Мертва петля

Односельчани молодої прикарпатки не вірять у її самогубство і звинувачують чоловіка повішениці

Того дня четвертокласники Олешанської школи з батьками святкували свій перший випускний. Разом із сином попрощатися з початковою школою прийшла й Віталія Недоляк – 29-річна жінка, яку добре знали в Олеші. Амбітна бізнесвумен мала в селі на Тлумаччині магазин і вирізнялася пробивною вдачею, адже з малих літ осиротіла й хапалася за всі можливості життя.

Ніщо не віщувало біди. Вечір завершився на позитивній ноті. Проте наступного ранку селище здригнулося від жахливої звістки: Віталію знайшли повішеною на старенькій люстрі в хаті і лише в спідній білизні.

Відразу з’явилися десятки теорій і сотні чуток, проте крапку в припущеннях поклало офіційне слідство, що підтвердило версію самогубства. Життя молодої прикарпатки обірвалося в травні, без матері залишилося двоє неповнолітніх дітей.

Саме через сильний характер покійниці односельчани не вірять у те, що жінка самостійно вкоротила собі віку. Кажуть, вона постійно говорила про майбутнє й будувала амбітні плани. У фатальних подіях неофіційні прийомні батьки Віталії звинувачують її чоловіка, який нібито систематично жорстоко знущався з дружини.

Жінку знайшов повішеною в хаті її чоловік

У ліжку з ворогом

Ще раз звернути увагу слідства й громади на події того травневого дня «Галицький кореспондент» попросили люди, які виховали Віталію – Марія та Михайло Барложецькі. Дівчинка потрапила до їхньої оселі в п’ятирічному віці, адже товаришувала з донькою Барложецьких. А в 13 років втекла від опікунів і попросила прихистку в родини назавжди.

Марія та Михайло Барложецькі

Зі сльозами на очах пані Марія згадує, як на Різдво дівчинка постукала до хати й, ридаючи, розповіла, що не витримує більше життя в опікунів. «Потім враз витерла сльози і твердо сказала: або ви мене забираєте до себе, або більше не побачите», – розповідає жінка.

До п’яти власних дітей Барложецькі прийняли й шосту – Віталію. Пані Марія пригадує, що з дитинства Віталія боялася бути для них тягарем, тому не звикла розповідати про те, що боліло.

Говорячи про чоловіка Віталії Богдана, з яким вона одружилася ледь не одразу після закінчення школи, жінка змінює тон. Каже, що він жив по сусідству, вона знала його запальну вдачу і не була рада таким стосункам.

Наразі Марія Барложецька працює в Італії, тому приїздить до рідної домівки нечасто. Каже, що того року, коли була в Олеші, до неї почали доходити чутки, начебто Богдан систематично б’є її доньку. «Я спробувала з нею поговорити. Вона в подробиці не вдавалася, але сказала, що ще спробує зробити з нього чоловіка. Не вийде – наважиться на розлучення», – пригадує пані Марія.

«Вона не зверталася до поліції, бо не хотіла виносити сміття з хати», – вступає в розмову Михайло Барложецький. Чоловік пригадує, як після святкування 50-річчя сусідки Богдан жорстоко побив Віталію.

Це підтверджує і сама сусідка Леся Кравчук: «Після свята ми почули в них на подвір’ї писки і дитячий плач. Потім Віталія вийшла до нас закривавлена, з розбитим обличчям». Тієї ночі спали не вдома…

Як і багато інших, про це розповідає найкраща подруга Віталії Ольга Атаманюк (Барложецька), яка наразі проживає у Франції: «Він її часто бив, навіть на вагітну руку підіймав. З часом вона виробила для себе стратегію: коли бачила, що він провокує на конфлікт, закривалася в хаті або тікала з дому до свекрухи. Бувало, що до ранку розмовляла з ним на кухні напівсонна, коли його після випитого алкоголю пробивало на розмови. Якось наша спільна подруга розповіла, що Віталія жалілася їй, мовляв, Богдан прив’язав її догори ногами у стодолі й приставив до горла ніж. Тоді я не витримала й посварилася з нею. Розумієте, я не могла збагнути, навіщо вона терпить ці тортури. А Віталія відповідала, що я її ніколи не зрозумію, бо маю рідних, а вона не має нікого. Потім ми деякий час не спілкувалися, й коли помирилися, то вирішили оминати цю тему».

