На старому фундаменті

  • Наприкінці минулого року в Загвізді поблизу Івано-Франківська трапилася пожежа: вщент згорів житловий будинок. На щастя, ніхто не постраждав, але майно двох жительок дому було знищене – не залишилося нічого, крім фундаменту…

    Жорстокий вогонь

    Будинок на вул. Квітковій у Загвізді загорівся 2 грудня приблизно о 20-ій годині. На той час його власниця Юлія Жук разом з донькою Катериною були у друзів в Івано-Франківську. Їм зателефонували о 21-ій год. і повідомили, що їхній будинок палає. Коли вони приїхали, половини будинку вже не було…

    Дім був дерев’яним, великим: два поверхи, цоколь, сауна та гараж. Придбали його у Косові, там конструкцію розібрали, привезли сюди і встановили. Суму збитків власниця оцінила щонайменше у 150 тис. доларів.

    Експертизу щодо причин виникнення пожежі жінка робити відмовилася. Така процедура платна, а зайвих коштів вона не мала. Та й що це дасть, будинок не поверне і новий збудувати не допоможе, каже пані Жук. Водночас розібрали всі кабелі, перебрали кожен провід – усе було ціле. Котел також неушкоджений.

    «Не хочу ні на кого грішити, але це було чітко сплановано. У мене зникли чотири холодильники. Коли все витягували, знайшли обгорілу техніку: бойлер, хлібопічку тощо. А холодильників немає, ні моторів, ні каркасів – нічого. Думаю, їх винесли, побачили, що в домі багато горючих матеріалів, та й запалили», – міркує постраждала.

    Життя спочатку

    Відразу після трагедії жінка звернулася в паспортний стіл, щоб відновити паспорти. Почула у відповідь, що працівники не знають, що робити у такому випадку. Всі документи знищив вогонь, залишився лише акт на будинок. Згадала, що в Пенсійному фонді є копії документів, отримала їх, але з копій ніхто не виготовляє документи.

    Так-сяк документи вдалося відновити, за паспорти заплатили 720 гривень. Ідентифікаційні коди відновили швидко. У РАЦСі начебто й не виникло проблем, але за всі документи довелося платити, кожна довідка 10-15 грн., свідоцтво про смерть чоловіка – 78 гривень.

    «Я не можу зрозуміти, що у нас за держава. Десь же повинна бути стаття для таких ситуацій. Від нещасних випадків не застрахований ніхто», – обурюється потерпіла.

    Юлія Жук зверталася за допомогою в різні структури. В Івано-Франківській міськраді почула, що Загвіздя до міста не належить, тож і кошти виділити не можуть. Спрямували її в Івано-Франківську облраду, але там сказали, що коштів немає. Тож попросила хоча б прийняти заяву. У сільраді Загвіздя виділили 2 тис. грн., а згодом ще п’ять.

    «Мою заяву з облради перенаправили у Тисменицький район. Звідти зателефонували, сказали, якщо зроблю проект будинку, який відбудовую, три-чотири тисячі виділять. Вартість проекту – 5 тис. 600 грн. То для чого мені така допомога?» – запитує жінка.

    У фонді Олександра Шевченка заяву зареєстрували, поставили жінку на чергу. Але через півроку сказали, що грошей немає. Офіційно на роботі жінка ніде не влаштована, кредит отримати не може. Сподівається лише на людей, їхню небайдужість, адже сама відбудувати дім не зможе.

    Багато шахраїв

    Через тиждень після пожежі до пані Юлії завітали ріелтори. Самі оглянули ділянку, самі ж встановили ціну. Запропонували 9 тис. доларів, сказали, що після пожежі ніхто більше не дасть.

    «У мене 10 сотих землі, за таку ціну віддавати смішно. Крім того, всі документи оформлені на чоловіка, я поки це все відновлю, пройде рік. Досі ще не маю документів на землю, адже цей процес відбувається через суд», – зауважує потерпіла.

    Правда, світ не без добрих людей – багато хто допоміг. Але й охочих нажитися на людях, у яких трапилася біда, також виявилося чимало. Відразу після пожежі Катерина поїхала на роботу на Драгобрат. Роботу знайшли знайомі, мовляв, горіли – треба гроші. А там дівчину обманули: за півтора місяця роботи заплатили кілька гривень і викинули на вулицю.

    «Я працювала барменом. В один прекрасний день мені кажуть про ревізію в барі. Увечері почула, що в нас недостача 15 тис. грн. Як таке могло бути? Перед Новим роком ми все рахували, все було добре, а за шість днів – мінус 15 тисяч? У власника питаю, в чому справа, а той закриває двері. У святвечір нас із подругою посадили в машину, мовляв, добирайтеся, куди хочете», – ділиться пережитим Катя.

    Дівчат вигнали на вулицю, в темряву, без грошей, голодних. На туристичний сезон наймають студентів, а далі роблять, що хочуть, каже пані Юлія. Дівчина працювала з 9-ї ранку до 11-ї ночі, але в такий час бар ніколи не закривався. З роботи приходила о другій-третій. Коли повернулася додому, ноги дівчини були схожі на суцільний синець, тиждень лікувалася.

