ОСББ: ідеальний варіант чи ключ до безладу?

До 1 липня франківці, як і всі українці, мають вирішити, хто утримуватиме їхні будинки. Створити їм об’єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ), залишитись на утриманні свого обслуговуючого підприємства чи обрати нове – на вирішення цього питання вони мають ще трохи більше п’яти місяців. Якщо ж до визначеного терміну мешканцям визначитися не вдасться, рішення за них приймуть у міській раді.

 

Ідеальний варіант для організованих

1 липня 2015 р. набрав чинності новий закон «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Згідно з ним, до 1 липня 2016 р. всі без винятку багатоквартирні будинки мають обрати одну з форм управління спільним майном.

Начальник управління житлової політики департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Геннадій Пономаренко розповідає, що до 1 липня мешканці повинні або створити ОСББ, або зібрати не менше 75% голосів та вибрати будь-яку організацію, яка буде обслуговувати будинок. Таким чином вони не прив’язуються до ЄРЦ чи ЖЕКу.

За його словами, людям поставили обмеження терміном у рік, бо якщо поставити обмеження у два-три роки, то люди все забудуть. Однак це не означає, що після 1 липня мешканці не зможуть вибрати собі управителя. Просто не може бути так, що будинок ніким не буде обслуговуватись.

«1 липня – це не якийсь кордон. Якщо зараз закон скаже, що відтепер ви можете визначатись з управителем, то люди почнуть тягнути 10 років. Тому будуть будинки без управителя, будинки, які нібито визначились, але так і не доробили це, і хтось когось не обслуговує. Тому чітко сказали: даємо вам рік, а якщо за цей час з управителем не визначились, то місто вирішує призначити їм управителя на конкурсних засадах», – зазначає Пономаренко.

Геннадій Пономаренко вважає, що у тих будинках, де живуть організовані мешканці, створення ОСББ – це ідеальний варіант. А там, де вони не організовані, його створення є недоцільним, тому що буде безлад. Він акцентує, що ОСББ не є чимось таким, що завтра туди у примусовому порядку загонять усіх, це лиш один із варіантів управління будинком.

«Головний плюс ОСББ – це не те, що зразу ремонти зробили і все класно. Просто люди бачать, куди ідуть їхні кошти», – додає він.

 12754940_943166615761513_1872536081_o

Як створити ОСББ?

Начальник відділу житлового господарства переконує, що створити ОСББ юридично взагалі немає жодних проблем. Для цього тільки потрібно пройти низку етапів.

Перший етап: створення ініціативної групи. Ініціативна група повинна складатися з не менше трьох власників квартир чи нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку. Наймачі/орендарі квартир і нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку не можуть бути членами ОСББ та ініціативної групи.

Основною метою ініціативної групи є скликання установчих зборів, а також підготовча роз’яснювальна робота, підготовка проектів документів для розгляду на установчих зборах тощо.

На ініціативну групу покладається вирішення таких завдань: попередня оцінка економічного стану будинку; збір інформації про власників квартир, власників нежитлових приміщень та орендарів таких приміщень тощо; підготовка пропозицій щодо членів правління ОСББ, ревізора, кандидатури уповноваженого для проведення державної реєстрації; організація і проведення установчих зборів ОСББ.

Другий етап: підготовка до проведення установчих зборів. Для цього ініціативна група повинна призначити дату, час і конкретне місце проведення установчих зборів. Закон передбачає, що час і місце проведення мають бути зручними для більшості можливих учасників зборів. Крім того, ініціативна група повинна підготувати проекти таких документів для проведення установчих зборів:

– копію статуту ОСББ (копії проекту статуту можна роздати власникам житлових і нежитлових приміщень будинку для ознайомлення перед установчими зборами);

– протокол установчих зборів;

– список реєстрації учасників установчих зборів.

Про проведення установчих зборів ініціативній групі необхідно письмово повідомити всіх власників житлових та нежитлових приміщень будинку хоча б за 14 днів до дати проведення.

Третій етап: проведення установчих зборів. Установчі збори правочинні, якщо на них присутні понад 50% власників квартир та нежитлових приміщень. Установчі збори веде голова зборів, який обирається більшістю голосів присутніх власників.

Установчі збори приймають рішення:

– про створення об’єднання;

– затверджують статут (який розробляється відповідно до типової форми);

– обирають органи управління (голову та членів правління, голову та членів ревізійної комісії);

– визначають назву об’єднання.

Четвертий етап: державна реєстрація ОСББ. Державна реєстрація об’єднання проводиться у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Для того, щоб зареєструвати ОСББ, треба мати пакет документів, у який входять заява про державну реєстрацію, два примірники статуту, протокол установчих зборів, реєстраційна картка.

Після реєстрації можна виготовляти печатку та штамп ОСББ, відкривати розрахунковий рахунок у банку та займатися господарською діяльністю.

П’ятий етап: передача будинку на баланс. На цьому етапі, як зазначає Геннадій Пономаренко, ОСББ уже є, але будинку на балансі ще немає. Тому потрібно зв’язатися з попереднім балансоутримувачем та укласти акт прийому-передачі будинку на баланс.

Мешканці багатоквартирних будинків ще мають час подумати, чи створювати їм ОСББ, чи обрати управителя на загальних зборах, чи залишатись пасивними і замість них управителя на конкурсних засадах призначить міська рада. Але затягувати з рішенням – не варто.

Наталія КОЗАК

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!