Надтріснута школа

  • Минулого тижня з приміщення Івано-Франківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №7 евакуювали частину дітей через тріщини в стіні. Інформація набула широкого розголосу, адже освітній заклад розміщений у центрі міста, в пам’ятці архітектури, якій понад сто років. «Галицький кореспондент» з’ясовував, наскільки будівля безпечна для школярів і вчителів та чи немає загрози її обвалу.

    18 жовтня директор школи №7 Марія Попович повідомила про те, що в капітальній стіні на куті двоповерхового навчального корпусу №2 утворилися тріщини шириною до 10 мм і довжиною до 2 м на рівні першого та другого поверхів. Крім того, в перекритті між підвалом і першим поверхом, де розміщений навчальний клас, утворився отвір діаметром приблизно 60 см. Тріщини не нові, про них у школі знали й раніше. Щоб убезпечити дітей від будь-якої загрози, в тріщини вмонтували жовті маячки. Таким чином вдалося з’ясувати, що розмір їх збільшився. Відтак дітей, які навчалися у класах над тією частиною будівлі, евакуювали.

    «У класах, де виникла тріщина, діти не навчаються, – повідомляє директор ЗОШ №7. – Класи там закриті, комісія на чолі із заступниками міського голови має дати висновок щодо функціональності приміщення – чи можливо продовжувати там навчання, чи необхідно укріплювати будівлю. У решті класів тієї ж будівлі діти навчаються, там все спокійно».

    14801212_998212780301628_1888085495_n

    Небезпеки немає

    Школа №7 займає два приміщення на вулиці Грушевського. Обидва корпуси –старі. Основний датується 1877 роком, колись тут була жіноча школа ім. королеви Ядвіги. Нині будівля є пам’яткою архітектури місцевого значення. Загальноосвітня школа тут заснована у 1976 році. Другий корпус, звідки й проводилася евакуація, збудований пізніше за основний, на початку ХХ століття.

    «Будівлі доволі старі, але небезпеки немає», – зауважує Марія Попович. – Для того, щоб захистити дітей, життя і здоров’я яких є найосновнішим, ми перевели два класи дітей в основний корпус. У нас були вільні два приміщення, саме там наразі навчаються ці учні. Якщо комісія дасть висновок, що треба переводити і решту учнів з корпусу №2, тоді спільно з департаментом освіти будемо вирішувати питання щодо переведення деяких класів на навчання в другу зміну. Тому що всіх ми тут помістити не зможемо».

    Перша тріщина в корпусі з’явилася давно, продовжує керівник. Влітку там поставили маячки, відтак, коли побачили, що тріщина розширилася і з’явилися нові, зреагували на ситуацію. «Разом із завгоспом оглянули підвал, виявили, що тріщина збільшилася, дітей вивели, повідомили департамент освіти і міського голову», – додає директор.

    За словами Марії Попович, на бюджетній комісії депутати погодили виділення 80 тис. грн. на вирішення ситуації з корпусом №2. «Раніше у школі перекрили дах, поміняли частину вікон в основному корпусі. У 2010 році було виділено кошти на обстеження цього корпусу, адже тріщина є і там, розроблений проект. Результати показали, що його треба укріплювати. Я сподіваюся, що ці висновки візьмуть до уваги і, можливо, влітку буде проведено укріплення обох будівель», ­– каже директор ЗОШ №7.

    14872502_998213133634926_5876308_n-1

    Укріпляти чи ремонтувати

    Заступник міського голови з економічних питань Богдан Білик зауважує, що висновок стосовно будівлі школи має бути готовий за кілька днів. Від нього вже й будуть відштовхуватися, щоб зрозуміти, чи достатньо лише ремонту, чи необхідно проводити укріплення фундаменту будинку.

    Ще один заступник мера Олександр Левицький повідомив, що проектній організації доручено здійснити обстеження будівлі школи для того, щоб була можливість оформити всі документи і працювати над вирішенням проблеми. «А проблема і справді є, адже відбулося обвалення перекриття склепіння підвалу, яке є стелею для підвального приміщення і підлогою для першого поверху. Сама підлога ціла, але все те, що відбулося, змушує опрацювати це питання. Невдовзі канікули, відтак буде час, щоб зреагувати на проблему», –  зазначає він.

    Суму коштів, необхідну на проведення робіт, можна буде визначити лише після висновку експертів. Крім того, проблеми з технічним станом приміщень є не лише у школі №7. Деякі будівлі шкіл, дитячих садочків у центральній частині міста потребують підвищеної уваги. Нагальних ситуацій немає, але не потрібно всі проблеми відкладати в довгий ящик, а слід вирішувати їх поступово, вважає Левицький.

    Проблема – в куті

    Обстеження будівлі проводиться Івано-Франківською філією державного підприємства «Державний науково-дослідний та проектно-вишукувальний інститут «НДІПРОЕКТРЕКОНСТРУКЦІЯ». Директор установи Богдан Савка пояснює, що виникнення тріщин пов’язане із замоканням ґрунтів і, як наслідок,  осадкою фундаменту.

    «В цілому будівля школи у нормальному стані. Проблема виникла лише в одному куті у другому корпусі. Там були водостічні труби, заведені у дощову каналізацію. Вона була забита, відтак уся вода стояла на куті будівлі, і води потрапляли під фундамент. Це й спровокувало його осадку», – підкреслює  фахівець.

    Савка зауважує, що деякі проблеми є і в основному корпусі. Але проектна документація розроблялася іншою організацією, тож про всі деталі він знати не може. Каже, що перш за все слід проводити укріплення будівлі. Документація готова, і всі необхідні види робіт там передбачені.

    У найкоротший термін організація має надати висновок щодо обвалу частини замка склепіння підвального приміщення, а також щодо загального стану будівлі, щоб міські чиновники розуміли, з якою проблемою мають справу і скільки коштуватиме її вирішення.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!