Не можуть розірватися

  • Активісти з Ради старійшин Коломиї просять достроково припинити повноваження депутатів Івано-Франківської облради Миколи Вітенка, Олександра Левицького та Ігоря Шевчука, які суміщають депутатство з роботою у виконавчій владі обласного центру.

     Річ у тім, що ці депутати обласної ради ввійшли до складу виконавчого комітету Івано-Франківської міськради. А члени виконкому, які працюють на постійній основі, не можуть суміщати цю роботу з депутатством. З таким порушенням норм закону почали боротись громадські активісти з Ради старійшин Коломиї. Вони переконані, що виборча комісія повинна вирішити питання щодо сумісництва посад.

    Прецедент сумісництва в обласній раді вже був. Нещодавно депутатське крісло ділили між собою двоє представників «Самопомочі»: депутат Сергій Коцюр та претендент у депутати, наступна в черзі на мандат Марія Ткачук. Остання подала заяву до обласної виборчої комісії, в якій фактично просила позбавити свого однопартійця депутатського мандата. Аргументувала це тим, що він став першим заступником міського голови Коломиї і не може поєднувати роботу депутата облради з посадою у виконкомі. Втім, рішення про її реєстрацію комісія не прийняла через недостатню кількість голосів.

    Тоді Ткачук звернулася до Івано-Франківського окружного адмінсуду, який зобов’язав виборчком вирішити питання щодо реєстрації кандидата. Під час чергового розгляду комісією цього питання голосів «за» не вистачило, і рішення суду виконати не вдавалося. В результаті ОВК розпустили як бездіяльну. Центрвиборчком достроково припинив її повноваження на тій підставі, що вона порушила законодавство України, та сформував нову Івано-Франківську обласну виборчу комісію, яка й позбавила Сергія Коцюра депутатського мандата через сумісництво посад і зареєструвала депутатом Марію Ткачук.

    Комісія на паузі

    Однак в області не тільки Коцюр суміщав посади. Є ще троє депутатів облради, які продовжують це робити, працюючи у виконавчій владі Івано-Франківська. Це перший заступник міського голови, свободівець Микола Вітенко, заступник міського голови, представник «Батьківщини» Олександр Левицький і керуючий справами міськвиконкому, свободівець Ігор Шевчук.

    Микола Вітенко
    Микола Вітенко
    Олександр Левицький
    Олександр Левицький
    Ігор Шевчук
    Ігор Шевчук

    Відповідно до ч. 7 ст. 51 закону «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що на осіб, які входять до складу виконавчого комітету ради і працюють у ньому на постійній основі, поширюються ті ж вимоги щодо обмеження сумісності, встановлені для сільського, селищного та міського голови. А відповідно до ч. 4 ст. 12 цього ж закону, сільський, селищний, міський голова не може бути депутатом будь-якої ради.

    Щодо порушення законодавства цими чиновниками голова Ради старійшин Коломиї Юрій Сабадош звертався до обласної виборчої комісії. Однак на останньому засіданні ОВК, яке відбулося 7 листопада, жодного рішення з цього питання прийнято не було. Комісія вирішила взяти перерву, яка триває донині. «Комісія збиралася за моєю скаргою тільки 7 листопада. Від того часу вони нічого не вирішили. Вони почали вимагати у нас підтверджуючі документи щодо наших повноважень. А суть справи в тому, що заступником голови виборчої комісії є Анатолій Дронь, член партії «Батьківщина», однопартієць Олександра Левицького. Тому вони тягнуть час», – вважає активіст.

    Сабадош додає, що легітимність всіх трьох депутатів закінчилася ще 1 грудня 2015 р., коли їх призначили заступниками міського голови. Попри це весь рік ці депутати працювали в постійних комісіях обласної ради та отримували по 40 тис. грн. з бюджету на виконання депутатських повноважень. Активіст переконує, що це стане підставою ще й судового розгляду, адже йдеться про державні кошти.

    «Якби вони були порядними людьми, то самі б склали повноваження. Замість них до ради увійшли б наступні за списком. А вони не хочуть. Олександр Левицький на сесії навіть не сидить з фракцією «Батьківщина», а сидить попереду. На всіх сесіях він виступає. Я просто дивуюсь цьому чоловікові, адже Левицький знає, що він незаконний депутат», – обурюється голова Ради старійшин Коломиї.

