Молодь має сама вибрати найкращу українську книгу

  • (заклик до дискусії)

    Минулого тижня відбулося засідання книговидачої ради, яка розподіляє кошти на підтримку української книжки. Результатом її роботи багато хто невдоволений, бо виявилося, що письменники рівня Т.Прохаська і О.Деркачової не пройшли рівень відбору, а натомість окремі книги членів комісії набрали більше балів, аніж навіть підбірка творів І.Франка.

    Насправді, підозри про кулуарний відбір книг для друку за кошти обласного бюджету існують віддавна. У 2014 р. тодішній керівник Департаменту інформаційної діяльності І.Дебенко запропонував задля унеможливлення зловживань запровадити таємне рейтингове голосування членів ради за перелік книг, які пропонувалися для відбору. Однак склад експертної ради не зазнав суттєвих змін, і тому творчі люди з комісії мають можливість і далі лобіювати власні інтереси.

    Відомі книговидавці брати Капранови ще в тому ж 2014 р. заявили, що ОДА не мають визначати пріоритети у друкуванні книг. Натомість функцію замовлення якісного літературного продукту мають взяти на себе бібліотеки, які найкраще знають, що читють сьогодні українці. Однак видається, що і при такому підході місцеві графомани знаходитимуть можливість впливати на бібліотечних працівників і їх книги потраплятимуть у заявки на закупівлю.

    Є інший варіант, який дозволить не тільки простимулювати українське книговидання, а й зацікавити до навчання молодь. Почнемо з того, що в нас у області є 146 025 учнів. Вираховуємо, скільки серед цих дітей тих, хто гарно вчиться, і ділимо суму, передбачену на книгодрукування, на кількість відмінників. У результаті в нас виходить сума, яка може бути витрачена на закупівлю книжок кожним успішним учнем.

    Опісля ми визначаємо операційні шляхи використання дітьми коштів: 1) спеціально розроблений інтернет-сайт, що дозволить учням замовити для себе українські книги; 2) друк сертифікатів, які учні будуть обмінювати в книгарнях на праці українських авторів, а вже власникам книжкових магазинів область компенсовуватиме гроші. В будь-якому випадку цю ідею можна довести до практичної реалізації. І що найважливіше: за такого розвитку подій ми однозначно уникнемо зловживань, бо діти виберуть дійсно цікаве і захопливе українське чтиво.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!