Музейники не в захваті: У Франківську влада міркує над реконструкцією ратуші 

  • Франківська ратуша на полощі Ринок – єдина в Україні споруда світського призначення, що має позолочений купол. Інформація про це розміщена на фасаді будівлі. Для більш прогресивних туристів ратуша отримала маркування QR-кодом, а також входить до переліку об’єктів із аудіоекскурсіями.

    Більшість мешканців  асоціює міську ратушу із Краєзнавчим музеєм. П’ять років тому обласна влада подарувала право власності на ратушу місту, пише Західний кур’єр.  За умовами передачі приміщення, музей таки має продовжувати своє життя у цих стінах. Хоча насправді його вже потрохи потісняють. Скажімо, цього року, як запевняє директор музею Ярослав Штиркало, довелося перенести експозицію відділу народного мистецтва із третього поверху на другий. Таким чином звільнили площу під потенційний кабінет міської влади. Загалом керівник Краєзнавчого музею не готовий підписувати запропоновані йому документи про оренду приміщень, в яких замість 2066 метрів квадратних закладу залишається всього майже 1784 метри.

    Майнові питання зовсім не стають на заваді міській владі йти в ногу з часом та реалізовувати амбітні плани і пропагувати перлину свого міста як прекрасний туристичний об’єкт із багатьма сучасними можливостями. Сьогодні на перлину Івано-Франківська – міську ратушу – чекає чергова реконструкція. І знову, як повідомляють деякі джерела, мова не йтиме про комплексні ремонтні роботи. Остаточного бачення, якою має бути центральна споруда міста, немає. Поки ж триває конкурс на проектно-кошторисну документацію. Проте не всі знають, чим сьогодні є ратуша і які атракції насправді може запропонувати.

    Від ідеї реконструкції ратуші музейники не зовсім у захваті. «Не для преси» працівники Краєзнавчого музею зізнаються, що готові отримати взамін від міста рівноцінне за площею належне приміщення, щоб там відчувати себе повноцінними господарями виставкових залів.

    Керівництво музею переконує, що робить усе можливе для осучаснення свого закладу. Свідченням цьому можуть бути хоча б спроби нетрадиційно представити етнографічні мистецькі здобутки краю. На нещодавньому відкритті оновленої експозиції працівники музею постали в етнічних костюмах і продефілювали перед відвідувачами. Про наукову роботу працівників музею його директор Ярослав Штиркало готовий багато розповідати, адже тут, у стінах ратуші, проводиться чимало історико-археологічних та краєзнавчих досліджень.

    Протягом останнього року популярність цієї центральної споруди Івано-Франківська тільки зростає. І все завдяки створеному на вершечку оглядовому майданчику, який запрацював напередодні Дня Незалежності минулого року.

    Музей міста, музей зброї, кабінет урочистих подій, музей історії журналістики. Це, напевно, не всі амбітні плани, котрі планує міська влада реалізувати у стінах міської ратуші.

    Загалом за реконструкцію міської ратуші влада взялася ще минулого року.  Тоді, як і прогнозувалося, усіх планів новообране керівництво не могло реалізувати. Вдалося провести ремонтні роботи, облаштувати Туристично-інформаційний центр та зал для офіційних заходів. Як переконував сам Руслан Марцінків, туди він мав намір навідуватися тільки в офіційні дні, скажімо, під час святкувань Дня міста та Дня Незалежності України. Проте підписання угод відбувалося лише минулого року. Цього року під час урочистостей з нагоди 355-річчя Івано-Франківська міський голова не скористався відкритим минулоріч залом для офіційних церемоній у підвалі ратуші, а підписував нові угоди у Пасажі Гартенбергів.

    На третьому поверсі міської ратуші буде розташовано залу засідань – такі плани озвучував міський голова ще торік. Бажання влади очільник міста пояснює прагненням відновити історичну справедливість. За його словами, за часів Речі Посполитої у ратуші засідали райці. Міський голова запевняє, що йдеться про комплексну реконструкцію ратуші. Серед численних проблем, котрі необхідно вирішити, стали тріщини у стінах ратуші. Тим часом музейники говорять не про тріщини, а плісняву, котра руйнує пам’ятку архітектури. Сліди руйнувань помітні неозброєним оком – на першому поверсі по кутках гниє паркет.

    Попри всі заплановані реконструкції, влада має намір зберегти автентику ратуші. А за можливості навіть не буде наполягати на ущільненні Краєзнавчого музею. Крім того, міський голова переконує, що будь-яка реконструкція повинна відбуватися таким чином, аби не нашкодити фондам музею. Заступник міського голови Олексій Кайда наголошує, що це об’єкт п’ятого рівня складності, тому будь-яка фірма не може займатися  такими роботами.

    «У Європі та США до таких питань ставляться серйозно. Такі зали там робочі, і в них проводяться екскурсії, – зауважив Олексій Кайда у відповідь на запитання про кабінет у ратуші. – Таку унікальну пам’ятку необхідно використовувати як родзинку нашого міста. Моє бачення – має бути комплекс заходів щодо реставрації центральної частини Івано-Франківська. Якщо в нас у центрі міста стоятиме така лялечка ратуша, а навколо будуть усі оці реклами, туалети і різного роду непотріб, то все буде намарно. Відповідно, наступним кроком має бути впорядкування самої площі Ринок і намагання привести до відповідного вигляду будинки».

    ратуша франківськ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!