Нерегульовані річки

  • Днями постійна комісія Івано-Франківської обласної ради з питань екології та раціонального природокористування розглянула питання про введення мораторію на руслоочисні роботи. Ще раніше таку пропозицію вніс голова облради як відповідь на лист прокуратури області.

     Мораторій на роботи

    Необхідність введення мораторію в облраді пояснюють зловживаннями довкола руслоочисних робіт. Під час обговорення питання депутати наголосили, що рекомендуватимуть сільським, селищним, міським радам розірвати договори з підрядниками. Але, з іншого боку, це є правові відносини між органом місцевого самоврядування і підрядною організацією, тож втручатися депутати не можуть. Суб’єктом правовідносин у договорі надання руслоочисних та руслорегулювальних робіт є, окрім органів самоврядування, і обласне управління водних ресурсів, яке надає погодження на ці роботи.

    Рішення щодо мораторію на руслоочисні роботи підтримує більшість депутатів облради, зауважують члени комісії. Тому вони пропонують скасувати рішення сесії обласної ради від 30.09.2011 «Про порядок проведення руслоочисних та руслорегулювальних робіт на річках області», а сільським, селищним, міським радам, які проводять руслоочисні роботи, – вжити заходів щодо врегулювання правовідносин з суб’єктами господарювання, які проводили руслоочисні роботи. Облдержадміністрації разом із управлінням водних ресурсів необхідно розробити механізм врегулювання правовідносин. Крім того, слід зазначити терміни, щоб люди чітко знали, коли проводитимуться роботи.

    «Наслідком цього буде ненадання нових дозволів на руслоочисні роботи. Цим рішенням ми жодним чином не зупиняємо і не врегульовуємо зловживання. За останні роки ми видали 43 дозволи, з них 19 – на гірських річках, 8 – на річці Прут, яка також вважається гірською, 7 – на Лімниці. Згідно з положенням чинного кодексу, на цих річках можна здійснювати розчистку русла, але не можна проводити його регулювання. Якщо ви подивитеся всі ці проекти, то на кожному з них здійснюється регулювання, що прямо заборонено кодексом. Пропоную анулювати погодження, – сказала депутат облради Ольга Галабала. – На всіх інших об’єктах разом з управлінням водних ресурсів та всіма охочими слід провести побічне інспектування і, таким чином, встановити наявність порушень. Це дев’ять проектів на річці Дністер. На деяких об’єктах я була особисто, можу констатувати, що роботи там не зроблені, завдано екологічних збитків. На деяких роботи велися, але зараз вони припинені. Я пропоную виділити кошти з екологічного фонду для завершення робіт».

    Сільський голова с. Фитьків Надвірнянського району Марія Дмитрук зауважила, що на комісії мали б розглядати питання про надання дозволу на регулювання русла і руслоочисні роботи, відповідні документи вона подала. «У селі в 2007 році на державному рівні проводилося укріплення правого берега річки. У нас є присілок Заріка, який з’єднується лише пішохідним мостом через річку Бистриця Надвірнянська. Міст через неї у 1996 році мав 100 м довжини, нині його довжина 375 м. Щороку береги річки руйнуються, вода їх підмиває, береги провалюються у воду, пасовища уже немає. Міст заріс деревами, краю не видно», – пояснила вона.

    Члени комісії зауважили: всі розуміють, що руслоочищення проводити потрібно. На що  сільський голова відповіла, що призупинення рішення забере щонайменше півроку. У селі людям залишається сподіватися, що паводку не буде, адже навіть при найменшому підвищенні рівня води міст може піти за водою, а жителі присілка залишаться без сполучення.

    OLYMPUS DIGITAL CAMERA

    Реакція на звернення

    «Установлено, що Порядком проведення руслоочисних та руслорегулювальних робіт на річках області, затвердженим рішенням Івано-Франківської обласної ради №245-09/2011 від 30.09.2011, не врегульовано ряд правовідносин, які мають суттєве значення для обліку та оприбуткування піщано-гравійної суміші, здійснення контролю за якістю та своєчасністю проведення руслоочисних та руслорегулювальних робіт, а окремі положення зазначеного документа не відповідають нормам земельного та природоохоронного законодавства, що стало причиною безконтрольного вивозу піщано-гравійної суміші та викликало великий суспільний резонанс у регіоні. Зважаючи на викладене, прокуратурою області скеровано лист голові Івано-Франківської обласної ради для  вжиття заходів у порядку вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», – йдеться у повідомленні обласної прокуратури.

