Обережно! Дієти!

  • Після новорічно-різдвяних смачних забав багато панянок починають активно боротися із зайвими кілограмами. Дуже часто такі баталії приносять чимало шкоди для організму. Більшість популярних дієт мають масу протипоказань і невтішних наслідків.

     

    Дієта Дюкана

    «Їж, скільки хочеш!» – девіз дієти, названої на честь її розробника, французького дієтолога  П’єра Дюкана. Основні принципи харчування: акцент на вживанні білкових продуктів, максимальне обмеження жирів і цукрів, споживання великої кількості джерел клітковини. По суті, це високобілкова безжирова дієта, яка складається з чотирьох фаз: дві фази для схуднення і дві – щоб знову не набрати вагу.

    Дотримуючись білкової дієти Дюкана, слід щодня випивати щонайменше 1,5 літра води, вживати 3 ст. ложки вівсяних висівок, виконувати нескладні фізичні навантаження (біг, швидка ходьба, плавання). Дієта Дюкана є незбалансованою, тому необхідно приймати вітамінно-мінеральні добавки.

    Найголовнішою перевагою цієї дієти є гарантовано втрачені кілограми і те, що в подальшому вагу зовсім не складно підтримувати, дотримуючись усіх рекомендацій щодо харчування.

    Британська асоціація дієтологів назвала дієту Дюкана небезпечною. Вони пояснюють це тим, що одним із її принципів є жорстке обмеження споживання жирів. А для нормального функціонування організму людини необхідно не менше 40-50 г жиру щодня. Також вживання виключно знежирених продуктів загрожує тим, що організм перестане засвоювати жиророзчинні вітаміни (наприклад, вітамін D), що обмежить засвоєння кальцію та інших мінералів.

    Надлишок білків протягом тривалого часу шкодить ниркам, печінці та мозку, сприяє розвитку подагри, жовчнокам’яної і сечокам’яної хвороб. Такі дієти протипоказані жінкам дітородного віку і в клімактеричному періоді через можливі проблем в гормональному статусі.

    Харчування білковою їжею змушує організм витрачати в посиленому режимі свої запаси енергії (жиру). Через вуглеводне голодування клітин розвивається кетоз – стан, який тісно пов’язаний з нирковою недостатністю і подагрою.
    dieta-pri-gastrite

     

    Дієта за групою крові

    Відома дієта натуропата Д’Адамо, який, спостерігаючи за пацієнтами, виявив: деякі з них ставали здоровішими, дотримуючись вегетаріанського раціону, інші ж без м’яса втрачали сили і частіше хворіли. Тоді він вирішив, що люди мають різні типи обміну речовин, тому для підтримки здоров’я їм потрібна різна їжа. Пояснення цьому явищу Пітер Д’Адамо знаходить у тому, що кров різних груп дає патологічну реакцію на різні лектини  – білки, що мають здатність до склеювання. Ефективність нашого захисту від них досить висока: 95% лектинів виводяться з організму. Але близько 5% все ж потрапляють у кров або опиняються у травному тракті. Якраз вони і псують нам життя. Потрапляючи в кров, ці білки руйнують червоні і білі клітини, а в кишечнику викликають запалення слизової. Натуропат стверджує, що люди не в змозі повністю виключити лектини з раціону, але можуть уникати продуктів з чужими клітинами.

    На думку американського дієтолога, носії першої групи крові повинні їсти м’ясо, особливо темне, рибу, птицю з травами. А ось до зернових у них немає генетичної схильності, за винятком гречки, проса, рису, ячменю та жита. Від молока вони гладшають і хворіють. Хоча кисломолочні продукти для них дозволені.

    Друга група крові передбачає вегетаріанську їжу. Ідеально підходить дієта з великою кількістю соєвих продуктів, овочів і фруктів, рослинної олії. Якщо людині важко відмовитися від м’яса, дозволяється риба і домашня птиця в невеликій кількості. Також носіям цієї групи крові потрібні бобові. Утриматися доведеться від бананів, апельсинів, манго.

