Малий та середній бізнес під захистом надійного державного банку

Сьогодні українські компанії мають надзвичайно широкі можливості доступу до світових ринків. Вітчизняні виробники товарів та послуг поступово освоюють нові економічні простори – США, країни СНД, Європи, Африки, Азії та Близького Сходу. У зв’язку з цим актуалізується питання доступу українського бізнесу до кредитних ресурсів у банках, які у 2015 році суттєво уповільнили темпи нарощування своїх кредитних портфелів. За прогнозами НБУ, починаючи з 2017 року, кредитування має відновлюватися, темпи приросту загального кредитного портфеля можуть сягнути 10%, а вартість кредитних ресурсів зменшуватиметься на фоні уповільнення інфляції, що дасть змогу регулятору і надалі знижувати ключову ставку.

Про тенденції розвитку українських підприємств у нових умовах глобалізації світової економіки та застосування ефективних фінансових рішень для підприємств малого та середнього бізнесу (МСБ) ми говорили з Юрієм ДРУКОМ, керуючим філією Укрексімбанку у м. Івано-Франківськ.

druk5

  • Сьогодні фінансисти говорять про те, що рівень ліквідності у банківському секторі є історично високим – фінустанови мають гроші, яких потребує бізнес. Чому ж тоді темпи кредитування залишаються низькими?

Дійсно, банки сьогодні накопичили суттєвий запас ліквідності, проте не виявляють готовності до активного кредитування корпоративного сектора економіки. Серед основних перешкод – низький рівень захисту прав кредиторів та висока закредитованість бізнесу на фоні скорочення доходів у кризовий період. Проте 2016 рік відзначився відносною стабілізацією української економіки. Підприємства поступово призвичаюються до роботи в нових умовах глобальних ринків, приймають їхні «правила гри», нарощуючи власні можливості і прибутки. Для ефективного розвитку їм, звичайно ж, потрібні додаткові ресурси. І не просто гроші у вигляді кредиту, а виважені, комплексні рішення, сформовані на базі індивідуального підходу, особливо в частині підтримки малих та середніх підприємств.

  • Попит на фінансування бізнесу у нинішніх ринкових та суспільно-політичних умовах – наскільки він є високим і як, на Вашу думку, його задовольнити максимально ефективно у короткостроковій перспективі?

Попит на фінансування бізнесу завжди був, є і буде високим серед українських підприємств, а надто – у сегменті МСБ. Адже він активно розвивається, трансформується, виходить на нові ринки збуту. І це прекрасно, бо таким чином забезпечується розвиток економіки України! А якщо зростає добробут країни, то і компанії, які тут ведуть бізнес, теж «нарощують м’язи», це взаємовигідний процес. Серед наших клієнтів є багато успішних історій розвитку МСБ завдяки нестандартним рішенням саме персонального менеджера. Наші фахівці намагаються вивчити бізнес «зсередини», пропонуючи фінансове рішення для кожної конкретної ситуації. Адже на практиці нерідко виникають ситуації, коли приходить клієнт МСБ, який знайшов, скажімо, в Інтернеті інформацію про кредитну лінію під 16% річних у гривні, і категорично наполягає на оформленні саме такого продукту саме за такими параметрами. Коли ж ми починаємо спокійно розбирати його ситуацію, з’ясовувати специфіку бізнесу, умови ведення торгівлі, то виявляється, що банк може структурувати цю угоду і зробити її набагато вигіднішою для клієнта. І я не впевнений, що тут варто говорити про якісь довгострокові перспективи. Перш за все, важливо визначитися, чого хоче клієнт за конкретною угодою, оцінити ризики на усіх рівнях для обох сторін. Решта питань – справа рук фахівців.

  • Які переваги сьогодні має Укрексімбанк в івано-франківському регіоні в частині фінансових інструментів для ефективного ведення бізнесу малих та середніх підприємств?

З точки зору міжнародного аспекту рівень розвитку малих і середніх підприємств (МСП) сприяє створенню позитивного іміджу України, забезпеченню ефективності ринкової економіки, її інтеграції в європейську економічну систему. Саме тому Укрексімбанк пропонує своїм клієнтам – МСП привабливі програми кредитування. Найбільшу частку в кредитному портфелі МСБ сьогодні займають кредити на поповнення оборотних коштів і інвестиційні кредити, в т.ч. у рамках спільних з міжнародними фінансовими організаціями (МФО) програм.