    Голова облради Олександр Сич дав доручення підготувати проект рішення про введення мораторію на відбір з русел прикарпатських річок піщано-гравійної суміші до часу наведення порядку у цій сфері. «Останнім часом все більшого суспільного резонансу набуває проблема несанкціонованого відбору з русел прикарпатських річок піщано-гравійної суміші. Це здійснюється під прикриттям затвердженого ще у 2011 році рішенням обласної ради Порядку руслоочисних та руслорегулювальних робіт», – повідомив він.

    Одним із пунктів цього рішення є рекомендація місцевим держадміністраціям, правоохоронним органам, відповідним контролюючим органам та інспекціям вжити заходів щодо недопущення несанкціонованого відбору піщано-гравійної суміші, проте за п’ять років дії цього рішення від них жодної інформації про такі зловживання до обласної ради не надходило.

    «Я дав доручення готувати на розгляд депутатської комісії з питань екології та раціонального природокористування із подальшим винесенням на сесію обласної ради проект рішення про введення мораторію на здійснення таких робіт до часу наведення порядку у цій сфері. Відповідні листи з проханням подати наявну інформацію про зловживання надіслані до головного управління національної поліції в області, обласної прокуратури, екологічної інспекції та управління водних ресурсів», – наголошує голова облради.

    19 вересня президія облради розглянула питання про скасування рішення облради від 30.09.2011 р. №245-92011 «Про Порядок проведення руслоочисних та руслорегулювальних робіт на річках області». Обласне управління водних ресурсів повинно буде розробити механізм врегулювання відносин у цій сфері. Олександр Сич запропонував скасувати рішення до того часу, поки правоохоронні органи наведуть порядок. Депутати винесли це питання на розгляд сесії обласної ради.

    Мораторій не допоможе

    Громадська активістка Наталія Сербин вважає, що мораторій не зупинить тих, хто вже уклав договори і багато років поспіль руйнує річки Прикарпаття. «Те, що пропонує голова обласної ради, – то є файне прикриття злодіїв, які як вивозили гравій, гальку і піщану суміш, так і далі будуть вивозити. Якщо приймуть мораторій на отримання нових дозволів, то фірми, які до цього часу уклали договори на руслоочисні роботи, далі будуть робити свою чорну справу», – каже вона.

    На думку активістки, правильно було б скасувати рішення облради від 2011 року, яке дозволило руйнацію карпатських річок, і припинити дії договорів, за якими зараз проводять руслоочисні роботи.

    У державному агентстві водних ресурсів України пояснюють, що руслоочисні та руслорегулювальні роботи на річках області проводяться задля зниження гідравлічного навантаження на береги річок, які зазнають інтенсивної ерозії. Крім того, щоб забезпечити умови проходження паводків на ділянках мостових переходів, гідро- та лінійних споруд, відновлення природного стану русла.

    Такі заходи систематично проводилися до 90-х років минулого століття та фінансувалися з держбюджету. Поступово фінансування зменшувалося, а в останні роки воно практично відсутнє. Внаслідок цього посеред річок утворилися острови та наноси, які ускладнили проходження паводкових вод, відбувається руйнація корінних берегів, сільгоспугідь, житлових та господарських будівель.

    Рішенням обласної ради від 30.09.2011 №245-92011 «Про Порядок проведення руслоочисних та руслорегулювальних робіт на річках області» передбачено виконання зазначених робіт без залучення коштів з державного чи інших бюджетів. Пооб’єктний перелік робіт погоджується з екологічною комісією облради. Роботи проводяться згідно із затвердженими проектами, якими передбачено лише регулювання та розчистку русла, впливу на зменшення рівня води у річках вони не мають.

    Шкоди екології та гідрологічному режиму річок завдає неконтрольоване видобування піщано-гравійної суміші. Воно може призвести до зниження рівня води у річках, руйнування берегів та протиповеневих споруд, наголошують в агентстві.

    Ірина ФЕДОЛЯК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!