Нев’їзне відділення

  • Мешканці багатоповерхівки на вул. Нова, 19б виступають категорично проти розміщення виїзного/консультативного паліативного відділення в їхньому будинку. Останнім часом це питання набуло неабиякого резонансу, вже декілька тижнів його обговорення у «Фейсбуці» нагадує інформаційну війну. Журналіст «Галицького кореспондента» вирішила вислухати думку всіх зацікавлених сторін.

    Приміщення на вул. Нова, 19б належить до комунальної власності міста. Раніше на площі 157,7 кв.м, розташованій на першому поверсі будинку, розміщувався магазин «На Майзлях», де продавалися продукти харчування та овочі, згодом там почали продавати вживаний одяг. А 21 серпня 2014 року міська рада дозволила виконавчому комітету укласти договір оренди з Обласним клінічним центром паліативної допомоги на період до 30.06.2039 р. включно для розміщення у цьому приміщенні виїзної/консультативної служби з пільговим нарахуванням орендної плати в розмірі 1,20 грн. на рік. З того все й почалося…

     

    Благі наміри

    Завідувач виїзного/консультативного відділення ОКЦПД, який тільки створюється, Людмила Андріїшин здивована реакцією мешканців. Вона переконана, що як тільки центр відчинить свої двері, першими його клієнтами будуть саме мешканці цього будинку, оскільки ніхто не застрахований від біди. Так чи інакше, ми стикаємося з різного роду хворобами: підвищений тиск, хвора дитина. І кожному потрібна консультація лікаря.

    «Виїзне/консультативне відділення створюється для обслуговування хворих вдома. Йдеться про важких хворих, яких ніхто не госпіталізує, тому для них створюється стаціонар вдома», – переконує завідувач, заспокоюючи мешканців будинку та всіх небайдужих.

    Пані Андріїшин нарікає на те, що кількість ліжок у хоспісі обмежена, відділення з 2005 року постійно перевантажене. Каже, що дев’ять років випрошувала приміщення хоча б для виїзного центру, яке б координувало роботу з хворими, їх рідними та лікарями, які у районах могли б надати правильну допомогу. Бо не часто лікар у селі знає, як правильно робити знеболення, як лікувати і запобігати важким пролежням. Крім того, людина, яка втрачає життя, найбільше потребує психологічної допомоги. Не слід забувати й про родину, яка страждає, бо має хвору людину поряд.

    Обласний клінічний центр паліативної допомоги вже має досвід роботи виїзного відділення. Оскільки з кінця 2012 року під написаний проект для виїзного відділення фонд «Відродження» виділив кошти. Пізніше виїзне/консультаційне паліативне відділення для дорослих ввели у штатний розклад ОКЦПД. Розміщується воно у маленькій кімнатці.

    DSC_0054

    «Декілька місяців тому з дозволу Міністерства охорони здоров’я нам вдалося зробити наказ і ввести у штатний розклад таку ж бригаду для дітей, – розповідає Людмила Андріїшин. – В області налічується 600 дітей, які мають тяжкі неврологічні хвороби, і близько 100 онкохворих дітей».

    До штату виїзної паліативної бригади входитимуть лікар-педіатр, лікар-терапевт, психолог, старша медсестра, чотири медсестри для дорослої бригади і чотири медсестри для дитячої бригади, а також одна молодша сестра і два соціальних працівники. Звичайно, в адмінприміщенні працюватиме «гаряча лінія» для людей, які потребують консультації.

    «Нам таке відділення конче потрібне, оскільки додається персонал для роботи з дітьми. Крім того, плануємо там зробити матеріальні кімнати, де зберігатимуться речі, що надаються хворим у тимчасове користування. Це візки для дітей, протипролежневі матраци, візки із судном для домашніх умов, ходунки. Маємо придбати дихальну апаратуру. Адже є діти, які роками в домашніх умовах, а не в реанімації дихають… Також тут буде й перев’язочний матеріал, з яким виїжджають на виклик, і ліки», – зазначає завідувач відділення.

    Вона каже, що, почувши про ліки, мешканці одразу ж запитали її про наркотики. Тому Людмила Андріїшин категорично заявила, що медикаменти наркотичної та психотропної дії зберігатимуться тільки в хоспісі, звідки у потрібний момент лікарі забиратимуть їх з собою на виклик. «Інші ліки, звичайно, будуть зберігатися в центрі виїзного/консультативного відділення, але це речовини не психотропної дії», – запевнила завідувач.

    Пані Андріїшин додає, що й машин швидкої допомоги також не буде на подвір’ї центру, бо тут немає ні належних умов для їх перебування, ні, зрештою, й самих автомобілів. «У нас є одна легкова машина для виїзного відділення. І якщо отримаємо фінансування знову, то плануємо купити ще одну таку для дитячого відділення. Але це не буде швидка допомога», – розповідає вона.