     Тим же шляхом

    Голова Івано-Франківської ОВК Зіновій Карабін підтверджує, що комісія розглядала це питання. І, як наслідок, Раді старійшин Коломиї направила запит з проханням повідомити, на яку територію поширюється їхня діяльність. А у відповідь з Ради старійшин надіслали виписку про те, що вони – зареєстровані.

    «Далі Рада старійшин писала скаргу на обласну виборчу комісію у ЦВК. І ЦВК їм дала відповідь, що ці питання вирішуються в судовому порядку, а обласна виборча комісія не має повноважень позбавляти когось мандатів», – розповідає голова ОВК.

    Відтак незрозуміло, чому раніше комісія позбавила Коцюра депутатського мандата, а зараз відмовляється позбавити мандатів Левицького, Вітенка і Шевчука? «По Ткачук і Коцюру є судове рішення, яке зобов’язує комісію вирішити питання щодо реєстрації», – пояснює різницю між випадками Зіновій Карабін.

    Зазначимо, що попередню ОВК суд визнав бездіяльною. І через таку роботу ЦВК її розпустила. Наразі виглядає, що ОВК у новому складі вирішила йти тим же шляхом. Адже, як і попередня, безпідставно відкладає вирішення питання. Невже обласна виборча комісія не може самостійно прийняти рішення, якщо бачить порушення норм закону?

    Голова комісії пояснює: «Ми можемо прийняти рішення про позбавлення повноважень цих трьох депутатів та зареєструвати наступних по списку депутатів. Але у нас є відповідь ЦВК, яка стверджує, що ці питання вирішуються винятково у суді. От і все! Якщо повноваження Ради старійшин Коломиї поширюються на територію всієї області, то хай вони звертаються до суду. А якщо вони мають право діяти тільки у межах Коломиї, то нехай там і проводять свою діяльність».

    Зачароване коло

    Наразі Рада старійшин до суду не зверталася. Адже для цього потрібно сплатити судовий збір розміром у півтори тисячі гривень. «Спочатку ми зверталися у НАБУ. Звідти звернення переадресували в Івано-Франківську прокуратуру. А прокуратура вже направила його до Івано-Франківської і Коломийської поліції. Це зачароване коло. Я думаю це через тиск цих депутатів», – розповідає Юрій Сабадош.

    Прокуратура Івано-Франківської області направила звернення до голови Івано-Франківської облради Олександра Сича, а той відповів, що ці питання вирішуються судом. У свою чергу, Івано-Франківська ОДА переконує, що, відповідно до Закону України «Про статус депутатів місцевих рад», повноваження депутата припиняються достроково, без прийняття рішення відповідної ради у разі призначення його на посаду, зайняття якої не сумісне з виконанням депутатських повноважень. Питання дострокового припинення повноважень та обрання наступних за черговістю кандидатів належить до виключної компетенції обласної виборчої комісії.

    До речі, обласна поліція встановила, що Левицький, Вітенко і Шевчук позбулися можливості бути депутатами облради через суміщення посад у виконкомі. Але незважаючи на те, що їхні повноваження припинені, вони самовільно присвоюють собі владні повноваження, чим заподіюють істотну шкоду правам та інтересам громади області та підривають авторитет облради та області в цілому. Представники поліції поспілкувалися із заступником міського голови Миколою Вітенком, який пояснив, що такі колізії трапляються по всій Україні та чітко не врегульовані законодавством…

    «Ще у травні поліція чітко написала, що Левицький, Шевчук і Вітенко не є депутатами з моменту призначення. Найбільше тут винен голова обласної ради Олександр Сич. Ми і йому писали листи. Але він взагалі не реагує і надсилає нам відписки одним реченням. Ми мусимо цю справу довести до логічного завершення. Якби ці депутати мали совість, то відмовилися б від мандатів самі», – вважає очільник Ради старійшин Коломиї.

    Крім того, Сабадош нагадує, що Олександр Левицький – не єдиний представник «Батьківщини», який мав би позбутися мандата. Його однопартієць, депутат облради Петро Книшук, нещодавно обраний головою Матеївецької об’єднаної громади, тепер теж не може суміщати посади.

    Голова Ради старійшин Коломиї каже, що активісти звертатимуться за роз’ясненням до ЦВК. Якщо ж це не допоможе, то вони змушені будуть таки йти до суду як до останньої інстанції.

    Ольга НИЧАЙ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!