На вулицях Польщі з’явилися плакати з портретами українських заробітчанок

  • Цими тижнями на вулицях Варшави серед сітілайтів, що рясніють рекламою, можна натрапити на постери з написом “Я УКРАЇНКА” і портретами жінок-заробітчанок на тлі зображення Лесі Українки, що є фрагментом 200-гривневої купюри, розповіла художниця та кураторка проекту Оксана Брюховецька для Української Правди.

    Плакати зображають прибиральницю, офіціантку, працівницю фастфуду, робітницю на птахофабриці, медсестру та збирачку сезонних ягід.

    Ця інтервенція – частина програми 10-го урабаністичного фестивалю “Варшава в будові”, який досліджує різноманітні явища життя сучасного міста.

    Постер-кампанія “Я УКРАЇНКА” присвячена праці жінок-заробітчанок і закликає замислитися над їхнім соціальним статусом.

    У багатьох сім’ях, надто з Західної України, є безліч історій (ще з 90-х років) про матерів, що покидали свої домівки і їхали заробляти в Польщу чи в Італію, найчастіше – прибиральницями, доглядальницями або збирачками фруктів та овочів на сезонних роботах.

    Жіноча праця досі в усьому світі менш оплачувана, а робота, пов’язана із прибиранням, доглядом за немічними та старими, виконання якої очікують від жінок, користується найменшим соціальним престижем, незважаючи на те, що вона забезпечує базові потреби людського існування.

    У Польщі ви можете зустріти наших співвітчизниць, залучених до цієї праці, які мають вищу освіту, вчителювали. Доки вони заробляють у такий спосіб на життя, їхня професійна кар’єра занепадає.

    Плакати “Я УКРАЇНКА” закликають замислитися над статусом різних видів праці і спрямовані на те, щоб зробити жінок-заробітчанок видимими в публічному просторі.

    Внизу плакату розміщений текст, який коротко розповідає хто така Леся Українка – видатна письменниця, яка мала феміністичні погляди і стояла на стороні людей праці.

    Сьогодні ці погляди Лесі забуті, хоча портрет її, як культурної ікони, прикрашає наші гроші. Тож автор(к)и портретів українок – Оксана Брюховецька,Ксенія Гнилицька, Валентина Петрова і Давид Чічкан солідаризувалися з українськими заробітчанками згідно з Лесіними принципами.

    Також, в УП зазначають, що доки матеріал готувався до виходу, в мережі Facebook відбулася хейтерська атака (за чисельної участі ботів) в коментарях до альбому “Я УКРАЇНКА” на сторінці кураторки проекту – з цькуванням, приниженнями і погрозами.

    Головним закидом було те, що українки показані через “неправильні образи” соціально неуспішних верств, і що це “принизливо” для України та українських жінок.

    Насправді ж принизливим, на думку авторів, є те, що Україна сьогодні є найбіднішою країною Європи.

    Прикро, що окремі громадяни, які вважають себе успішнішими за інших, з такою зневагою висловлюються щодо робітниць, представлених на плакатах.

    Лікарки, працівниці фабрик, офіціантки, сезонні працівниці і прибиральниці не є людьми другого сорту! Усі інші громадяни користають з їхньої праці!

    У тексті на кожному з плакатів зазначається: “Ці жінки заслуговують гідної оплати праці і гідного ставлення до себе”.

    Читайте також: У Варшаві новий фільм про Станиславів здобув нагороду кінофестивалю

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!