«Крилаті свині»

(«Skrzydlate swinie») 2010 рік, Польща

Режисер: Анна Казеяк

Все кіношне товариство звикло: якщо фільм про фанатів, то обов’язково про англійців. Так, ми знаємо «Фабрику футболу», «Касс» та «Хулігани зеленої вулиці» – про суворих фанатів з Туманного Альбіону, яких поважає весь світ. Великобританія – батьківщина футболу, а також це батьківщина футбольних вболівальників.

Цікаво було подивитись, як зняли фільм про футбольних фанатів, але не британців. Поляки, наші західні сусіди, дуже люблять футбол. Не варто навіть порівнювати наш, український, та польський футбол. У них все набагато краще – є сім різних за рангом ліг, близько двох сотень професійних клубів, ще стільки ж – наполовину аматорських. Звичайно, в Польщі є і футбольні фанати.

Фанатський рух культурним прошарком цивілізованого суспільства традиційно вважається безсистемним захопленням купи агресивно налаштованих молодиків. Але, незважаючи на велику кількість негативних зовнішніх факторів, напевно, не знайдеш у сучасному соціумі подібної субкультури, в побуті якої найвищі місця займали б такі поняття, як честь, дружба, братерство, відданість та патріотизм.

Сам фільм переносить нас у маленьке, Богом забуте містечко Гродзиськ та знайомить із фанатами Богом забутої команди «Чарні», яка балансує між Першою та Другою лігою. Фільм починається з трибун футбольного стадіону, де команда бездарно зливає важливий матч. А хлопець із сімейної трибуни переходить до трибуни ультрас.

Головні герої фільму – лідер фанатського угрупування Оскар та його молодший брат Маріуш. Але оскільки жінка – режисер фільму, жінки і виконували маленькі, але дуже вирішальні ролі в цій драмі. Через нестачу коштів, але заради сімейного благополуччя старший брат змушений зрадити футбольному клубу «Чарні». Той самий клуб, який для міста і для фанатів усе. І, як каже Оскар, це зовсім нічого не означає, що їх улюблений клуб не грав у Вищій лізі та не хапав зірок з неба. Ультрас (не ультра!) «Чарні» зради не пробачають, що призводить до протистояння двох братів.

Фільм вчить тому, що зраджувати – це погано. Фільм показує нам сучасні реалії футболу, де є такі противні дядьки в піджаках, які намагаються все купити та вирішити за гроші. Але таке поняття, як честь, не продається ні за які гроші. Нехай це навіть честь такого маленького клубу, як «Чарні» (Гродзиськ).

Закінчується фільм, звичайно ж, хепіендом на сімейній трибуні. На яку Оскар привів свого новонародженого сина. Який обов’язково з часом поповнить ряди місцевих ультрас.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!