    Для людей із третьою групою крові найкращим вибором стануть рис, овес, просо. Також можна вживати майже всі фрукти (крім гранатів і хурми). М’ясні страви – з баранини, оленини, кролятини. А ось курка не годиться, як і молюски, раки, креветки. Найкраще худнути, споживаючи молочні продукти.
    Люди з четвертою групою крові поєднують рекомендації другої і третьої. Їм не корисні яловичина і куряче м’ясо. Проте вони добре переносять молочні продукти. Їм рекомендовано їсти більше риби. Особливо корисні лимони та грейпфрути. Сповільнюють обмін речовин гречка, пшениця, кукурудза.

    Стверджувати, що ця дієта є достовірною, означає обмежитися чотирма раціонами харчування для всього населення земної кулі. Але ж склад крові абсолютно різний: людей з однаковим набором антигенів не існує.

     

    Дієта Аткінса

    Більше 40 років тому американський кардіолог Роберт Аткінс розробив низьковуглеводну систему харчування, яка стала неймовірно популярною у всьому світі. Сам лікар харчувався за цією системою і помер у 72 роки від нещасного випадку – послизнувся на льоду і отримав травму черепа. Під час розтину його судини виявилися абсолютно чистими.

    Головний принцип дієти – можна їсти в необмеженій кількості і в будь-який час доби  м’ясо, рибу, молочні продукти. Однак від багатьох фруктів і овочів, каш, мучного і солодощів доведеться відмовитися. 20 г вуглеводів на день – це межа.

    Дієта Аткінса є найбільш ситною, її називають системою харчування для гурманів. Дотримуючись цієї дієти, ніхто не відчуває голоду. Стійкий результат: два тижні – мінус кілька кілограмів. Наступні два тижні дозволяють закріпити результат. Дієта Аткінса підвищує рівень «хорошого» холестерину, а рівень жирної кислоти, що провокує інсульт, знижує.

    Однак низьковуглеводна дієта порушує травлення, можуть з’явитися закрепи, запаморочення і неприємний запах із рота. Є ймовірність утворення каменів у нирках. До того ж, виникає дефіцит мікроелементів.

  •  

    Монодієта

    Вважається однією із найнебезпечніших. Протягом певного часу – зазвичай тижня або більше – необхідно харчуватися тільки одним видом продукту. Найчастіше це гречка, яблука, кефір, рис і т.д. Іноді допускається незначне включення інших продуктів, але тоді збільшується час дотримання дієти.

    Монохарчування позбавляє організм поживних речовин для оновлення клітин, схуднення досягається надто дорогою ціною. А після виходу з дієти кілограми можуть повернутися із запасом.
    Багато з монодієт призводять до розладу травлення або порушення обміну речовин через різке збільшення в їжі певних компонентів. Так, при цитрусових дієтах фруктовими кислотами подразнюються стінки шлунка, що спричинює їхнє запалення і розвиток гастриту або коліту.
    При дотриманні кавунової дієти навантаження водою і солями може призвести до набряків і порушення роботи нирок. Кефірна монодієта теж не сприяє здоров’ю –  надлишок кислоти призводить до мікрокровотеч на стінках кишківника і втрати крові, зниження гемоглобіну. Наслідком цього може бути анемія та послаблення імунітету. Під час рисової дієти відбувається застій жовчі, що може призвести до появи каменів у жовчному міхурі. Крім того, рисова дієта не дає організму достатньої кількості білка, що призводить до зниження гемоглобіну.

    Поглинаючи багато сиру при дотриманні відповідної монодієти, людина прирікає себе на справжні білкові тортури. Шлунок не може впоратися з такою кількістю білка, тому продукт потрапляє в кишечник, де немає можливості для його перетравлення. Це призводить до порушень роботи шлунково-кишкового тракту, а також нирок.

    Окрім цього, жодна монодієта не дає достатньої кількості жирів. Це призводить до того, що жиророзчинні вітаміни не можуть засвоїтися і виникає гіповітаміноз.

     

    Дієтолог розвінчує міфи

    Головний позаштатний дієтолог департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Наталя Попович розповідає, що після тривалих досліджень різних систем харчування світові дієтологи розробили міжнародну програму «Загальнонаціональна інтегрована профілактика неінфекційних захворювань». У цій програмі вони рекомендують чотири загальноприйняті дієти, які є основою для здорового харчування.

