Олігарх на фоні джентльмена

  • 29 березня в Києві випала тепла весняна погода. У чергу до зали Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Тараса Шевченка на зустріч з колишнім прем’єром Об’єднаного королівства Великої Британії та Північної Ірландії паном Девідом Камероном вишикувалося чимало молоді. Перехожі здивувано запитували: «Що дають?», адже хвіст черги давно вийшов за територію інституту, на тротуари прилеглої вулиці. Ще б пак, тема зустрічі – «Місце України у мінливому світі».

    Реєстрація почалася з українським запізненням і властивим нам невеликим хаосом, що вже надихало – впізнаємо тебе, Батьківщино. До Девіда – жодних претензій. По-перше, він – колишній прем’єр Британії (2010-2016 рр.), по-друге, організатор зустрічі – Фонд Віктора Пінчука. Як годиться, є охорона, вхід тільки після попередньої реєстрації і через рамку металошукача. В залі звертаємо увагу на те, що крім звичних передніх рядів, які здебільшого зарезервовані для VIP-гостей, є ще бічні ряди, де добра третина місць також із позначками «reserved». Зайняти ці місця не дозволяють – для чого вони, ймовірно, з’ясується дещо пізніше.

    На початку зустрічі виявилося, що охочих послухати британського політика прийшло набагато більше, ніж може вмістити зала, тож у проходах між рядами густо товклося студентство. Кількість камер також вказувала на те, що сьогодні подію покажуть по всіх телеканалах в Україні. А зважаючи на те, що це день офіційного початку виходу Британії з ЄС, то ймовірно, що медіа з туманного Альбіону будуть цікавитися, куди ж в цей день подівся їхній екс-прем’єр. І – о диво! – виявиться, що він у Києві, на одній сцені з Віктором Пінчуком, якого чомусь в Україні називають «меценатом та філантропом» замість того, щоб підписати «олігархом, зятем Кучми та одним з основних вигодонабувачів сумнівної приватизації в Україні». Ну, але то таке, як казав один знаний чоловік, в непевні часи мізантропів іноді називають філантропами, ще й не таке чули.

    Хвилинна готовність, і на сцену виходить сам Віктор Пінчук, а Девід Камерон скромно і дуже ввічливо стоїть скраю, майже за кулісами, чекає, поки оголосять його вихід. З перших хвилин ріже вухо те, що Пінчук звертається до аудиторії російською мовою, тоді як екс-прем’єр Британії привітався з усіма українською і далі продовжив англійською.

    Кемерон

    Потрібна допомога

    Девід Камерон розпочав з того, що країни світу мусять зважати на те, що Україна є суверенною державою. Що це країна з традиціями демократії, країна справжніх героїв. Україна була однією із співзасновників ООН – саме це і має визначати відношення світу, і Європи зокрема, до Української держави. На думку екс-прем’єра, українці мусять пам’ятати, що вони мають право бути успішною країною. За це право й цю можливість загинули тисячі людей, які відстоювали непорушність кордонів і змогу господарювати у своїй країні.

    Девід Камерон зазначив, що підтримує Україну не лише в загальному контексті, але й практично. Британія після нападу РФ на Україну долучалася до використання різноманітних інструментів впливу на порушників міжнародного права. Зокрема, у форматах «G7» і «G20», звідки завжди йшла підтримка українських потуг у боротьбі з агресором, і це рятує життя солдатів сьогодні. Як вже колишній прем’єр Об’єднаного Королівства, Камерон запевнив, що він пишається тією допомогою, яку вдалося надати Україні.

    Але зараз в Україні все ще залишаються серйозні виклики, які становлять загрозу. Слід встановити справедливі податки, по-справжньому боротися з корупцією, запроваджувати більше прозорих процедур. Все це потрібно робити для того, щоб стати сильною державою. Важливо також боротися з пропагандою РФ та протидіяти їй. У цьому Британія також бере участь, як і в моніторингових місіях, для того щоб мати правдиву інформацію про те, що ж насправді відбувається у зоні бойових дій.