    Завідувач ОКЦПД переконує мешканців, що у приміщенні на Новій, 19б розміщуватиметься адміністративний центр. Проте мешканці не вірять і далі докопуються до істини, запитуючи про облаштування у приміщенні кухні. «Скажіть, будь ласка, як я повинна назвати кімнату, у якій вмонтований умивальник, є котел, стоятиме мікрохвильова піч і електрочайник?»  – запитує керівник. Людмила Андріїшин переконана, що мешканцям хтось неправильно доносить інформацію, і шкодує, що попередньо не провели роз’яснювальну роботу, а тепер у вуличній розмові важко досягти згоди та розуміння.

    Люди бояться, що у центр, який розміщуватиметься у їхньому житловому будинку, привозитимуть важкохворих. Людмила Андріїшин запевняє, що таких хворих дітей госпіталізують у Надвірну, каже, що у критичних ситуаціях людину госпіталізують або у хоспіс, або, якщо є потреба і можливість, в інший стаціонар.

    «Коли мешканці просили призупинити роботи, ми їх призупинили, а через деякий час нам обмалювали вікна, двері. Ми написали лист у міліцію, – нарікає завідувач ОКЦПД. – Як ви думаєте, 60 депутатів дали б дозвіл на розміщення невиліковно хворих у трьох кімнатах? Згідно з документами, у житловому приміщенні не можна розміщувати стаціонар… Але офісне відділення чи амбулаторію можна».

    «У нашій роботі часто доводиться по телефону заспокоювати і розраджувати людину близько півгодини, а деколи й довше, підтримувати словами, виводити її з відчаю. Це не робиться у кімнатці, де працюють троє-четверо людей. Такі бесіди потребують окремого приміщення», – додає вона.

  • Навіть зараз, коли у виїзного/консультаційного паліативного відділення ще немає повного штату медсестер, бо готується відповідна документація, працівники вже надають допомогу трьом дітям.

    Людмила Андріїшин переконує, що виїзне/консультаційне відділення – це є дешевша форма паліативного закладу для міста, яке не має можливості створити стаціонар, і що таким чином здійснюється підтримка хворих за місцем проживання.

     DSC_0049

    Голос народу

    Натомість новообраний депутат Івано-Франківської міськради Віталій Мерінов, який зайняв непримиренну позицію мешканців, наголошує: «На перші збори мешканців прийшло 30 осіб. Всі категорично проти розміщення виїзного паліативного відділення у їхньому будинку. По-перше, жителі вважають незаконним таке розміщення, а по-друге – такі центри повинні відмежовуватися капітальною стіною».

    Депутат скаржиться на те, що проти нього «повстав майже весь «Фейсбук». Дописувачі звинувачують противників виїзного відділення ОКЦПД у немилосерді, хоча мешканці готові зібрати кошти для такого закладу, але з умовою, що розташовуватиметься він в окремому приміщенні, а не у багатоквартирному будинку.

    «При першій зустрічі мешканці просили керівника призупинити ремонтні роботи, а вони, навпаки, пришвидшили їх, – продовжує пан Мерінов. – На другій зустрічі ми просили: Людмило Іванівно, не вкладайте кошти, бо ми переконані, що тут не буде відділення, тому що це незаконно. Потім у мережі вони поширили інформацію про благодійний концерт для збору коштів, бо громада проти. Ми вже подали запити до санепідемстанції. Сподіваємося, що приїдуть фахівці, які, побачивши, що це житлове приміщення, приймуть правильне рішення. Також мешканці зібрали 300 підписів і відправили їх до прокуратури. Перш ніж підписувати рішення, слід було порадитися з громадою. Думаю, на ранній стадії можна було б порозумітися».

    Внаслідок широкого інтернет-розголосу мешканці здебільшого відмовляються від коментарів, але деякі поділилися своїм розумінням ситуації.

    Так, мешканка пенсійного віку, яка не захотіла називатися, зазначила, що вона не проти такого відділення, бо сама доглядала онкохворого чоловіка і знає, яка це біда. Ніхто, правда, жінці не надавав ніякої психологічної допомоги, а ліки вони купували в аптеці. «Якби нам попередньо розповіли, як це все працюватиме, то, думаю, не було б такої реакції мешканців, – зазначила жінка. – Проте це відділення розташоване у житловому будинку, поряд дитячий майданчик. Приміщення не відгороджене».

    «Ми не проти виїзного/консультативного відділення, але не в житловому будинку, – додала молода мешканка цього будинку Людмила. – Всі жителі нічого проти не мають, але розміщувати такий центр слід згідно з медико-санітарними нормами. Такий заклад від будинків має бути відгороджений капітальною стіною, повинен мати власну вентиляцію, а у нас вона спільна. Також у цій ситуації порушується низка документів».

    Порадившись, мешканці пропонують новій міській владі вивести конфліктне  приміщення з нежитлового фонду, зробити його житловим і надати у ньому квартири для воїнів АТО.

    А ще мешканці, почувши про гіпотетичні зміни в діяльності «ЄРЦ», який розташований недалеко від паліативного диспансеру, кажуть, що було б непогано віддати їхнє відремонтоване приміщення під добру справу. Вщухли б тоді всі суперечки та образи, бо кожен розуміє, що під Богом ходимо і не знаємо, що чекає нас завтра…

    Ірина БАБІЙ

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!