    Середземноморська дієта передбачає велику кількість зернових, овочів (щодня близько 1 кг), фруктів. Із білкових продуктів переважає риба. Неодмінним атрибутом дієти є оливкова олія. Також допускається щодня 200 мл сухого червоного вина.

    Антисклеротична дієта спрямована на збереження пам’яті, тому найбільше підходить людям старшого віку. Серед основних продуктів: зернові, хліб у помірній кількості, овочі (до 400 г), ягоди (два рази на тиждень по 100 г). Дієта передбачає мінімум солодких  фруктів через вміст фруктози, яка погіршує роботу мозку. Рекомендується біле м’ясо у невеликій кількості.

    Протигіпертонічна дієта запобігає виникненню, а також полегшує перебіг вже наявної гіпертонії. Харчування за цією системою повністю виключає сіль, алкоголь. В його основі – зернові, хліб, овочі (до 1 кг), фрукти (до 400 г), знежирені молочні продукти, знежирене м’ясо (червоне м’ясо дозволяється тільки раз на тиждень у кількості до 50 г у сирому вигляді), риба, яйця, рослинні жири.

    Вегетаріанська дієта включає кілька систем. Суворе вегетаріанство, або веганство, яке передбачає лише рослинне харчування, суворо протипоказане особам до 18 років. Воно загрожує розвитком анемії за рахунок відсутності надходження в організм заліза і вітаміну В12. Однак у старшому віці веганство цілком допустиме, варто лише додатково приймати відповідні полівітаміни. Інший вид – лактовегетаріанство, коли в харчування включають молоко і яйця. А семівегетаріанство дозволяє два рази на тиждень вживання риби чи м’яса.

    Міжнародна програма, розроблена світовими дієтологами, взагалі виключає з раціону цукор (замінником може стати невелика кількість меду, натурального чорного шоколаду), маргарин, перероблене м’ясо (всі ковбаси є канцерогенами, в які ще й додають стимулятори апетиту). Вживання солі треба звести до мінімуму. Так само і червоне м’ясо – доведено, що цей продукт є одним із канцерогенів. Однак воно дуже потрібне молодим жінкам, оскільки є багатим джерелом заліза (денна порція має становити не більше 50 г). Також рекомендовано, аби всі молочні продукти були знежиреними. Жири мають бути рослинними, їх денна норма не повинна перевищувати 50 г. А денна норма споживання масла становить 5-10 г.

    Наталя Попович скептично ставиться до більшості популярних нині дієт для схуднення. Каже, що рано чи пізно вони призводять до негативних наслідків: «Чимало поширених в інтернеті і глянцевих журналах дієт я називаю шарлатанськими. Візьмімо, до прикладу, дієту Дюкана, небезпека якої в перенасиченні білковими продуктами, що призводить до гниття в кишечнику. Якщо говорити про монодієту, то це щастя, що «на ній» довго не витримують. По-перше, після такої дієти ще більше гладшають. А по-друге, якщо монодієта триває довгий час, то організм суттєво недоотримує багато мікро- та макроелементів. Дієта за групами крові взагалі не має жодного наукового підґрунтя».

    Першими тривожними сигналами про те, що дієту необхідно завершувати, є зовнішні прояви: випадіння волосся, ламкість нігтів, сухість шкіри, сонливість, постійна втома.

    Наталя Попович наголошує, що шарлатанські дієти стають для організму потужним стресом, який може призвести до гіпоталамічного синдрому. Йдеться про дуже небезпечне ускладнення – порушення центру ендокринної регуляції, яке призводить до збою всієї гормональної системи. До речі, початковим проявом гіпоталамічного синдрому є порушення жирового обміну і, відповідно, стрімке набирання зайвої ваги навіть при вживанні невеликої кількості їжі.

    У погоні за ідеальною фігурою будь-які крайнощі неодмінно «вилізуть» боком. Очевидно, що найкращим варіантом як для схуднення, так і для підтримки нормального стану організму є здорове збалансоване харчування.

    Наталя МОСТОВА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!