Леся Дутка

  • Вона привнесла в Івано-Франківськ трохи Франції. Через свою випічку. У Лесиному магазині-пекарні виготовляють хліб, печиво ручної роботи, пряники, чіабату, багети, круасани – і все за французькими технологіями. Жінка переконує, що в столиці Прикарпаття такого більше ніхто не робить. Не так давно Леся закінчила в Києві кулінарну академію, де й вивчила французькі секрети смачної випічки. Вона вирізняється пружною текстурою, довше залишається свіжою і загалом має кращі споживчі якості. Адже, як зазначає франківчанка, зараз людям стало абсолютно не байдуже, який хліб купувати. Вони готові платити більше, але за добру якість.

    Леся за освітою кондитер-технолог, довгий час працювала в цій сфері. Однак сім років тому маленький шматочок бездріжджового хліба, який вона вперше спробувала, круто змінив усе її життя. «Мені тоді сказали: «Леся, це живий хліб!» – пригадує жінка. – Я ніяк не могла зрозуміти, що означає «живий». Ніколи не чула про таке. Думала, як і більшість: нащо пекти вдома хліб? Це ж економічно не вигідно і затратно в часі. Вдома й так роботи вистачає. Однак з професійної точки зору я зацікавилася».

    Популярність «живого» хліба (бездріжджового, на заквасці, з цільнозернового борошна) тоді якраз зароджувалася в Івано-Франківську. Вже незабаром Леся відвідала майстер-клас із випікання «живого» хліба. А через кілька місяців і сама почала проводити такі майстер-класи. Свою першу закваску жінка використовує й по сьогодні. Адже чим давніша закваска, тим вона краща. У стародавніх українських родинах одну й ту ж закваску іноді передавали навіть у спадок.

    «Живий» хліб – прадідів хліб. Його пекли з молитвою на вустах та лише в доброму настрої, – наголошує пекар. – Процес випікання такого хліба нагадує своєрідний магічний процес, який приносить насолоду і заряджає позитивною енергетикою. Хто бодай раз спробував пекти вдома хліб, назавжди закохується у цей захопливий процес». Випікання хліба Леся порівнює із приготуванням кави – коли кожна дрібниця має значення.

    Вона не рекомендує купувати щойно спечений хліб, але це тільки, якщо йдеться про якісний хліб. Він має відстоятися. Ось на другий день – якраз те, що треба. Тоді як не дуже якісний хліб смачний, поки ще теплий.

  • При випіканні хліба Леся радить не боятися експериментувати, оздоблюючи і додаючи різноманітні спеції, трави, сухофрукти, насіння льону, кунжуту, соняшника тощо. Головне – «не перевантажити» тісто цими домішками. Також не варто змішувати більше трьох видів спецій.

    «Кориця сприяє кращому засвоєнню зернових, – ділиться секретами смачної випічки Леся Дутка. – Найбільше «пасують» до хліба кмин, чорний кмин і насіння кропу. Якщо це хліб із чорносливом, то можна навіть додати трохи меленої кави і мигдальних горіхів. Гречаний і квітковий мед підкреслять смак солодкого хліба».

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!