    Україні потрібна допомога, і це очевидно. Жоден парламент чи уряд не може самотужки вирішити такі питання, які зараз є тут. Саме тому між Україною та Великою Британією існують взаємні глибокі стосунки. Для того, щоб українці почували себе більш впевнено, варто ще раз переоцінити ті здобутки й досягнення, які зроблені за останній час. Це скорочення дефіциту бюджету, реформа армії, 500 днів без російського газу, електронне декларування. Зрештою, Україна не розпалася, як це прогнозували.

    Але треба пам’ятати, що є небезпека того, що Україна може бути втрачена з поля зору міжнародної спільноти, може випасти з міжнародних програм, як це колись сталося з Грузією. Увага світу може перейти на інші питання, й вороги України працюють над цим. Нам спільно слід і надалі забезпечити участь США та інших партнерів у цьому процесі. США ніколи не стануть величною країною, якщо величними не стануть Центральна та Східна Європа.

    Україні, на думку Девіда Камерона, й надалі слід розвивати збройні сили, і не тільки для того, щоб стримувати РФ, але в розвитку йти ще далі і не зупинятися, аж поки армія України не стане однією з найсильніших у світі.

     

    Загроза корупції

    Екс-прем’єр запевнив, що Велика Британія є другом для України, але рівень корупції в Україні неприйнятний, шкоду від неї важко переоцінити. Мова не йде лише про вкрадені гроші й національні багатства, корупція знищує всю політичну систему, і в цьому її найбільша загроза. Партнери України у світі хочуть бачити поступ у цьому питанні. Мусять бути розслідування, конкретні справи, зрештою, має змінитися політична культура.

    Прямі закордонні інвестиції можуть змінити Україну, економіку треба запустити й вивести на новий щабель. Але має бути захист для інвестора – верховенство права й свобода підприємництва. Це ті європейські цінності, без яких розвиток неможливий.

    Стосовно Мінських угод та нормандського формату Девід Камерон зауважив, що складно бачити, як це допоможе Україні без припинення вогню й використання важкого озброєння. Очевидно, що ці формати треба міняти. Стосунки з РФ – це власний вибір України. Ми всі розуміємо, що не можна змінити факт сусідства з Росією, це треба враховувати й неможливо ігнорувати. Можливість діалогу треба зберегти. Для Путіна розпад СРСР є найбільшою трагедією ХХ століття, але весь інший світ так не вважає. Щоправда, після кризи 2008 р. в Європі щось пішло не так. Зараз нам треба дивитися на довгострокові цілі, а не на ближню перспективу. Не можна пропонувати простих рішень там, де їх немає й не може бути. Треба ще раз переглянути ліберальну політику, вона не повинна стати джерелом слабкості, а має бути джерелом сили.

    Україна мусить бачити й зробити свій висновок про те, що нові технології й робототехніка приходять не з РФ, а з країн демократії. Сусідство з РФ завжди буде загрожувати суверенітету України, але українцям треба бути амбітними й ставати щораз сильнішими у світі. «Ми, британці, бачимо ваш поступ. У вас великий потенціал і прагнення до змін. У цьому я буду з вами на кожному кроці вашого шляху», – запевнив Девід Камерон.

    На запитання про вплив популістів екс-прем’єр зазначив, що їх не можна ігнорувати й неможливо не звертати на них уваги, треба зважати на їхні аргументи. Причиною популізму є те, що через глобалізацію й покращення умов життя частина людей стають все більш забезпеченими, але також багато людей стають бідними, і цей розрив посилюється. Це благодатне поле для популістів. І друге: популізм часто стосується культури й ідентичності, люди хочуть контролю над певними процесами, з людьми треба постійно консультуватися.

  •  

    Іти своїм шляхом

    На запитання про вихід Британії з ЄС екс-прем’єр зазначив, що хоч Британія й виходить з формату ЄС, але й надалі залишатиметься з Європою як своїм стратегічним партнером. Серед інвестиційно привабливих для Британії секторів економіки України Девід Камерон виокремив енергетику, будівництво, сільське господарство, легку промисловість та сферу послуг. Україну у світі можна презентувати як пункт кінцевих інвестицій. На думку прем’єра, українцям варто відкидати аргументи проти вільної торгівлі й жорсткого економічного націоналізму.