    А ще телефонували різні люди, казали, що син Юлії Жук в поліції. Один чоловік називав себе представником банку з Києва, пропонував поставити на якийсь рахунок певну суму, яка мала подвоїтися за кілька днів. Каті приходили смс-повідомлення, що картка заблокована. Ще один чоловік називав себе представником благодійної організації, випитував все, а потім зник.

  • «Люди побачили, що гроші надходять на карточку, відразу ж активізувалися. Шахраїв дуже багато», – застерігає жінка.

    Нова оселя

    Нині жінки живуть в Івано-Франківську, орендують малесеньку однокімнатну квартиру на вул. Довженка. Півроку за житло оплачувала церква, до якої вони ходять, а далі платять самостійно. На місяць виходить півтори тисячі за квартиру та 600-800 грн. за компослуги.

    Пожежа забрала все. Жодних речей у жінок не залишилося, користуються тим, що зібрали їм люди: сковорідки, посуд, ковдри, постіль, навіть телевізор. Одяг також чужий. Пожежа трапилася на початку зими, але тоді ще було не холодно. Юлія вийшла з дому в джинсах і тонкій куртці, так само і Катя. Все решту принесли люди. Грошей на одяг жінки не витрачають – усе вкладають у будову.

    Юлія Жук звертається за допомогою до всіх небайдужих, буде рада будь-якій підтримці. Якщо у когось є старі батареї, посуд чи будь-які інші речі – залюбки забере. Вона веде облік усіх коштів, які їй перераховують. Наразі це майже 100 тис. гривень.

    «Коробку» будинку жінка майже збудувала. Новий дім відбудовують на старому фундаменті, уже витратили приблизно 80 тис. грн. Деяку цеглу купувала цілу, а решту – побиту. Разом з донькою перебирають те, що їм привозять з будівництва, відсортовують кращу, цілішу. Дорого обходяться послуги вантажного автотранспорту, багато коштів йде на оплату роботи майстрів.

    «Щоб зекономити на цеглі, купила на будові скляні куби. Встановимо у тому місці, де будуть сходи. Буде світліше, крім того, такі куби добре тримають тепло», – розповідає жінка.

    Недешевий і цемент, за день роботи йде приблизно десять мішків. Матеріали підвозять поступово, адже коштів не вистачає, щоб придбати все відразу. Придбала шифер, який був у вжитку, хоча майстри не рекомендують перекривати дім шифером. Головне, щоб на голову не капало, каже потерпіла. Плити на перекриття також купувала вживані.

    На котел, батареї і труби потрібно 54 тис. грн. Газу в будинку немає. Так було і так буде й надалі, адже щоб провести його з сусідньої вулиці, необхідно 33 тисячі.

    Подруга Юлії з Кременчука передала пральну машинку. Хтось подарував старі вікна, інший – дошки. Подарували й старі меблі, дивани – на першу пору згодиться.

    Після пожежі розібрали обгорілі колоди, усе це складено збоку, може, знадобиться. А ще засипали цокольний поверх. Нині жінки намагаються якомога скоріше закінчити будівництво хоча б в одній частині будівлі, щоб переїхати у власний дім. Шкода платити понад дві тисячі щомісяця, якщо їх можна вкласти в будівництво.

    Новий будинок буде меншим, ніж попередній. Вхід передбачили з того боку, де раніше був гараж. Там буде і кухня. Поряд – маленьке приміщення для насоса, а далі – невелика кімната. На першому поверсі буде і вбиральня, а в прибудові стоятиме котел. На другому поверсі будуть дві маленькі кімнати.

    Грошей не вистачає, доводиться економити на всьому. Каті лише 20 років, вона хоче розважитися, відпочити з друзями, але щоразу відмовляється. Мама її переконує, що треба жити далі, життя ж не закінчилося. Біда приходить несподівано, з цим нічого не вдієш. Спершу жінка плакала, важко переживала те, що сталося. А далі звикла, нині радіє тому, що будинок стає все вищим, що є добрі люди, які допомагають. Вірить, що невдовзі це все закінчиться і вони з донькою переїдуть у власну оселю.

    Ірина ФЕДОЛЯК

     

    ДО РЕЧІ:

    Начальник відділу соціально-економічного розвитку та моніторингу департаменту економічного розвитку, промисловості та інфраструктури Івано-Франківської облдержадміністрації Мар’яна Гургула повідомила, що, відповідно до рішення про обласний бюджет, затверджується резервний фонд, кошти з якого можуть спрямовуватися на ліквідацію наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, природного, соціального характеру. Розподіл цих коштів здійснюється відповідно до постанови Кабінету міністрів №415, де також передбачено перелік документів для отримання коштів. Цього року в обласному бюджеті на такі потреби передбачено 10 млн. грн., але щокварталу здійснюється перегляд доходів та видатків бюджету, тож сума може змінюватися.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!