За словами Ольги, сцени сімейного насилля жінка терпіла 12 років шлюбу і жодного разу не заявила про побої від чоловіка у поліцію.

 Поховали без прийомної матері

Односельчанка і подруга покійної Олена Чабан була однією з тих, хто спілкувався з Віталією напередодні її смерті. Жінка розповідає, що того дня вона була у сварці з чоловіком і його сестрою, це її гнітило. «В селі навіть говорили, що він вдарив її в магазині, проте сама я цього не бачила. Ми розійшлися після випускного», – каже Олена.

Подруга Віталії Олена Чабан

Вона також підтверджує, що Віталія час від часу скаржилася на жорстокість чоловіка: «Було й таке, що він ланцами прив’язував її в магазині й вона спала стоячки». Подруга Віталії припускає, що така агресія була спровокована ревністю, адже Віталія торгувала у своєму магазині і, відповідно, спілкувалася з багатьма людьми, в тому числі й чоловіками.

Олена пригадує також цікавий факт. Начебто Віталія розповідала, що Богдан раніше лікувався від нервових розладів у психіатричній лікарні. Після лікування на деякий час агресія зникла, проте згодом проявилася знову.

Віталію Недоляк знайшов повішеною її чоловік. Трапилося це близько опівночі в будинку, де сім’я проживала. З одягу на ній була лише білизна. Погані припущення в людей викликали кілька дивних моментів, перший з яких – те, що покійницю поховали на другий же день після смерті.

Сусіди й знайомі покійної Віталії Недоляк

«Я просила зачекати мене, адже в понеділок мала приїхати з Італії додому. Проте вони поховали її в неділю», – розповідає Марія Барложецька. Жінка каже, що дехто з односельців, які бачили тіло Віталії, розповідали, начебто на ньому були видимі сліди насилля.

Так здалося і Василеві Дземану, який займається ритуальними послугами і забирав тіло жінки після судово-медичної експертизи. «Я приїхав зі шваґром Богдана у бюро. Ми зняли її з каталки і хотіли покласти в домовину, а нога покійниці якось неприродно відхилилася. Я кажу до працівниці бюро: «Поправте їй ногу», а та мені: «Як я поправлю, коли вона зламана», – пригадує він.

Сусідка покійної Марія Мурзяк і Михайло Барложецький зауважують, що тіло Віталії ніби спеціально розмістили так, аби до нього не було доступу. «Я не міг протиснутися до дивана, поруч якого стояла труна. Також помітив, що слід від удушення не був зверху, як у повішеників, а на дихальній ямці, наче її душили», – розповідає неофіційний прийомний батько Віталії.

Головний лікар Олешанської сільської лікарської амбулаторії Петро Марковський, який першим прибув на виклик тієї фатальної ночі, каже, що не оглядав тіло, адже чоловік покійниці викликав поліцію і судмедексперта, проте візуально ознак насилля на тілі Віталії Недоляк не помітив. «Я лише запитав Богдана, навіщо він зняв тіло з люстри, адже в такому випадку не можна його чіпати. Він відповів, що думав, що вона жива, й намагався її реанімувати», – ділиться спогадами медик.

 Офіційна версія слідства

Офіційне слідство за нез’ясованими обставинами смерті молодої жінки відкрило кримінальне провадження і за деякий час закрило його за статтею «самогубство». У хаті, де знайшли тіло жінки, слідчий не знайшов слідів, які б свідчили про можливе вбивство. Окрім того, судово-медична експертиза не підтвердила будь-яких інших слідів насилля на тілі Віталії Недоляк.

Начальник слідчого відділу Тлумацького відділення поліції Мирослава Онуфреїв пояснює, що попри припущення близьких жінки і її односельчан про халатність при проведенні судово-медичної експертизи, цього бути не могло. «Жоден експерт не піде на таке, не приховає слідів злочину. Окрім того, тіло оглядає двоє експертів», – пояснює поліцейська, наголошуючи, що поліція оперує доказами, а не припущеннями.

До речі, Мирослава Барложецька звернулася з клопотанням у прокуратуру Тлумацького району, щоб справу про смерть Віталії перерозслідували по-новому. На це Мирослава Онуфреїв пояснює, що слідство знову опитає й переопитає свідків, проведе перевірку і, найімовірніше, буде прийняте те саме рішення, адже експертиза – основний доказ у справі.