    Як приклад він навів економіку Британії, яка, за його словами, є однією з найбільш відкритих економік світу. Не мексиканці відбирають в американців робочі місця, це роблять машини і роботи – думати треба в цьому напрямі. Внутрішні інвестиції, без сумніву, є важливими, але не слід себе обмежувати.

    Екс-прем’єра Об’єднаного Королівства також запитали, чи підписав би він Мінські угоди, якби він був президентом України. Девід Камерон відповів ствердно і пояснив чому. Україна була під величезним тиском і загрозами. Зараз це єдиний документ, де є підписи Росії. Тому треба постійно наполягати на виконанні цих угод, на відведенні важкого озброєння.

    Щодо порад, якими засобами Україні слід боротися з корупцією, Девід Камерон відповів, що хоч в Україні зараз є НАЗК та електронне декларування, але британці чудово розуміють зв’язок між державними установами та підприємствами і корупціонерами. Треба всіма силами підтримувати чесну приватизацію. Навіть якщо там немає корупції зараз – в Україні великий зв’язок державних компаній і корупції. Віктор Пінчук, який сидів поруч з прем’єром на сцені, навіть не почервонів, коли Камерон сказав, що Британія стала успішною через широку й чесну приватизацію.

    В політику України, на думку екс-прем’єра, слід привести людей, які будуть служити державі, а не самим собі. Найкраще себе можна реалізувати, коли служиш людям. Хоч ті, що приходять на держслужбу, мають знати, що їхнє життя не буде комфортним. Будуть і злети, але й будуть відставки. У політиці потрібна пристрасть і щоб вам довіряли, але треба бути готовим піти з улюбленої роботи, і ці рішення важкі.

    На запитання, що б Камерон порадив сам собі, якби перемістився машиною часу в той період, коли сам був студентом, екс-прем’єр відповів, що в минулому зробив багато помилок, про які, мабуть, не варто говорити. Але про правильні кроки слід сказати. У 1995 р., коли він був у Ялті, в часи СРСР, на одному з пляжів він відмовився стати агентом КДБ. Всім студентам він побажав у житті правильних рішень і не боятися йти за своєю мрією. А в державному секторі чи в приватному – вирішувати кожному. Головне – з відповідальністю йти своїм шляхом.

     

    Право модератора

    Враження від зустрічі неоднозначні. Добре, що в України є союзники, але вони приїжджають на запрошення якихось не тих людей…

    Загалом, багато запитань надійшли або від самого Віктора Пінчука через «право модератора», або з тих місць у залі, які були позначені як «reserved», декого олігарх навіть впізнавав особисто… Підставні «молоді лідери», фейкові питання?.. Коли ж настала черга справжніх хороших питань, Пінчук «на правах модератора» оголосив про кінець публічної лекції, час нібито закінчився… Сором і ганьба!

    Як і перед публічною лекцією, так і після неї в актовій залі молоді люди активно знимкувалися, робили «селфі». Щоправда, мало хто зрозумів, що весь цей захід і оця вся публічна лекція пристойного британського політика також були як своєрідна знимка і «селфі» українського олігарха Віктора Пінчука, який вдає із себе респектабельного бізнесмена, мецената та філантропа. Картинка потрібна не для України і не для українців, а в першу чергу для британців, такий собі піар, спосіб повідомити про себе як про «надійного і пристойного партнера». Не може політик високого рівня, поборник європейських цінностей тиснути руку людоїдові, який багато років нищить Україну.

    Шкода Девіда Камерона, дійсно союзника України, справжнього джентльмена, якому в цій виставі відвели роль головного атракціону й знаменитості для спільного фото. Сподіваюся, посольство Об’єднаного Королівства зможе віднайти цю точку зору й довести її до відома британського істеблішменту, щоб уникнути в майбутньому принизливого використання «натемно» нашими кровососами, з дозволу сказати, «філантропами», які серед невинної молоді підшукують собі нових комсомольців і кадри для промислових синдикатів.

    Ігор ТКАЧ,

    спеціальний кореспондент, інформаційний аналітик

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!