Народжувати гідно – право чи розкіш?

  • Доки жінки будуть мовчати про приниження під час вагітності та пологів, їхні страждання триватимуть. Так можна коротко підсумувати чотири неймовірно насичені інформацією години першого в Україні форуму «Право на гідні пологи», який відбувся 7 листопада в Івано-Франківську на «Промприладі». Далі форум вирушить у Львів, Київ, Ужгород, Хмельницький, Рівне та інші міста.

    У соцмережах час від часу з’являються страхітливі фото якоїсь баланди, яку дають замість їжі у франківських пологових, чи закривавлених матраців та продавлених аж до підлоги ліжок. Історії про вимагання грошей за все – від аналізів до самих пологів – йдуть паралельно з історіями про приниження жінок при пологах та часом просто нелюдське ставлення з боку медперсоналу до вагітних та породіль. Якщо не брати до уваги кампанію Марійки Козакевич, то досі ці історії були лише поодинокими криками про допомогу. Але їх вистачило, щоб справа зрушилась з мертвої точки.

    П’ятеро франківчанок, серед яких вагітні й мами щойно народжених діток, у серпні цього року об’єдналися у громадську ініціативу «Нове життя в нових умовах», щоб здійснити ефективну кампанію покращення умов в Івано-Франківському міському перинатальному центрі та захищати права жінок під час пологів. «Сьогодні вже маємо перші результати – міська рада перерахувала кошти на покращення харчування для жінок, нині це вже 40 гривень, а не 20, – розповіла на форумі координаторка ініціативи Наталія Сербин. – У вересні міська рада через систему ProZorro виставила ряд тендерів, якими передбачено покращення умов у пологовому та закупівлю медичного обладнання». Те, що майже 80 франківців та франківчанок вперше в історії зібралися на форумі, аби відкрито обговорити свої права у пологах, – також заслуга ініціативи.

    Ініціатива виставила владі 11 вимог, серед яких не лише покращення побутових умов, але й створення сайту міського пологового та прозоре і цільове використання благодійних внесків. Наталя Сербин зауважує, що сьогодні лише 17,5% внесків витрачаються на потреби жінок, а решта – на господарські витрати, як-от бланки, паливо, охорону приміщень. В той же час Івано-Франківськ із колосальним річним бюджетом у 3,2 мільярда гривень чомусь витрачає на потреби пологового лише 0,22%. Якщо вдасться створити при пологовому наглядову раду, до якої ввійдуть активні франківці, більшість проблем вдасться вирішити за допомогою громадського контролю, кажуть учасники ініціативи.

    Своїм досвідом успішного захисту прав жінок на форумі ділилися представниці громадських організацій зі Львова та Києва. Анна Петровська (ГО «Природні права Україна») зауважила, що жінки часто самі не знають про власні права, тому й деякі лікарі не визнають, що вагітні та породіллі – це люди із правами, а не об’єкти для медичних маніпуляцій. Активістка розповіла про найважливіші медичні протоколи та своєрідні фішки, як жінкам захищатись від принижень і маніпуляцій медпрацівників, починаючи від ставання на облік у жіночій консультації до налагодження грудного вигодовування у післяпологовій палаті.

    «Жінки забувають, що у нас вся медицина добровільна і вони мають право відмовитись від будь-якого втручання, – каже Анна Петровська. Вас змушують на третій день після пологів йти на флюорографію під тиском, що не випишуть з пологового? Достатньо сказати «Ні, не хочу», написати письмову відмову і попросити лікаря надати виписку. Як тільки ви показуєте, що знаєте свої права, ще й просите щось надати вам у письмовій формі, медперсонал починає цілком інакше з вами спілкуватися».

  • Як жінки захищають свої права у Львові, розповідала Юлія Гвоздович, ГО «Батьки в дії». Спільно з цією організацією франківська ініціатива надрукувала збірку «Права жінки в пологах та їх реалізація в Україні», яку незабаром роздаватимуть франківчанкам.

    На завершення форуму Наталія Сербин закликала жінок не мовчати: «Усе, що вам не подобається в пологовому, фоткайте, виставляйте в соцмережі і тегайте головного лікаря – не толеруйте приниження!». Ініціатива «Право на гідні пологи» збирає відгуки про порушення прав жінок на своїй сторінці у Фейсбуці, або можна зателефонувати на номер 0673400577.

    Чи можуть пологи принести задоволення й містичне пережиття, чи варто йти на пологи із партнером, для чого існують доули, що таке післяпологове пеленання та як налагодити грудне вигодовування? Про ці та інші теми, які обговорювали на форумі, розповімо у наступних номерах.

    Наталка ГОЛОМІДОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!