Сергій САРАБАЙ: «Ендуро – виклик для витривалих та найстійкіших»

  • Вже не один рік на Прикарпатті успішно культивується видовищний, динамічний і водночас технічно складний вид мотоспорту – ендуро. Свого часу на наших теренах навіть проводився чемпіонату СРСР з ендуро. Втім, для багатьох ця назва і досі залишається загадкою. «ГК» вирішив розпитати, що ж таке ендуро, в експерта з авто-мотоспорту, судді національної категорії Сергія Сарабая.

    – Сергію, познайомте наших читачів з цим, на перший погляд, незвичним, технічним видом спорту – ендуро.

    Ендуро (англ. enduro від лат. idurare – витривалий) – це дисципліна мотоспорту, в якій відбуваються гонки на відповідній спортивній мотоциклетній техніці пересіченою місцевістю на великі відстані. Іншими словами, ендуро – це ралі на мотоциклах, які проходять контрольні пункти змагальної дистанції у точно зазначений час. Загалом, цей вид мотоспорту культивується ще з радянських часів, коли в Коломиї та Сваляві (Закарпатська обл.) проводилися чемпіонати України і навіть Радянського Союзу. Нині ендуро дуже популярне не лише в Європі, а й в усьому світі, адже має багато різновидів: класичне ендуро, «важке» ендуро, триденне та шестиденне ендуро, а також змагання у закритих залах. У нашій країні за останні два роки набули популярності змагання з триденного класичного ендуро, в рамках якого проводиться чемпіонат України у чотири етапи. Один із них, вже традиційний, відбувається щороку наприкінці літа у Коломиї.

    – Минулого року вперше на території СНД, а саме у Севастополі, було проведено змагання з мотокросу принципово нового формату – екстремальний ендуро. Що являє собою ця популярна в світі дисципліна?

    Екстремальне ендуро – це змагання, в якому людина і машина підкорюють найважчі ландшафти планети. Найвідомішими світовими змаганнями є «Romaniacs» (Румунія) та «The Erzbergrodeo» (Австрія), що збирають світову еліту ендуро. Обидві гонки надзвичайно важкі. Скажімо, на румунському етапі з двохсот учасників можуть фінішувати до 5-10 спортсменів. Минулого року в Севастополі вперше було проведено Кубок України з екстремального ендуро, який одержав назву «Кам’яний шторм». В цьому ж році, а саме 20-23 жовтня, ці змагання було переведено в ранг чемпіонату України і вони одержали потужну спонсорську підтримку від компанії «Хортиця». Отож, рівень змагань був значно вищий, ніж торік.

    – Чим були цікаві нинішні змагання і які результати на цьогорічному «Кам’яному штормі» показали прикарпатські мотоциклісти?

    Насамперед, змагання відбувалися у три дні, з яких змагальна частина включала в себе так званий пролог – суперництво учасників на короткій трасі із штучними перешкодами (каміння, труби, дерева, гума), де можна побачити і мотокрос, і власне ендуро. Зі слів спортсменів, які брали участь змаганнях, складність прологу «Кам’яного шторму» була навіть вищою, ніж на «Романяку». У цілому ж пролог був певною кваліфікацією для учасників, за підсумками якої було розподілено місця на старті основної гонки. Стосовно результатів, показаних нашими спортсменами, треба виділити двох спортсменів з Івано-Франківська, а саме Ярослава та Івана Рущаків, які посіли, відповідно, четверте та сьоме місця у класі «хобі». Це дуже вагомі результати, враховуючи складність самої севастопольської траси довжиною 47 кілометрів, адже з 42 спортсменів фінішувати змогли тільки 19. Незважаючи на це, вже зараз маємо зацікавлення з боку світової федерації мотоспорту (ФІМА) в тому, щоб включити гонку в Криму до календаря чемпіонату світу.

    – Чи проводилися змагання з екстремального ендуро на теренах нашої області? І як загалом розвивається мотокрос на Прикарпатті?

    Як я вже зазначав, такі змагання є новими для нашої країни. Тому на Івано-Франківщині поки що не було можливості провести першість такого рівня. Хоча є задум про проведення «Кам’яного шторму» ще й у Карпатах. Загалом, наша область вважається одним з «ендуровських» лідерів в Україні. Свідченням цього є виступ команди Івано-Франківської обласної федерації мотоспорту, яка за підсумками сезону у змаганнях з класичного ендуро посіла високе друге місце в України, пропустивши вперед тільки команду Севастополя. Третіми ж фінішували спортсмени зі Львова. З наявних центрів розвитку ендуро в нашій області варто, насамперед, відзначити Коломию, де вже склалися певні мотоциклетні традиції. Зокрема, окрім ендуро, там розвивається також кантрі-крос, в якому спортсмени змагаються на трасі довжиною 4-6 кілометрів і яка включає в себе елементи мотокросу й ендуро. Заїзди тривають без зупинок до півтори години. Такі змагання, в першу чергу, тренують витривалість спортсменів, тому збирають дуже багато учасників.

  • – Ви вже не один рік маєте статус головного судді змагань з ендуро всеукраїнського рівня. Що саме входить у Ваші обов’язки?

    Як і будь-який вид спорту, ендуро має чітко регламентовані правила, в рамках яких проводяться змагання. Тож до функцій судді входить наглядати за тим, щоб ці правила були дотримані. Може, когось здивує факт, що я ніколи не був у мотоспорті, маю на увазі не змагався у ролі учасника. Проте в певний час мене залучили до цього виду спорту, і вже не один рік я працюю на змаганнях як суддя національної категорії.

    – А з фінансового боку, наскільки дороге нині обслуговування техніки та участь у змаганнях з мотокросу?

    Я завжди тверджу про те, що технічні види спорту, чи то автогонки, чи мотогонки – це дзеркало рівня життя в державі. Відповідно, участь в одному етапі у нашій дисципліні тягне за собою серйозні затрати, до яких входять перевезення техніки, витрати на паливо, розхідні матеріали – словом, обслуговування мотоцикла. Але, незважаючи на це, з кожним роком рівень змагань, кількість учасників та й, власне, конкуренція між ними тільки зростає. Відповідно, рухається вперед і прикарпатський мотокрос. Це й не дивно, адже мотокрос – технічний, цікавий і динамічний вид спорту, який вже зібрав певну кількість людей, які змагаються саме на результат, а не для участі.

    Розмовляв Андрій МЕНІВ

    До теми

    Мотокрос – це вид змагань на спеціальних мотоциклах, які проводяться поза дорогами спеціального призначення по замкнутій трасі зі спеціальними перешкодами.

    Ендуро – це вид змагань, максимально наближений до природних умов їзди на мотоциклі. Гонки ендуро, їх ще називають „багатоденні перегони”, – це гонки по природній місцевості, де основною рисою учасника є саме витривалість при подоланні перешкод на трасі. Траса для гонок ендуро – це замкнуте коло на досить складній місцевості з використанням доріг загального користування.

    Кантрі-мотокрос – це змагання, що поєднують в собі мотокрос та ендуро. Проходять по трасі мотокросу з елементами спецдільниць ендуро (підйоми, броди і т.д.). Траса довжиною 4-8 км долається за визначений час. Старт спеціальний – потрібно добігти до мотоцикла, завести його і аж тоді почати їзду маршрутом. Дуже цікавий і видовищний вид мотоциклетних змагань.

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!