Мова компромісу

  • У Перегінську батьки першокласників виступили проти вивчення дітьми німецької мови – вимагають англійську. Дійшло до того, що учні не відвідують заняття. Дирекція школи намагається знайти компроміс, щоб вирішити ситуацію і не спровокувати новий конфлікт у цілій області.

    Німецької не треба

    Днями на розгляд постійної комісії Івано-Франківської обласної ради надійшло звернення від батьків учнів 1-В класу Перегінської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №1 щодо порушення прав людини. Саме ж порушення – у тому, що їхні діти у школі вивчають не англійську, а німецьку мову. Відтак батьки вимагають від адміністрації навчального закладу зреагувати на ситуацію і дати дітям можливість вивчати англійську.

    Школа №1 у Перегінську найбільша у Рожнятівському районі і одна з найбільших в області. Тут навчається 1118 учнів, працює 116 педагогів.

    «За останні роки у школі склалися власні традиції. Зокрема, це стосується й вивчення іноземної мови, – запевняє директор школи Іван Депутович. – Дві іноземні мови – англійську та німецьку – вивчають не лише в Перегінську, а й в інших школах Рожнятівського району та області загалом. До дирекції школи звернулися батьки першого класу з побажанням, щоб їхні діти вивчали англійську мову».

    Керівництво школи розглянуло звернення, проаналізувало кадровий склад, відтак виділило чотири години на вивчення англійської мови і дві – на німецьку. Основним аргументом задля збереження двомовного підходу стало формування профільних десятих класів, коли до школи, яка є базовою, на навчання приходять учні, які до того вивчали лише німецьку мову. У них повинна бути можливість продовжити вивчення мови, яку вони вчили з першого до дев’ятого класу, зауважує директор.

    «Задовольнити потреби всіх без винятку батьків ми не змогли. Але з урахуванням нового навчального плану, затвердженого профільним міністерством, жоден учень не буде обмежений у вивченні англійської мови, починаючи з п’ятого класу», – запевняє Іван Ілліч.

    1213

    Шляхи вирішення

    Директор школи пояснює, що ситуацію врегульовує Закон України «Про загальну середню освіту», стаття 15, де чітко розмежовані повноваження батьків щодо основних предметів та варіативної частини, тобто додаткових годин, які йдуть на підсилення основної частини. Оскільки батьки й надалі зверталися до органів виконавчої влади, управління освіти, то дирекція школи пішла на поступки і 11 жовтня наказом №235 виділила додаткову годину для вивчення англійської мови у 1-В класі. Проте батьки на таке не погодилися. Більше того, ситуація загострилася настільки, що вони не пускають своїх першокласників на уроки іноземної мови.

    Хоча справа має ще один аспект. Якщо задовольнити бажання батьків і ввести англійську, то вчителі німецької мови залишаться без роботи. Відтак виникне ще одна проблема. До того ж, навчальний план з навантаженням на вчителів і тарифікацією оплати праці затверджується до початку навчального року. Впродовж року змінювати його не можна, хіба лише за письмовим дозволом самого працівника, а на зменшення годин ніхто з учителів не піде.

    У 1-В – 26 учнів. На підгрупи клас не ділиться, всі учні вивчають німецьку. В паралельних класах, де є поділ на підгрупи і обидві частини вивчають англійську, батькам запропонували поділити класи, щоб ввести німецьку. Ті не погодилися.

    Наступним варіантом вирішення проблеми була пропозиція ввести ще одну іноземну мову вже з наступного року, з другого класу. Але законодавчої бази для цього немає. Школа має свої повноваження, які не може перевищувати, крім того, навчальним планом встановлено граничну межу навантаження на учнів початкової школи. Проте якщо батьки погодяться на пропозицію, вона буде розглянута посадовцями.

    Іван Депутович зауважує, що у країнах Європи другу іноземну мову учні починають вивчати з другого-третього класів, тож останній варіант був би як для самої школи, так і для учнів та їхніх батьків найприйнятнішим.

    Як зауважив заступник директора департаменту освіти і науки Івано-Франківської ОДА Іван Будзак, до п’ятниці, 18 листопада, буде внесено зміни до робочого навчального плану і діти почнуть вивчати англійську мову. Години, пропущені з початку навчального року, вдасться надолужити, адже навчальні плани у початковій школі скорочені, дещо спрощені. «Йти проти батьків і не враховувати їхні побажання неможливо, адже школа створена для дітей. Оскільки переконати їх не змогли, треба йти на поступки», – зауважує чиновник.

    Для цього будуть внесені зміни до робочих навчальних планів у частині вивчення іноземної мови – не може бути така ситуація, щоб цілий рік дітей не пускали на заняття. З пропозицією про введення англійської мови як додаткової батьки не погодилися, тож ситуацію вирішили єдиним можливим способом – замінили німецьку на англійську, а вивчення німецької пропонуватимуть учням 1-В як факультатив або у формі гурткової роботи, зауважує посадовець.

    З локального – у масовий

    Локальний конфлікт в одній школі може спровокувати конфлікт у цілій області, вважає депутат обласної ради Дмитро Дзвінчук. Схожа ситуація виникала у 90-х роках, тоді у школах перестали викладати іспанську, яка є третьою за поширеністю у світі. Наразі немає жодної школи в регіоні, де б її вивчали. Рівень вивчення французької також різко знизився, як і німецької. У 1996-1997 роках 20% учнів у школах області вивчали німецьку мову, тепер – менше.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!