Маленький, але важливий

  • Ми часто звертаємо увагу на дороги і менше на мости. А вони здебільшого збудовані в 60-70-х роках і не розраховані на нинішній потік транспорту. Тож багато мостів опинилися у списку проблемних, а деякі не можуть відбудувати після повені 2008 року. «Галицький кореспондент» розпочинає нову рубрику, де розповідатиме про мости, які потребують ремонту та можуть одного дня просто провалитися.

    В Івано-Франківській області на дорогах державного значення налічується 363 мости, а ще 813 – на дорогах місцевого значення. Це в два рази більше, ніж у середньому по Україні. 70% усіх цих мостів збудовані ще до 1970 року, вони не готові до сучасного навантаження і руйнуються.

     

    Міст на об’їзній

    Восени минулого року між селами Драгомирчани і Старий Лисець нарешті добудували і відкрили міст, який зруйнувала повінь 2008 року. Новий міст через річку Бистриця Солотвинська має довжину 152 м та ширину 10,5 м. Відкривати його приїжджав навіть президент Петро Порошенко.

    Зовсім поруч у Старому Лисці є ще один міст, значно менший, але також важливий. Цей міст шириною 19 м через потічок Посічанка збудували ще в 1963 році. Зараз у Службі автомобільних доріг в області він у списку тих, які першочергово потребують капітального ремонту.

    Для того, щоб відремонтувати балки прогонової будови (тримальна конструкція, яка перекриває простір між опорами та спирається на них), потрібно приблизно 4,5 млн. грн. Однак і неозброєним оком видно, що це – не єдині проблеми. Деякі опори моста похилилися, на тротуарі – діри, а на асфальті – ями.

    Сільський голова Старого Лисця Анатолій Лущак розповідає, що цей міст розташований на трасі національного значення Стрий – Івано-Франківськ – Чернівці – Мамалига (пропускний пункт з Молдовою), тому він важливий і для держави, і для області, і для села.

    «Зрозуміло, що він збудований в ті роки, коли найбільшим автомобілем був, мабуть, газон. А сьогодні є важка техніка по 40-80 тонн. Тому міст потрібно модернізовувати», – каже він.

    По той бік моста розташований ще досить великий масив села, приблизно 300 жителів. За власний кошт сільрада зробила там вуличне освітлення, щоб зменшити аварійність на дорозі. Оскільки мікрорайон новий і розміщений збоку села, то щодня в центр з нього йдуть і їдуть чимало людей.

    «Наскільки мені відомо, цього року будуть ремонтувати цю трасу, то вважаю, що залишати міст у такому стані недоцільно. Потрібно випередити надзвичайну ситуацію. Я не будівельник, але видно, що він похилився, одна опора перекошена і зійшла з осі, є щілини на тротуарі і почали розходитися панелі», – зазначає війт.

    Анатолій Лущак наголошує, що якщо з цим маленьким, але важливим мостом щось станеться, то незручності відчують не тільки жителі села, але й міста, оскільки ця дорога об’їзна. В такому разі весь потік автомобілів і вантажівок буде їхати в Чернівці і Молдову безпосередньо через Івано-Франківськ, хоча вулиця Галицька і міст на Пасічній і без того завантажені. Це призведе до ще більших заторів у місті.

    «Є велика потреба в тому, щоб цей міст був відремонтований і з нормальними тротуарами. Коли його будували, то з того боку ще не жили люди. Самі ми не можемо з ним нічого зробити, бо не маємо таких грошей», – наголошує Лущак.

    Мешканець Старого Лисця Василь Білогубка зазначає, що якщо міст не відремонтувати, то це може призвести до небажаних наслідків. Мовляв, добре, що нещодавно відкрили міст на межі з Драгомирчанами, але якщо з цим щось станеться, то і з того толку не буде.

  • «Тут немає заторів і світлофорів, тому дуже багато машин користуються цією об’їзною дорогою. Міст треба обов’язково відремонтувати, бо якось об’їхати цей потічок неможливо. У нас село тоді буде заблоковане: з одного боку – річка, а з іншого – ліс і гори», – продовжує пан Василь.

    Він додає, що не пам’ятає, аби цей міст якось ремонтували, максимум, що робили – це латали ями, і наголошує: якщо треба, то мешканці готові вдатися і до радикальних дій, наприклад, перекрити дорогу.

     

    Мостів багато

    Перший заступник голови Тисменицької РДА Володимир Заник розповідає, що цей міст у Старому Лисці перебуває в підпорядкуванні Служби автомобільних доріг, тому на його ремонт не можуть вплинути. Каже, що в районі мостів багато і треба розрізняти, розміщені вони на дорозі місцевого чи державного значення.

    «Якщо брати до уваги всі ці мости, то їх тьма. У кожному селі є якісь містки. Але, щоб сказати, наскільки вони справні, треба фахівців. Наразі в РДА не надходили звернення щодо мостів. Ніхто не порушує це питання. Можливо, знають, що немає коштів, і рятуються своїми силами», – міркує Заник.

    Однак проблеми з мостами в районі таки є. Наприклад, нещодавно у Добровлянах вода розмила міст, а в Тисмениці люди перекривали дорогу, намагаючись привернути увагу до проблемного моста.

    Перший заступник начальника Служби автомобільних доріг в області Любомир Семанів пояснює, що проблемних мостів в області є багато, але у критичному стані – приблизно 40. Вони потребують капітального чи поточного дрібного ремонту і перебувають на особливому контролі.

    За його словами, у мості в Старому Лисці відбувається карбонізація бетону, тобто він починає руйнуватися. «Десь бетон лущиться, десь оголилася арматура, але це не смертельно. Хоча це проблема. Тріщини на тротуарі також треба заробити. Тобто загалом тут немає нічого аварійного», – зазначає він.

    Також Семанів підкреслює, що ремонтувати цей міст може і сільрада, і райрада, і РДА. «Власником цього моста є ОДА, але ремонтувати дороги і мости може будь-хто. Вони просто беруть у нас лист-погодження, і все, або погоджують вид ремонту», – додає посадовець.

    Перший заступник начальника обласної САД підкреслює, що будівництво та ремонт мостів планується відповідно до висновків їх обстеження спеціалізованими організаціями чи комісіями фахівців залежно від фінансування. Тож наразі невідомо, чи відремонтують цього року міст у Старому Лисці.

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!