Поряд зі звичними для клієнтів малого та середнього бізнесу програмами фінансування, Укрексімбанк пропонує й унікальні, спільні з МФО, довгострокові програми цільового фінансування під конкурентні відсоткові ставки. Наприклад, у рамках спільної з Європейським інвестиційним банком Програми кредитування МСП і підприємств середньої капіталізації позичальники мають можливість модернізувати виробництво, замінити обладнання, оновити сільгосптехніку, впровадити енергоефективні технології, реалізувати проекти відновлюваної енергетики. При цьому фахівці Укрексімбанку обов’язково враховують специфіку бізнесу кожного конкретного підприємства і конкретного проекту. Наприклад, підприємства, що ведуть сезонну діяльність (аграрії), можуть розраховувати на відстрочку погашення основного боргу за кредитом до 12 місяців.

Крім того, у рамках розвитку кредитування МСП Укрексімбанком актуалізовані такі кредитні продукти, як «Білоруський імпорт», у рамках якого уряд Республіки Білорусь компенсує позичальникові частину відсоткової ставки за кредитом у розмірі 2/3 від облікової ставки НБУ, але не більше 8% річних. Такі позики видаються МСП на придбання сільськогосподарської техніки, транспортних засобів або нового обладнання, яке вироблене в Республіці Білорусь і реалізується на території України.

Також Укрексімбанк пропонує МСП кредити зі зниженими відсотковими ставками за Партнерською програмою в рамках кредитування придбання техніки і обладнання. Сьогодні банком вже підписані партнерські угоди з більш ніж 90 продавцями техніки, обладнання та транспорту в різних регіонах України, а список продукції, яку можна придбати в рамках цієї програми, досить широкий: транспорт, сільськогосподарська техніка, обладнання і т.п.

  • Спеціалізація Укрексімбанку – експортно-імпортні операції, завдяки чому він має досить вагомий авторитет на міжнародному ринку. Наскільки важливим для української компанії-експортера на зовнішній арені, так би мовити, є репутація банку, з яким вона співпрацює?

Так, Укрексімбанк спеціалізується на обслуговуванні експортно-імпортних операцій і має надзвичайно великий досвід роботи у сфері міжнародних розрахунків. Власне «Державний експортно-імпортний банк України» сьогодні входить у систему SWIFT – Товариство всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій, членами якого є понад 6 тисяч  користувачів зі 175 країн світу. Наша фінустанова виконує банківські перекази в усі країни світу, використовуючи кореспондентські рахунки (НОСТРО). Усе це означає, що міжнародне фінансове співтовариство визнає Укрексімбанк як надійного фінансового партнера та довіряє йому. Відповідно, нашим клієнтам теж можна довіряти і підписувати з ними угоди про співпрацю.

  • На сайті Укрексімбанку є розділ «25 років успіху», де представлені історії українських і навіть іноземних компаній, які збудували свій бізнес разом із державним банком. На Вашу думку, чому клієнти обирають саме Вашу фінустанову і протягом багатьох років залишаються Вашими надійними партнерами?

Цього року Укрексімбанк святкує своє 25-річчя, якому ми присвятили проект «25 років успіху», у рамках якого клієнти розповідають про те, як вони втілили у життя свої бізнес-ідеї разом із державним банком. Усі вони сьогодні є успішними та відомими не лише в Україні, але й у всьому світі, активно експортують свою продукцію, зміцнюючи позитивний імідж нашої країни у світі та розвиваючи потенціал нашої економіки. При цьому на сайті представлена лише частина клієнтів, а насправді їх у рази більше – це насамперед представники МСБ, без розвитку якого, як відомо, не є успішною жодна країна світу.

Наші клієнти МСБ – це бізнесмени, які спробували співпрацювати з різними фінустановами, але згодом все-таки зрозуміли, що працювати з надійним державним Укрексімбанком, використовуючи різні форми міжнародних розрахунків, дуже вигідно, адже ми надаємо експортерам та імпортерам повний спектр послуг за документарними, гарантійними операціями, маємо висококваліфіковану та професійну команду, багаторічний досвід роботи з багатьма країнами світу, розгалужену мережу банків-кореспондентів по всьому світу. Усе це дозволяє клієнту зменшити витрати та строки, пов’язані з проведенням зовнішньоекономічних операцій, оскільки зменшується кількість банків, що беруть участь у розрахунках, а також використовуються сучасні системи передачі інформації. Усі інформаційні та консультаційні послуги надаються безкоштовно. Крім того, ми пропонуємо справедливі тарифи, які враховують інтереси клієнта, складність проведення операції та захист від ризиків як для клієнта, так і для банку, проведення семінарів щодо здійснення документарних операцій, надання експортерам та імпортерам можливості використання акредитивів і гарантій в якості інструментів фінансування торгівлі, можливість для експортерів та імпортерів співпраці з новими партнерами по бізнесу за рахунок використання документарних операцій.

Ліц. НБУ №2 від 05.10.2011 р.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!