Франківськ може замерзнути

  • Щоб отримати газ для “Івано-Франківськтеплокомуненерго”, губернатор Михайло Вишиванюк наказав меру Віктору Анушкевичусу пробивати головою потрібні двері в уряді

    Івано-Франківськ ризикує замерзнути цієї зими. Опалювальний сезон в обласному центрі знову під загрозою зриву. Міська влада панікує і шукає винних. Серед них і попередні очільники міста, і чверть мешканців, які від’єднналися від централізованого опалення… Днями міські депутати звернулися за допомогою до керівництва облдержадміністрації та депутатів Верховної Ради, вихідців з Франківщини. У відповідь отримали просту пораду: “Ноги на плечі – і до Києва!”

    На сесії Івано-Франківської міської ради 15 вересня і міський голова, і депутати назвали початок опалювального сезону проблемою №1 і винесли це питання першим у порядку деннім. “Доки не буде стовідсоткового розрахунку за спожитий газ, не будуть надані ліміти на газ”, – окреслив проблему Анушкевичус. А це означає, що люди, яких обслуговує КП “Івано-Франківськтеплокомуненерго” (приблизно 75%), залишаться без теплопостачання.

    За місяць до початку опалювального сезону з’ясувалося, що в Івано-Франківську найвища заборгованість за використаний природний газ в області. За 2010-2011 роки “Теплокомуненерго” заборгувало за паливо ДК “Газ України” 130,455 млн. грн. Втім, міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус прогнозує, що частину боргів буде списано. Зокрема за ЗУ “Про деякі питання списання заборгованості за спожитий природний газ та електричну енергію” сума боргу знизиться на 55,9 млн. грн. Міська влада також очікує відшкодування різниці в тарифах, яка виникла станом на 1 січня 2011 р., у сумі 21,9 млн. грн. Не врахована в борг і різниця в тарифах за 2011 рік. Крім того, міський голова наголосив, що протягом декількох років будинкоуправління квартирно-експлуатаційної частини Івано-Франківського гарнізону (КЕЧ), яке перебуває на балансі Міноборони, заборгувало “Теплокомуенерго” 3,1 млн. грн.

    За приблизними підрахунками, після всіх можливих списань все-таки доведеться віддавати борг “ДК Газ України” у розмірі 15 млн. грн. Отож на розгляд сесії винесли звернення до прем’єр-міністра та голови Верховної Ради України з проханням прийняти постанови щодо списання деяких боргів, решту з них реструктуризувати та уповноважити державні банки надати пільгові кредити для підприємств теплоенергетики. Крім того, депутати просять Кабмін та ВРУ вжити заходів до Міноборони щодо погашення заборгованості КЕЧ перед “Теплокомуненерго”.

    Хто винен?

    Для більш ефективного результату на сесію запросили і “важку артилерію” – народних депутатів та керівництво облдержадміністрації. Тому охочих висловитися на тему “хто винен і що робити?” знайшлося чимало.

    До прикладу, міський голова однією з основних причин назвав зменшення теплового навантаження на “Теплокомуненерго”. За його логікою, винні 25% івано-франківців, які відключилися від централізованого опалення. У свою чергу, голова фракції “Свобода” Роман Онуфріїв винними вважає мерів попередніх каденцій. “Міські голови двох попередніх каденцій ухвалювали недалекоглядну політику щодо теплоенергетики в місті”, – заявив “свободівець”. Крім того, Онуфріїв натякнув, що обласна влада замість того, “щоб допомагати, провела автономне опалення до адміністративного будинку, чим зробила ще одну “пробоїну” у системі централізованого теплопостачання. Нагадаємо, що виконком Івано-Франківської міської ради дав дозвіл на відключення “білого дому” від централізованого опалення 5 квітня цього року. Чомусь тоді міські “свободівці”, які вже були при владі, це рішення не оскаржували.

    Висловився і заступник голови облдержадміністрації Руслан Гусак. Чиновник зауважив, що готуватися до опалювального сезону слід було раніше, як тільки закінчився минулий сезон. А щодо заборгованості КЕЧ перед “Теплокомуненерго” поцікавився: “Скажіть, будь ласка, хто з міської влади, чи Ви, Вікторе Андрюсовичу, чи в.о. директора “Теплокомуненерго”, чи профільний заступник хоч раз був у Міністерстві оборони і вирішував це питання?” “Треба активно займатися цими питаннями, а не писати листи на ОДА”, – дорікнув заступник. В свою чергу він обіцяв прикласти максимум зусиль, щоб мешканці обласного центру вчасно отримали тепло. Зокрема, зобов’язався їздити до Києва, ходити по коридорах і навіть там жити. Разом з ним жити в Києві зголосився і в.о. начальника “Теплокомуненерго” Руслан Гайда.

  • Врешті депутати прийняли запропоноване звернення, та не впевнені, чи воно допоможе. “Я слабо вірю, що по цих шести пунктах Кабмін буде приймати якісь там постанови, – сказав депутат міськради Юрій Соловей. – Якщо ви хочете вирішувати це питання, не треба збирати сесію народних депутатів, а шукати внутрішні резерви”.

    Меру перепало на горіхи

    Однак всі звинувачення в бік Анушкевичуса на сесії не порівняти з його переживаннями на колегії ОДА 19 вересня. Після того, як Руслан Гусак декілька разів наголосив, що “Івано-Франківськтеплокомуненерго” допустило найбільшу заборгованість за природний газ в області, губернатор Михайло Вишиванюк викликав міського голову до мікрофону. Той почав виправдовуватися, що проблема теплопостачання – це проблема всієї держави. Але Вишиванюк одразу відрізав: “Не переживай за всю державу!”

    Врешті, губернатор порадив меру “брати ноги на плечі” та їхати до Києва. “Я Вас заведу до Азарова, до Клюєва, до Ярошенка, але, будь ласка, ноги на плечі і вперед – у Київ, я Вас там чекаю, бо інакше буде Франківську пипка”, – сказав Михайло Вишиванюк. “Водити мене не треба, я не мала дитина”, – ображено відповів Анушкевичус.

    Мер запевняв, що неодноразово їздив до Києва – і це не допомогло. А вже з місця вигукнув: “Мені в двері міністерства з розгону головою битися?!”. “Можна і головою, може, і домовишся”, – відказав Вишиванюк.

    Відповіді на питання, чи будемо цієї зими з теплом, досі немає.

    Марія ГАВРИЛЮК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!