На Прикарпатті руйнуватимуть інформаційну блокаду, яка є в селі Устеріки

  • Сьогодні, 13 червня, відбулась прес-конференція на тему бюджетної децентралізації на прикладі об’єднаних громад Прикарпаття.

    На сьогоднішній день стабільно функціонують три об’єднані територіальні громади (ОТГ). Це Верхнянська, Старобогородчанська та Печеніжинська. Найбільшою з них є Печеніжинська, як і за населенням (17 тисяч осіб), так і за площею. Громади уже створились, діють виконкоми, громади уже повністю функціонують.

    На прес-конференції обговорили фінансову, організаційну та соціальну складові процесу об’єднання громад, спростували міфи щодо неефективності і недоречності децентралізації.

    Сьогодні, бюджети ОТГ в Івано-Франківській області зросли в чотири-вісім разів до суми доходів бюджетів рад, які увійшли в громаду, переконує Юрій Стефанчук (консультант з бюджетних питань проекту “Пульс”). Помітне збільшення коштів у медичній і освітній сферах. Переконує, що є перевиконання всіх бюджетів у відношенні до плану. З’явились додаткові кошти на розвиток громади. ОТГ отримали хороший фінансовий вектор руху.

    Експерт з реформування місцевого самоврядування Руслан Панасюк переконаний, що бюджети громад сформовані збалансовано, що підкреслює ефективність роботи ОТГ.

    Розпорядниками коштів стали не міські ради, а голови ОТГ. Голови територіальних громад сьогодні підняли свої голови, не соромляться подивитись в очі населенню, адже мають що запропонувати громаді.

    Децентралізація має зруйнувати стару корупційну систему з вертикальними ланцюгами підпорядкованості управління. Місцеві голови рад залежні від субвенцій і дотацій з центрального бюджету. В ОТГ працюють вертикальні зв’язки. Очільники громад самі виходять на зв’язок з міністерством фінансів і самі бачать перспективи надходжень.

    У громадах є ефективні лідери, які здатні поповнити ресурси громади. Бюджети громад – це не бюджети проїдання і виживання, а бюджети розвитку, переконують експерти.

    На сесії обласної ради 10 червня депутати піднімали питання закриття бібліотек в ОТГ. Натомість експерти переконують, що у громадах не скорочено жодного бюджетного працівника.

    Є кілька громад в області, які фактично пройшли процес об’єднання, але є села, які блокують цей процес. Ці села будуть жити на критичній межі, якщо не пройдуть процес об’єднання до 15 серпня цього року. Адже починається процес формування бюджетів.

    На сесії обласної ради також підняли питання заборгованості по виплаті заробітньої плати медичним працівникам. Натомість в ОТГ немає жодної заборгованості по зарплаті медиків і освітян, але в Верхнянській і Старобогородчанській громадах є невелике незабезпечення заробітньою платою. Проте в цих ОТГ є достатній фінансовий ресурс, щоб перекрити цю нестачу.

    У громадах не поспішають проводити скорочення. Стараються для бюджетних установ, які є зараз не дуже ефективними (наприклад, бібліотеки), знайти інше застосування. Наприклад, на базі бібліотек створять інформаційні центри. Працівник бібліотеки стане помічником сільського голови, наприклад, для проведення онлайн консультацій, видачі довідок тощо.

    Зачепили і скандальне питання об’єднання по селу Устеріки, яке не хоче входити до Білоберізької територіальної громади. Руслан Панасюк повідомив, що Устерікська сільська рада не має коштів для виплати заробітньої плати. Натомість Білоберізька сільська рада готова допомогти фінансово закрити це питання. Потрібно давати кошти тим, хто заробити їх не може, об’єднуватись не хоче і не пропонує іншого варіанту, стверджує Панасюк.

    Сьогодні необхідно переламати цю інформаційну блокаду, яка є з селом Устеріки, переконані експерти.

    До 15 серпня об’їдуть всі територіальні громади з інформаційною роботою. Адже якщо громади   об’єднаються після 15 серпня, вони не потраплять у бюджети і втратять можливість фінансування, а відтак відтягнуть процес розвитку ще на один рік, підсумовує Руслан Панасюк.

    Нагадаємо, Василь Скрипничук обурено запитав про те, хто сяде в тюрму за напівутворену Білоберізьку ОТГ? Невже Яценюк? Стверджує, що при створенні ОТГ проігнорували волю Устерікської громади, адже громада не збиралась, не погоджувала цей процес. Василь Скрипничук зауважив, що особисто буде представляти Устерікську громаду в суді, адже ОТГ була фіктивно утворена з порушенням закону. Обіцяє, що хтось відповість за це, адже не можна йти проти волі людей. Думку більше 600 людей проігнорували. 

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!