. У найближчі дні можна очікувати нових атак, але протистояти їм нікому, крім Джо, який був змушений відкинути сумніви і взяти в руки зброю.

Політичний трилер «Три дні Кондора» режисера Сідні Поллака, знятий в 1975 році, – одна з ключових жанрових стрічок Голлівуду другої половини ХХ століття, без неї кар’єри Роберта Редфорда, Фей Дануей, Макса фон Сюдова, та й самого Поллака були б неповними. Історія змови всередині ЦРУ і сьогодні виглядає цілком компетентно, а сорок років тому і зовсім була великою подією, особливо на тлі недавнього скандалу навколо президента Ніксона і готелю «Уотергейт», що виявила серйозні проблеми з довірою до найвищого керівництва країни. Проте яким би універсальним не був сюжет про корупційні інтереси всередині вищих ешелонів влади, йому теж деколи потрібне оновлення, хоча б для того, щоб відповідати сучасним технічним вимогам і сформованим суспільним відносинам. Варто було б придумати щось відповідне за масштабами і зняти самостійний фільм або серіал, але американські кіноділки сьогодні вважають за краще перестрахуватися, тому замість чогось нового роблять черговий ремейк, який зазвичай гірший за оригінал.

Ось і «Кондор», новий серіал, що поєднує в собі політичну драму і шпигунський трилер, вже одним своїм пілотом показує, що порох у порохівницях став вогким, тактичні карти застаріли, а всі технічні досягнення меркнуть перед людською дурістю і наївністю. Не те, щоб поганим було все в загальному, але окремі деталі «Кондора» виглядають вкрай невибагливо і нехитро. Головний герой показаний якимось наївним ідеалістом, з іншого боку, начальник демонструє дно цинізму і раціональності, навіть коли йдеться про людське життя. Але ще картонно виглядають лиходії, які на порожньому місці вбивають людину, а зараження співвітчизників чумою для них лише пункт у великому бізнес-плані. Звичайно, все це виглядає не як важливе послання, не як серйозне звернення до глядача і не як постановка незручних запитань, а як звичайний простенький бойовичок, який забувається ще до того, як ви встигли клацнути пультом від телевізора. Якоюсь мірою «Кондору» катастрофічно не вистачає харизми. Нерозумно, звичайно, очікувати, що проект подарує нам нового Редфорда, але Макс Айронс у ролі Тернера – це вже зовсім безглуздий промах. Актор має частки привабливості, його діапазон дуже мізерний, а грати з одним і тим же виразом обличчя і перше побачення з дівчиною, і втечу від убивць – це треба вміти. Або бути цілковитим «деревом». І прикрити цю неспроможність нікому, другий план серіалу – це зовсім вже люди з вулиці, за винятком Вільяма Херта, який відбуває, мабуть, у кадрі якусь повинність перед студією. Ах так, є ж ще Брендан Фрейзер в ролі помічника лиходіїв. Але краще б його не було – цей актор вдаліше від багатьох вміє поєднувати чудові проекти і моторошний прохідняк, так що краще подивіться з ним «Траст», а не «Кондор».

Чи розвинеться пілот у щось більше, ніж просто біганина нижнього чину ЦРУ від незрозумілих лиходіїв? Цілком можливо. Ось тільки з пілоту незрозуміло, чому глядач з усього телевізійного розмаїття повинен вибрати саме «Кондор» – новий проект нічим не вирізняється на тлі «Заручниці» чи «24 годин», не кажучи вже про жанрові стовпи на кшталт «Батьківщини» або «Берлінської резидентури». «Кондор» – продукт не низькопробний, цей проект просто ніякий, і немає сенсу витрачати на нього час. Хіба що ви вибираєте сторону терористів, але тоді будьте готові до того, що ЦРУ за вами вже виїхало.

ФЕЛІНСЬКИЙ

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!