Випивка і подружня зрада – версія чоловіка

З чоловіком покійної Віталії Богданом Недоляком ми зустрічаємося в Івано-Франківську, адже наразі він тут працює. Хата, де трапилися жахливі події, зараз пустує. Діти мешкають у бабусі. До речі, табличка «Продається» сьогодні висить і на магазині, який тримали Недоляки. Як кажуть у селі, після смерті Віталії люди забойкотували і перестали йти до магазину. За два місяці він закрився.

У Богдана своя правда і припущення про те, що стало причиною смерті дружини. «Останні півроку дружина добряче випивала. Того дня я не йшов з нею на випускний до сина, поїхав на рибалку. Десь о 6-ій вечора вона зателефонувала і сказала, що повертається додому. Я приїхав пізніше, проте не застав у хаті ні її, ні дітей. Тоді зрозумів: вона знову п’є в магазині. Ясно, що мені це не сподобалось, і вдома в нас була розмова. Я її не чіпав, лише пробував поговорити, а потім зрозумів – це без толку, та забрав дітей до матері. Вона зачинила двері. Через 20 хвилин я повернувся додому поглянути, чи вона заснула, двері в дім були зачинені зсередини. Крізь вікно я помітив табуретку, після цього в серце забралася тривога, я виламав двері і застав ту картину, яку ви знаєте…», – розповідає Богдан.

На очі чоловіка навертаються сльози: «Я ніяк не міг збагнути, адже в сімейних обставинах не було причин для такого вчинку. Були сварки, але не такі, щоб через це залишати дітей сиротами».

Недоляк пригадує, що через деякий час після смерті дружини до нього почали доходити чутки, що в неї міг бути 20-річний коханець. «Сестра розповідала, що мати цього хлопця приходила в магазин до Віти сваритися, і та так перехвилювалася, що втратила свідомість. Після того я помічав різні деталі ймовірної зради», – розповідає він. І додає, що в телефоні покійної дружини начебто бачив переписку, яка могла свідчити про її стосунки на стороні.

На запитання, чи піднімав він руку на покійну дружину, Богдан відповідає: «А що я мав робити, коли її треба було гнати з магазину, бо вона випивала там з малолітками? Вона розповідала по селу, ніби я постійно бив її, так хотіла виправдати свою зраду».

Чоловік каже, що в дурмані подій поклав телефон покійної дружини в труну, а тепер шкодує, адже хотів би перевірити, до кого був її останній у житті дзвінок. Припускає, що, можливо, вона посварилася з коханцем, і це могло спровокувати її на дурницю.

 Карма

Приблизно у віці Віталії за схожих обставин померла і її мати. Як розповіла Марія Барложецька, жінка терпіла тортури від чоловіка й одного разу він її настільки сильно побив, що пошкодив внутрішні органи. А до лікарні заборонив звертатися. Через тиждень після побоїв мати Віталії померла вдома на кріслі.

«Віточка ясно пам’ятала той день, хоча їй було всього п’ять років. Розповідала, що мати попросила її напустити у ванну води, бо хотіла її купати. Дівчинка чекала матір довго, поки не змерзла. Коли вийшла з ванни подивитися, чому та не йде її купати, знайшла маму мертвою», – розказує жінка.

Неофіційні прийомні батьки Віталії кажуть, що навіть якщо офіційне слідство знову закриє справу, вони звертатимуться за правдою до екстрасенсів. «Ми хочемо реабілітувати її, адже він і його родина по селу пускають чутки про те, що вона пиячка. Це неприпустимо! Її діти перестали з нами спілкуватися», – обурюються пенсіонери.

До речі, ми спілкувалися з кількома сусідами жінки, її подругами, а також директором та педагогами школи, де навчаються її діти, й усі обурені тим, що тепер Віталію представляють пиячкою. Різні люди майже тими самими словами описують її як цілеспрямовану особистість і дбайливу матір.

Юлія КАНЮС

P.S. В газеті №41 за 11 жовтня була допущена помилка. Фраза «Після свята ми почули в них на подвір’ї писки і дитячий плач, потім Віталія вийшла до нас закривавлена з розбитим обличчям» належала Лесі Кравчук, а не Марії Мурзяк, як було зазначено в надрукованому матеріалі.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!